reklama

Mávol som rukou, ale neostalo pri tom...

Keď pred časom Richard Sulík zverejnil jednu svoju zdrvujúcu kritiku na adresu premiéra, tá hromada nekorektných argumentov ma temer donútila napísať reakciu. Potom som mávol rukou, že úlet. Keď však vo včerajšom svojom článku na podľa mňa nekorektnú kritiku opäť odkázal, došlo mi, že stojí za to reakciu napísať. Naozaj sme ochotní argumenty takéhoto kalibru všetci akceptovať? Snáď nie. Ibaže by áno - a v takom prípade si to pod týmto článkom zliznem ja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (330)

Richard Sulík (ďalej budem písať len RS, podobne premiéra budem označovať RF) tvrdí, že celoživotným krédom RF je nepracovať. Veľmi prehnané tvrdenie, lebo dokonca aj na zašívaní, podvodoch a zlodejinách sa človek často narobí ako kôň. Ale i keď to vezmeme obrazne, je namieste pozrieť sa, čím to dokladá.

RS: "Teraz nemám na mysli zašívanie sa v parlamente, ale vzťah, v ktorom protihodnotou platu sú výsledky a zodpovednosť za spôsobené škody. Toto náš premiér nikdy nezažil, lebo sa celý svoj život niekde zašíval a vždy žil iba z cudzích peňazí."

Odkiaľ RS vie, že RF nikdy neniesol zodpovednosť, že nemal výsledky? Čujme.

RS: "Po štvorročnom štúdiu práva (...) prišiel rok vojenčiny. Samozrejme, že nie niekde so samopalom v zákopoch, ale v kancelárii u vojenského prokurátora."

Pýtam sa, čo je na tom zlé, že vyštudovaný právnik namiesto pobiehania so samopalom pracuje v kancelárii? Armáda ho tam mohla pravdepodobne lepšie využiť. Nejde len o vyvolávanie závisti u tých, ktorí nemali to šťastie a museli v pľušti a horúčavách pochodovať po buzeráku alebo makať na cvičeniach?

RS: "Po nej začal mladý Fico pracovať v Právnickom inštitúte, čo bola rovnaká zašiváreň ako tá predtým."

Označiť zamestnanie v inštitúte za zašiváreň je ľahké. Presnejšie argumenty? Odkiaľ vieme, že RF fakt nič nerobil? Že neštudoval? Že nepublikoval? Že nevypracovával analýzy, ktoré niekto iný skutočne využil? Áno, je to možné, ale bez ďalších dôkazov je to len pusté mlátenie slamy s nulovou argumentačnou hodnotou.

RS: "S takouto skvelou praxou (aj zašívať sa treba vedieť) sa ako 28-ročný stal poslancom, kde pokračoval život z cudzích peňazí a bez akejkoľvek zodpovednosti."

Áno, je to strašná chyba RF, že už ako 28-ročný sa dokázal stať poslancom. Akože nikto v tomto veku na to nemá nárok? Prečo potom existuje pasívne volebné právo od tuším 21 rokov? V akom veku by si RS predstavoval hranicu pre pasívne volebné právo? Zodpovednosť voči voličom pritom RF mal rovnakú ako všetci ostatní poslanci. Všetci to boli zašiváci? Od roku '89 sa všetci chodili do parlamentu len zašívať? Aj tento argument podľa mňa stojí na vode. (A RS chce byť prvým, kto sa tam zašívať nebude? Áno, hyperbolizujem, ale tým sa snažím poukázať plytkosť argumentov použitých RS.)

RS: "Potom, v roku 1994 (nudy bolo dosť), sa náš premiér stal na šesť rokov agentom pre ľudské práva zastupujúcim SR a dostal príležitosť ukázať, že je aspoň dobrým právnikom. Lenže ako na potvoru skutočne ani jeden zo 14 sporov nevyhral."

Ono nie je ľahké vyhrať spor, v ktorom je zrejmé, že odporca (Slovensko) pochybil. Nepoznám podstatu sporov, ktoré Slovensko viedlo, je možné, že niektorý z prípadov RF skutočne spackal. Ale možno sa vyhrať objektívne nedali. A ďalej, súd nie je len o určení viny. Súd je aj o určení trestu, resp. o náhrade škody. Tu už je oveľa ťažšie posúdiť, či RF urobil dobrú prácu alebo nie, pravda... Možno nám hromadu peňazí ušetril. (Bol by som rád, keby to niekto niekde vyštrachal.)

"Čo sa aj dalo čakať od človeka, ktorý za celý svoj život neriadil ani len trafiku."

Aká presne je podľa RS potrebná kvalifikácia na miesto premiéra? Stačí predsedanie mestskému národnému výboru okresného mesta? Alebo vedenie katedry na univerzite? Či treba miesto riaditeľa pre informačné technológie veľkého podniku? Keď nič iné, RF už dlhú dobu riadil stranu a to je o pár ľudí a pár korún väčšia inštitúcia než trafika...

Mám z takejto nekorektnej kritiky zmiešané pocity. Veď na konaní RF a jeho kamošov môže RS každý deň nájsť toľko námetov na kritiku, ktorá bude na mieste. Stačilo by, aby ju podal podobne zrozumiteľným spôsobom ako argumenty pre referendum. Ozaj, bude z neho niečo alebo to bol len marketing?

P.S. Keď ma niekto je ochotný platiť za to, čo robím, neznamená to, že žijem z cudzích peňazí. Žijem z peňazí, ktoré mi niekto platí za to, čo robím. Aj keď tým niekým je štát. V opačnom prípade by sa o každom jednom štátnom zamestnancovi dalo povedať, že žije z cudzích peňazí. Takto povedané to však neznie veľmi príťažlivo, hm? Alebo je práca pre štát hanbou?





Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu