Čierny ťahá, až kým ho biely môže zmatovať

Už niekoľko rokov sa občas zaoberám jedným druhom šachových úloh, ktoré nie sú síce veľmi známe medzi širokou verejnosťou, ale obľúbené tými, ktorí ich poznajú. Práve dnes sa mi podarilo dokončiť jednu vlastnú novú úlohu tohto typu a od samej radosti som si povedal, že je načase oboznámiť aj čitateľov blogu so sériovoťahovými pomocnými matmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Definícia je jednoduchá. Sériovoťahový pomocný mat n. ťahom je úloha, v ktorej čierny vykoná n ťahov tak, aby mu po poslednom z nich biely mohol dať mat. Pritom šachovať bieleho môže čierny len posledným ťahom série a svojho kráľa nesmie vystaviť šachu. Je zrejmé, že čierny bielemu pomáha, teda snaží sa vytvoriť postavenie, v ktorom môže biely matovať.

Problém č. 108
Carl Becker
venované Juliusovi Dohrn-Lüttgensovi
III. cena Feenschach 1968

Sériovoťahový pomocný mat 10. ťahom (5+7)

Konkrétnou ukážkou môže byť problém č. 108. Už diagramové postavenie je veľmi zaujímavé, pretože keby bol biely hneď na ťahu a čierny nemusel vôbec ťahať, tak by biely mohol dať mat 1...cxb5# (s využitím väzby čiernej dámy).

Lenže čierny musí potiahnuť. A ukazuje sa, že čokoľvek potiahne, bielemu možnosť matovať zruší. 1.Sb8+ je šach, 1.Dxc6+ tiež, no a odchod pb5 znemožňuje mat, pretože biely pešiak už nemá čo vziať. Prvou myšlienkou by mohla byť premena čierneho pešiaka s návratom na b5... lenže pešiakovi v priamej ceste k premene stojí biely pb2, takže aby sa mohol premeniť, musí zobrať jazdca na a3 alebo pešiaka na c4- a tým už pripravený mat zlikviduje definitívne.

Ako z toho von? No jednoducho tak, že čierny pripraví svojmu kráľovi inú matovú sieť, ktorú biely matom zatiahne. Matovať bude opäť pc4, takže čierny zlikviduje jazdca 1.b4 2.bxa3, potom pešiaka 3.axb2, aby si mohol premeniť bielopoľného strelca 4.b1S!, ktorý potom odviaže dámu likvidáciou veže 5.Se4 6.Sxc6 a tak si čierna dáma môže vymeniť miesto s kráľom 7.Db5 8.Kb6 9.Da6. Ostáva už len zablokovať b5 10.Sb5 (tým sa mimochodom pešiak vrátil na východzie miesto v novej koži strelca - ohó, kolobeh pešiaka, ako sa tomuto prvku nadáva odborne) a biely matuje posledným pešiačikom c5# .

V úvode som povedal, že sa sériovoťahovými pomocnými matmi teraz trochu zaoberám - a konkrétnejšie sa venujem práve takým, v ktorých biely môže na diagrame matovať, no čierny mu túto možnosť svojím prvým ťahom zoberie či chce alebo nie, ako to bolo v probléme č. 108. To je síce zaujímavý prvok, ale nie nutnosť v sériovoťahovom pomocnom mate. Problém č. 109 je naopak príkladom, v ktorom takáto možnosť neexistuje.

(Na pochopenie všetkých záludností by som vám odporúčal hodiť si postavenie na normálnu šachovnicu, pretože po pár ťahoch sa v tom môžete stratiť. Teda ako chcete...)

Na diagrame je niekoľko zaujímavých prvkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 109
Marko Klasinc
Ljubomir Ugren
I. cena Nedelsky Dnevnik 1973

Sériovoťahový pomocný mat 31. ťahom (2+16)

  • Predovšetkým biely má len kráľa a dámu. Teda je zrejmé, že mu čierny nemôže nič zobrať, pretože by už nemal čím matovať.

