reklama

Stephen Leacock: Pochybné podniky

Známy kanadský autor je jedným z humoristov, ktorých prvá kniha ma doslova uchvátila. Teda - prvá kniha, ktorú som od nich čítal, konkrétne Literární poklesky. Naopak, Volání karburátoru, o ktorom som písal pred rokom a pol, ma zase až tak nenadchlo. Ako to bolo s Pochybnými podnikmi?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rozhodne ako kniha nie sú pochybné a u mňa majú plus.

Je to najmä drsná irónia na adresu bohatých, ktorých Leacock portrétuje ako "vzdelaných", "ľudomilných", "pravdovravných", "bohabojných", "pracovitých" a ja neviem ako ešte. Samozrejme, týmito adjektívami ich neoznačuje nikto iný ako oni sami seba a navzájom. Oni sa v tomto prípade rovná horných desaťtisíc nemenovaného amerického veľkomesta, pohybujúcich sa po Plutoriánskej triede a večerajúcich v klube Mauzóleum.

V knihe sa nachádza osem textov, ktoré spája rovnaké prostredie a hlavní hrdinovia. Ich témami sú napríklad:
- ako sa stať finančným magnátom a kapitánom priemyslu,
- ako finančne podporovať vzdelanosť,
- ako sa zoznámiť s orientálnou mystikou,
- ako sa oženiť,
- ako fúzovať dve farnosti,
- ako očistiť magistrát od korupcie.

Mnoho poučného aj pre dnešné dni, by som povedal.

Knihu je možné si vďaka Projektu Gutenberg prečítať aj na internete , i keď len v angličtine. Sám neodolám a pridám jeden krátky úryvok, ktorý je pre štýl celej knihy charakteristický:

"Pupencovi patřili k vrstvě lidí, jejichž jediným letním cílem je vést prostý život. Pan Pupenec osobně říkal, že si dovolenou umí představit jen jediným způsobem - odebrat se do divočiny, chodit v starých šatech a jíst, kdy má chuť.

Proto si postavil Castel Casteggio. Toto skromné sídlo se nacházelo asi čtyřicet mil za městem, stálo na břehu malého jezera mezi zalesněnými kopci. Až na patnáct nebo dvacet podobných sídel, která byla roztroušena okolo jezera, bylo zcela osamoceno. Jedinou cestou, která k němu vedla, byla autostráda vinoucí se mezi listnatými kopci od patnáct mil vzdálené železniční stanice. Každý metr silnice tu byl soukromým vlastnictvím, jak to má v přírodě být. Celý kraj kolem Castel Casteggia byl naprosto panenský, nebo alespoň tak panenský, jak se to povede jen skotským zahradníkům a francouzským zahradním architektům. Jezero tu leželo jako třpytivý drahokam z dílny matky přírody, až na to, že jeho hladina byla zvýšena o deset stop, břehy obehnány kamennou hrází, porost odstraněn a okolo byla vybudována silnice. Jinak to byla nedotčená příroda."


Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu