Podotýkam hneď na začiatok, že sa vyjadrujem nepresne, aby článok mohol byť aspoň trochu zrozumiteľný aj menej matematicky vzdelaným ľuďom.
Prvým krokom pri úvahe je tzv. priemerná očakávaná výhra. Nie je to nič zložité. Zhruba povedané, je to priemerná výhra tipujúceho pri veľkom počte opakovaní hry alebo pri veľkom počte stávok. Vezmime si napríklad takúto hru. Stavíme 2 Sk a hádame jedno náhodné číslo zo sto. Keď uhádneme, dostaneme 100 Sk, keď neuhádneme, nedostaneme nič. Očakávaná výhra z jednej hry je potom 1 Sk, lebo pri veľkom počte hier z približne z každej stej dostaneme 100 Sk a zo všetkým ostatných 0 Sk. 100 Sk / 100 hier = priemerná očakávaná výhra je 1 Sk.
Je zrejmé, že organizátor stávok tejto jednoduchej hry pravdepodobne zarába. Pri zvlášť blbej zhode okolností síce môže v istom období prerábať, napríklad keď padne šťastné číslo sedmička, ktoré si vybralo veľa ľudí.
Tipos to má vymyslené ešte lepšie. Výhry nie sú stanovené pevne, určujú sa ináč. Všetky vsadené peniaze sa rozdelia na dve rovnaké polovice. Jedna ide Tiposu, druhá sa rozdelí na výhry podľa nasledovného kľúča: 32 % na výhry v prvom poradí (uhadnutých 6 čísel), 6 % na druhé poradie (5 normálnych čísel a dodatkové), 9 % na výhry pri uhádnutí 5 čísel, 13 % na výhry v štvrtom poradí a 40 % na piate poradie (3 uhádnuté čísla). Toto všetko je oddelené pre prvý a druhý ťah.
Sú tam isté pravidlá, čo sa stane s peniazmi, keď nie je výhra v niektorom poradí, nás zaujíma najviac jackpotové pravidlo - keď nie je výhra v prvom poradí, peniaze sa prenášajú do ďalšieho týždňa. Tak sa môže naakummulovať potenciálna výhra až na mnoho miliónov, ako sa to stalo teraz.
Aká je však priemerná očakávaná výhra po vsadení športky? Na jej určenie je potrebné poznať pravdepodobnosť výhry v jednotlivých poradiach, množstvo peňazí, ktoré sa bude rozdeľovať, počet ľudí, ktorí v jednotlivých poradiach vyhrajú a ďalšie vnútorné vzťahy medzi rôznymi výsledkami, ktoré môžu nastať. Zatiaľ čo spomínané pravdepodobnosti sú známe, ďalšie charakteristiky možno len odhadnúť. Pri svojich výpočtoch, ktorými vás nebudem zaťažovať (neanonymom zašlem excelovský worksheet na požiadanie), som použil údaje zo stránky TIPOSu :
jackpot v prvom ťahu 42 516 324 Sk,
jackpot v druhom ťahu 82 759 519 Sk,
odhadovaná celková suma na výhry v prvom ťahu cca 45 100 000 Sk,
odhadovaná celková suma na výhry v druhom ťahu cca 85 300 000 Sk,
počty výhercov v jednotlivých poradiach v poslednom losovaní (trochu som si ich upravil).
Predpokladal som, že bude práve jedna výhra v prvom poradí aj v 1. aj v 2. ťahu. To je vcelku optimistický predpoklad, ako sú i niektoré ďalšie moje predpoklady. Každopádne mi vyšlo, že za zvolených priaznivých okolností by priemerná očakávaná výhra na jeden vsadený stĺpec mala byť okolo 14 Sk. To znamená, že keď stĺpec stojí 16 Sk, ešte stále sa na tom priemerne prerába... a veci znalý človek nepôjde predsa do stratového podniku.
Toto číslo je možno zmeniť. Samozrejme má vplyv, ťažko určiteľný, akékoľvek nesplnenie mojich predpokladov. Myslím, že väčšinou priemerná oakávaná výhra vyjde menšia.
Existuje však jeden priaznivý vplyv, ktorý majú v rukách informovaní tipujúci. Totiž, keď je výhercov viac, sumu určenú na výhry si delia. Čo myslíte, ktorý tip z nasledovných troch stavia ľudia skôr?
3, 7, 19, 32, 35, 44.
2, 3, 4, 5, 6, 7.
12, 13, 14, 15, 16, 17.
Dám ruku do ohňa za to, že väčšina ľudí by skôr stavila prvý tip. "Nikdy" totiž nevychádzajú vylosované čísla tak pekne za sebou, "vždy" sú rozhádzané. No v skutočnosti...
... vyzerá to možno paradoxne, ale pravdepodobnosť výhry v akomkoľvek poradí pre obidva tipy rovnaká! Keď sa to vezme globálne pre všetky možné tipy, existujú tipové kombinácie, ktoré sú ľuďmi tipované častejšie a sú tie, ktoré sú tipované menej často. Vyberte si teda takú, ktorú ľudia tipujú menej a vaša priemerná očakávaná výhra sa zvýši! Napríklad tip podobný druhým dvom príkladom.
(písané 2. júna 2005)
P.S. Dúfam, že som nikde v úvahách neurobil vážnu chybu, ak však áno, napíšte do diskusie...