  • Z toho vyplýva, že dve dámy a čierni pešiaci na kráľovskom krídle sa nemajú ako pohnúť.

  • V dôsledku toho biely nemôže matovať po prvom rade, napríklad mat bKc3, bDa1, čKa3 neprichádza do úvahy, keďže čierna dáma by po šachu bielou dámou túto mohla zobrať.

  • Biela dáma teda bude matovať nejakým diagonálnym ťahom na f2, e3, d4, c5, b6 alebo a7.

  • Vlastne počkať - môže na a7? Nemôže, lebo na to by musel odísť čierny pb6, na to by musel odísť pb5 - a ten by svojím ťahom šachoval bieleho kráľa.

  • Čierne figúry Sa1 a Jb2 sú bielym kráľom prišpendlené na svoje miesta. Odchod jazdca by znamenal šach bielemu kráľovi.

  • Na začiatku je vôbec čierny nejaký stiesnený, môže sa hýbať len jazdcom c1 alebo strelcom a4...

  • ... a kráľ je poriadne zahrabaný ďaleko od bielej dámy. Treba ho dostať von.

  • Vzhľadom k bariére tvorenej pešiakmi a bielym kráľom je to však možné len cez 1. rad. Preto sa čierny jazdec zatiaľ nebude ponáhľať, keďže by kráľovi znemožnil vstup na b1.

  • Začne strelec. Odíde niekam... ale kam? Uvidíme neskôr. Proste zahráme 1.Sa4 niekam (na b3, c2 alebo d1).


Nasleduje vyprosťovacia akcia. 2.Va2 3.Ka5 4.Ka4 5.Ka3 (aha, čiernemu kráľovi poriadne zavadzajú aj vlastné veže, takže je treba trochu presúvania na malom priestore - ako pri sťahovaní nábytku v chodbe s výklenkom) 6.Va4 7.Va6 8.Ka4 9.Ka5 10.Va4 11.Vb4 12.Ka4 13.Ka3 14.Ka2 15.Kb1.

Dobre, nastal čas zaoberať sa konštrukciou matu. Povedzme z d4 by biela dáma mohla matovať čierneho kráľa s podporou vlastného, stačí na to zablokovať f3 a f5. Paráda, času habadej. Ibaže... nedostáva sa blokujúcich figúr. Strelec je fajn, dokonca je bielopoľný, no jazdec z c1 je na tento účel nepoužiteľný, keďže by dámu na d4 mohol zobrať aj z f3, aj z f5. Čo ešte máme? Veže v pasci a-stĺpca, ktoré sa cez ľavý dolný roh nedostanú tak ľahko ako kráľ. Ibaže by... prešla jedna cez ľavý horný roh! Na to je miesto tak akurát.

A už to ide ako po masle. 16.Va2 17.a5 18.a4 19.a3 20.Va4 21.Va8 22.Vf8 (blokovať sa bude na f-stĺpci, ešte predtým treba uvoľniť jazdca z väzby, aby čierny kráľ mohol prejsť na e4) 23.Vf1 (teraz by jazdec mohol odskočiť - ale kam? Z e2 aj z b3 by kryl matové pole d4, ostáva len d3 - aha, takže je načase prideliť presné miesta pre blokovanie strelcovi a veži. K tomu treba prirátať, že čierny kráľ musí prejsť cez d1 a f3, kde by si teoreticky mohol zavadzať so strelcom alebo s vežou... ok, ok, strelca odlifrujeme na f5, aby nezavadzal, teda je jasné, že 1. ťah musel byť len 1.Sc2!!, no a tak vlastne jazdec ešte odskočiť nemôže) 24.Sf5 (teraz už môže) 25.Jd3 26.Kc1 27.Kd1 28.Ke2 29.Kf3 30.Ke4 31.Vf3 (a sladká odmena...) Dd4# .

