
Nie je to čistá fantasy, prvky "vedeckej" sci-fi kde-tu prebleskujú, aby sa rozvinuli v treťom dieli cyklu, o ktorom napíšem neskôr. Chlapíka zo Zeme unesú na Protizem, planétu, ktorá obieha Slnko presne na opačnej strane, takže ju zo Zeme nikdy nevidno. Gor je ovládaný neznámymi kňazmi-kráľmi, ktorí dokážu zabezpečiť nezistiteľnosť Protizeme, stanovili pravidlá pre obyvateľov a v prípade ich nedodržiavania trestajú.
Chlapík sa rýchlo stane majstrom boja a dostáva sa do víru udalostí. Predtým sa však musí zoznámiť s mnohými zvláštnosťami kastovej spoločnosti Goru, špeciálnou morálkou, otrokárskym systémom... a s ním sa o tom dozvedá i čitateľ. Napríklad keď muž zachráni ženu pred smrťou, táto sa stáva jeho otrokyňou. (Niektoré zvyky by som doslova sexistické... no jednoducho patriarchálne ortokárstvo.)
Potešili ma niektoré zvraty v deji. nečakané a predsa logické pri hlbšom uvažovaní a vysvetlení faktov. Je to prosto taký dejom okolo jednej postavy ťahaný príbeh. 70-te roky vo fantasy.
Len tak na okraj... celý cyklus má 26 dielov. No amen tma... to je na dlho... (ale mám k dispozícii len otcove štyri :-))
(písané 4. septembra 2005)