Truman Capote: Raňajky u Tiffanyho

13.3.2008 o 23:45 | Karma článku: 5.73 | Prečítané  2501-krát

V prípade tejto útlej knižky patrí aj SME vďaka za to, že som sa k nej dostal. Nie, nezískal som ju ako cenu za výlúskanie krížovky, ani mi ju nedali s polovičnou zľavou z výpredaja. Pravda je taká, že v roku 2004 ju zaradili do svojej Svetovej knižnice pod č. 3. A knižnice nakupovali - aspoň tá moja.

Pokiaľ sa dobre pamätám, pred časom mali v knižnici dokonca na jednom stole tieto knižky v rade povykladané. Nuž, "dedikovaný stolík" už dávnejšie zrušili a knižky s jednotnou úpravou rozptýlili pod začiatočné písmená priezvisk autorov. Pod CA som našiel nielen Trumana Capoteho, ale aj Itala Calvina - ale o tom až nabudúce, keď ho dočítam. Dnes pár slov o Tiffanyho klenotníctve.

Nie, film s Audrey Hepburnovou som nevidel, takže nehodnotím. Áno, pesničku Breakfast at Tiffany's od Deep Blue Something poznám a je vcelku ok. A teraz už môžem povedať tiež, že áno, novelu som čítal a celkom ušla.

Podstata je vystihnutá na už spomenutej SME stránke knihy. Mne už prvé stránky pripomenuli inú knihu - Devět měst od Thorntona Wildera. Tiež americký autor, blízke obdobie, podobný štýl. Komu sa páčili Raňajky, na obed si môže dať mestá.

Prekvapenie v knihe? Možno fakt, že sa v nej žiadne raňajky u Tiffanyho nekonajú. Stále som čakal, kedy už konečne hlavná hrdinka s niekým, najlepšie s rozprávačom, vyrazí do hogo-fogo podniku - a stále nič. Má odtiaľ len vizitky, aj to veľmi stručné: Holiday Golightlyová, Na cestách. A nakoniec - prečo by človek nemohol mať nezvyčajnú súkromnú vizitku? Pravda, dnes sa to už veľmi nenosí, je to také panské huncútstvo.

Nasledovný odstavec je zaujímavou charakteristikou spoločného bývania dospelých ľudí, ktorých okrem potreby nájsť si byt vo veľkomeste nič moc nespája. Hlavná hrdinka bývala s Margaret:

Nechala dvere na kúpeľni otvorené a zhovárala sa stade so mnou. Medzi splachovaním a kefovaním zväčša nebolo rozumieť, čo hovorí, no jadrom bolo: iste viem, že Mag Wildwoodová sa k nej prisťahovala, a nie je to pohodlné? Lebo ak človek musí mať spolubývajúcu a nenájde lesbičku, tak najlepšie je mať totálneho blázna ako Mag. Lebo takej môžete hodiť na krk nájomné a posielať ju po bielizeň.

Žil som podobne mnoho rokov - no našťastie som zväčša býval s bližšími známymi, nie s cudzími.

Milá malá knižka.Hlavné správy

WWW.SME.SK

Aréna hrá Maďariča, poľudšťuje staviteľov garáží na Hrade

Investori sú povrchne kriminalizovaní, hovorí šéf divadla Juraj Kukura. Minister tvrdí, že hru od neho žiadali spontánne.

ROMOVIA.SME.SK

Rómsky emigrant dostane vyznamenanie od kráľovnej Alžbety II.

Čech Petr Torák dostane v máji 2015 Rad britského impéria.

EKONOMIKA.SME.SK

Takmer polovica investorov očakáva odchod Grécka z eurozóny

Index možného rozpadu eurozóny zostavený agentúrou Sentix v apríli stúpol na 48,3%.


Už ste čítali?