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 110
John Rice
II. cena 127. TT
British Chess Federation 1971

Sériovoťahový pomocný mat 13. ťahom (3+11)

Aké to je jednoduché, keď sa logicky usporiadajú postupné ciele. Ale zo skladateľského hľadiska je temer zázrak, že toto je korektné, bez kazov. Vynikajúci sériovoťahový pomocný mat.

Navnadil som vás trochu? Dúfam, že aspoň niekoho. Pre prípadných záujemcov mám dva problémy na vlastné riešenie, jeden s pripravným matom bieleho a jeden bez.

Tým "bez" je problém č. 110. Už po letmom pohľade na šachovnicu je zrejmé, že biely by mohol matovať Jd7#, keby len c8 bolo vhodne zablokované. Ako na to? (Alebo žeby bol mat niekde úplne inde, nejaký úplne íný? Nie je autor problému náhodou pekný zavádzač? A váš komentátor? Hehe.) Kto sa do veci pustí, určite si tiež všimne "špendliace" konfigurácie v pravom dolnom aj ľavom hornom rohu šachovnice. Veže nemôžu odísť kvôli šachu - ale toto špendlenie nie je až také dôkladné ako v probléme č. 109 . Dalo by sa to nejako využiť?

Mimochodom, anglický skladateľ John Rice je jedným zo spoluautorov knihy o sériovoťahových pomocných matoch. Je oveľa známejší ako autor bežných dvojťažiek a tiež ako bývalý predseda Stálej komisie FIDE pre šachovú skladbu... a žijúci dôkaz toho, že v kompozičnom šachu môžu byť aj funkcionári tvorivou špičkou.

SkryťVypnúť reklamu

Problém č. 111
Jan Mortensen
II. cena Feenschach 1961

Sériovoťahový pomocný mat 12. ťahom (4+6)

Nakoniec problém č. 111 s menším počtom kameňov na šachovnici a pripraveným matom. Biely na ťahu by mohol matovať 1...Vxa1# , ale na ťahu je čierny a veľký výber nemá. Buď zoberie vežu dámou, vežou alebo pešiakom. No, pešiakom asi ťažko, keďže tým by šachoval bieleho kráľa. Hm. Všimnite si aj skromného pešiaka d4, ktorý má obmedzujúcu úlohu (a diabolský komentátor dodáva, že možno aj nejakú ďalšiu - a možno nie.). Napr. po 1.Vxb1 znemožňuje čiernej dáme vyletieť z kúta von a tak urobiť trochu viac miesta ostatným obyvateľom ľavého dolného rohu.

Dánsky skladateľ Jan Mortensen vytvoril svojho času podobných úloh s pripraveným matom mnoho. Veľmi ma zaujali a vlastne boli jedným z dvoch impulzov pre to, aby som sa do nich tiež pustil. A občas sa aj mne nejaká podarí. Ale to už je iná pesnička.

P.S. Z mojej stránky o kompozičnom šachu vám prípadne na riešenie alebo na pozretie odporúčam napr. sériovoťahové pomocné maty Daniela Novomeského 15. ťahom, môj 7. ťahom s dvomi riešeniami, Daniela Novomeského 12. ťahom alebo Kostasa Prentosa 7. ťahom tiež s dvomi riešeniami. (Pritom skratka ser-h#n pod diagramom je presne sériovoťahový pomocný mat n. ťahom.)







Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 14x
  • Prečítané: 661x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 109x
  • Prečítané: 2 206x
  • 3
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 343x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 969x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 188x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 072x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kto by sa mal báť o prácu? Povolania s rutinnými úlohami zasiahne umelá inteligencia najvýraznejšie
Trump už nahneval aj Američanov. V Spojených štátoch sa konala vlna protestov
Nové byty aj zdravotné stredisko. Kmotrík chce prestavať sídlo svojho impéria
Plaváreň zmodernizovali, aj zničené betónové plochy sa stanú minulosťou. Návštevníci si priplatia
reklama
SkryťZatvoriť reklamu