Najčastejšie sa s kompozičným šachom možno stretnúť v rubrikách v dennej tlači . Diagram a text okolo neho priamo vyzýva k riešeniu. V pohode obľúbeného kresla to je čistá pasia. Rozostavím si figúrky na šachovnici, skúšam, koľko chcem a keď sa snažím dosť dlho a trochu mi to myslí, riešenie nájdem.
Na súťaži je to niečo iné. Čas je obmedzený, úloh veľa, prostredím je veľká sála plná stolov... no jednoducho stres. Pravidlá sú pritom jednoduché. Kto vyrieši viac = kto získa viac bodov - ten skončí vyššie. Pokiaľ niektorí riešitelia získajú rovnaký počet bodov, vstupuje do hry druhé kritérium, čas. Kto získal svoje body rýchlejšie, je vyššie.
Podobne ako v bežnom hranom šachu, i v riešení šachových problémov sa organizujú majstrovstvá sveta i národné majstrovstvá, robí sa rebríček, udeľujú sa tituly majstrov a veľmajstrov. Niekoľkých ich nositeľov privítali i náš medzinárodný šampionát - medzinárodných majstrov Valerija Kopyla z Ukrajiny, Bogusza Piliczewského z Poľska a i nášho Ladislava Salaia ml. Ale hlavným favoritom je poľský veľmajster v riešení Piotr Murdzia.
Spolu bojuje 26 riešiteľov. V prvý deň bolo možné získať celkovo 45 bodov. Na prvom mieste je zatiaľ L. Salai, ktorý získal 45 bodov za 113 minút, druhý P. Murdzia (45/133), tretí B. Piliczewski (44/168), štvrtý E. Klemanič (40/137) atd. Váš reportér je zatiaľ 9., získal 38 bodov za 152 minút. Uvidíme, ako sa to celé vyvinie zajtra, v druhom súťažnom dni, keď opäť pôjde o 45 bodov.
Určite budem o konečných výsledkoch informovať. Zatiaľ mi držte palce.
(písané 21.5.2005)
Riešitelia v Bratislave I
Kompozičný šach sa v zásade zoberá dvomi hlavnými činnosťami. Na jednej strane sú skladatelia, ktorí vymýšľajú šachové problémy, oproti nim sú riešitelia, ktoré problémy riešia. Najlepší slovenskí a niekoľkí zahraniční riešitelia sa dnes a zajtra zúčastňujú na 13. medzinárodných majstrovstvách Slovenska v riešení šachových skladieb.