reklama

Riešitelia opäť v Prievoze

Ako som včera ráno spomínal, včera a dnes sa konali v bratislavskom Prievoze 16. medzinárodné majstrovstvá Slovenska v riešení šachových úloh. Dopadlo to pre mňa veľmi dobre - a to som ani nesúťažil!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Pokiaľ sa vám posledná veta nejako nezdá, uvediem to hneď na pravú mieru. Z organizačných dôvodov sa 16. MMSR konali oveľa skôr, ako sa čakalo. Pôvodne zvolený hlavný rozhodca z Česka sa nemohol zúčastniť, takže sa temer na poslednú chvíľu hľadal niekto domáci. Slovo padlo na mňa, takže som sa posledných pár týždňov venoval výberu úloh, príprave materiálov a včera a dnes som rozhodoval. A teda nesúťažil.

Súťažili iní, bolo ich dokopy 27 a zo 7 krajín (SVK, CZE, HUN, POL, SLO, CRO, LAT). Najlepšie dopadli:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  1. Ladislav Salai (SVK, IM) - 83 bodov za 321 minút

  2. Michal Dragoun (CZE, IM) - 73,5/345

  3. Klemen Šivic (SLO) - 69/352

  4. Marek Kolčák (SVK, FM) - 66/355

  5. Nikola Predrag (CRO) - 58,5/360

  6. Miroslav Voráček (CZE, FM) - 54,5/350

  7. Ľubomír Širáň (SVK, FM) - 46,5/353

  8. Emil Klemanič (SVK, FM) - 46/359


Laco Salai, medzinárodný majster v riešení, obhájil minuloročný titul vo veľkom štýle, keď z 18 riešených úloh vyriešil temer o dve viac ako druhý (kompletné riešenie jednej úlohy je za 5 bodov), navyše mal aj najlepší čas. Michal Dragoun sa oproti minulému roku posunul o jedno miesto nahor, na strieborný stupienok. Slovinec Klemen Šivic urobil dôležitý krok k zisku titulu majstra FIDE (FM), keďže dve nutné normy už má, no ešte potrebuje zlepšiť svoj rating. Do slovenského družstva pre majstrovstvá sveta 2008 sa kvalifikovali prví traja Slováci - Laco Salai, Marek Kolčák a Ľubo Širáň. Keďže sa zdá, že Laco do Jurmaly pôjde, šance družstva na dobré umiestnenie nemusia byť malé.

Z úloh, ktoré som riešiteľom zadal, vyberám jednu štúdiu (aj s riešením) a jednu dvojťažku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 135
Michal Hlinka
Čestné uznanie
L. Lindner 70 JT 1986

Biely remizuje (3+6)

V štúdii č. 135 je výzvou "Biely remizuje", teda aj pri najlepšej hre čierneho by malo byť dosiahnuteľné teoreticky remízové postavenie. Pre riešiteľov sú štúdie nepríjemné skutočnosťou, že niekedy už zdanlivo vyriešené postavenie v sebe môže skrývať ďalšiu protihru, pokračovanie, na rozdiel od matových úloh.

Čierny má materiálnu prevahu, navyše po odskoku jazdca hrozí čierny ťahmi Vg2 a Sb4 podporiť premenu pešiaka. Nesprávny je pokus 1.Jxc4? Vg2+ 2.Ke1 Sb4+ 3.Jd2 Sd6! s ďalšími stratami alebo matom. Správne je 1.Jxe4. Vedľajšími variantmi sú teraz 1...Kg4 2.Ve8 Sg7 3.Kxe2 a 1...Sg7 2.Vg5 Ve6 3.Kxe2, ale najsilnejšie je 1...Vg2+ 2.Ke1! (nie 2.Kf3? e1J+!! 3.Ke3 Sh6+! 4.Kd4 Jf3+) 2...Sb4+ 3.Jd2 (teraz sa ukazuje, že jazdec prečistil cestu bielej veži k e2) 3...c3. Zdá sa, že čierny by mohol nejakého pešiaka pretlačiť, ale biely má ešte šancu 4.Ve3+.

V tomto momente sa hra rozvetvuje. Menej dôležitým variantom, ktorý aj niektorí riešitelia neuviedli, je 4...Vg3 5.Vxg3+ Kxg3 6.Jb3 Kf3 7.Jd4+ Ke4 8.Jc2! a biely už udrží čiernych pešiakov.

Silnejšie pre čierneho je odstúpi kráľom 4...Kh2. A teraz prichádza prvá pointa štúdie: 5.Vxc3!! Všetci riešitelia, ktorí mali za štúdiu aspoň nejaké body, potiaľto došli, pretože toto je klasický štúdiový obrat, patová pasca. Čierny nemôže hrať 5...Sxc3, pretože to je pat a biely by dosiahol, čo chcel.

Lenže aj čierny má ešte inú možnosť a na tú už viacerí neprišli. 5...Vg1+! Biely samozrejme vezme pešiaka 6.Kxe2. Teraz čiernemu zrejme ide o likvidáciu bielej veže, lenže nemožno hneď 6...Sxc3, lebo hrozí vidlička 7.Jf3+, preto čierny pokračuje v šachovaní 6...Vg2+ 7.Kd3 Vg3+ 8.Kc4, aby po 8...Sxc3 mohol dostať ďalšiu vidličku 9.Jf1+ . Toto už čierny nerozchodí, buď vežu nedobyje alebo dostane vidličku - a remíza je na svete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 136
Eike Best
podľa Hauke Reddmanna
Zvláštne čestné uznanie
Die Schwalbe 2004

Mat 2. ťahom (13+12)

Na 3 štúdie je na riešiteľskej súťaži k dispozícii 100 minút. Toto kolo vyhral celkový víťaz Laco Salai (a to nie je žiadnym prekvapením, veď zo starých čias je aj medzinárodným majstrom v praktickom šachu).

Naopak v dvojťažkovom kole zvíťazil Chorvát, ktorého meno tu zatiaľ spomenuté nebolo, keďže Hrvoje Messing skončil celkovo na 9. mieste. Vysporiadal sa aj s mimoriadne zákernou dvojťažkou č. 136 . Ako sa po súťaži ukázalo, bola riešená už aj na súťaži v českej Dobruške pre pár rokmi, no napríklad Ľubo Širáň sa priznal, že vtedy ju vyriešil - a včera nie. Zvládnete to vy?

Vrátim sa ešte k tomu, že to pre mňa dopadlo dobre... nikto na výber úloh nenadával, i keď celkový bodový zisk bol na úrovni iba 42 %. Ono je totiž fajn, keď bodový zisk je približne polovičný, pričom najlepší majú skoro plný počet bodov a zvyšok poľa je relatívne rovnomerne rozdelený. To sa podarilo, bodaj by to tak bolo i nabudúce, keď budem úlohy vyberať.






Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu