Presne terminologicky sa takým úlohám hovorí sériovoťahové (priame) branie n-tým ťahom a to znamená, že v riešení biely vykoná n ťahov tak, aby posledným ťahom série zobral čierny kameň. Pritom šachovať môže čierneho len posledným ťahom série (teda tým braním) a sám nesmie svojho kráľa vystaviť do šachu. (Výzva pripúšťa ako riešenie aj kratšiu sériu ťahov, ale to len v prípade, že autor niekde spravil chybu a takú kratšiu možnosť ako vedľajšie riešenie prehliadol. Korektné úlohy majú riešenie len presne predpísanej dĺžky.)
Čo toto všetko znamená v postavení diagramu problému č. 171? Biely má len tri kamene. Pešiak je zablokovaný dámou, aby sa vôbec mohol pohnúť, tak by ju biely musel predtým zobrať - takže pešiak sa počas riešenia nepohne.
Čo strelec? Ten sa síce pohnúť môže, dokonca je veľmi voľný, ale všetky čierne kamene s výnimkou kráľa stoja na bielych poliach a strelec je čiernopoľný. Preto ani strelcom biely určite nič nevezme.
Problém č. 171 |
Ostáva kráľ. Ten je však dosť vyberavý, pokiaľ ide o polia, na ktoré vstúpi. Nesmie ísť do šachu. To značí, že určite nevezme Pd5 a De4, ktoré sa navzájom kryjú. Dáma kryje aj Pd3 a Vg2, takže tieto dve figúry sú tiež kráľovi nedostupné. Sa8 kryje Vb7, sám je nekrytý. Je tu šanca vziať ho? Nie je. Veža ho síce nekryje priamo, ale nezrušiteľne k nemu kryje prístup - biely kráľa sa nedostane ani cez a7, ani cez b8.
Ak dobre uvažujem, ostáva len Jf1 ako nádejný kandidát na branie bielym kráľom. Áno, to bude správna voľba, ale...
Cesta k jazdcovi je pre bieleho kráľa zatiaľ poriadne zarúbaná. Možno by som to, čo bude nasledovať, dokonca prirovnal prechodu bojiskom. Kráľ obíde celú šachovnicu, pričom mu strelec opakovane poslúži ako štít.
1.Sa3 (nemôže na b2, lebo by šachoval čierneho kráľa) 2.Sd6 3.Sf4 (prerušil dámu) 4.Kh4 5.Kh5 (dočasný štít sa presunie a preruší vežu) 6.Sg3 7.Kg5 8.Kf6 9.Sd6 (teraz nemožno prerušiť dámu ťahom 9.Se5? kvôli tomu, že po odchode kráľa 10.Ke6+? by bol čierny kráľ v šachu, čo je neprípustné) 10.Se7 (na tomto poli prerušuje súčasne vežu a dámu) 11.Kf7 12.Ke8 13.Kd8 14.Sd6 15.Sc7 16.Kd7 17.Kc6 18.Sb6 19.Kb5 20.Ka5 21.Sc5 22.Sb4 23.Ka4 24.Ka3 (tu sa ukazuje, že Pd3 a Jf1 spolu dupľujú pokrytie druhého radu, takže biely kráľ nemôže ísť cez c3) 25.Sd2 26.Ka2 27.Ka1 28.Sb4 (a konečne hurá do cieľa) 29.Kb1 30.Kc1 31.Kd1 32.Ke1 33.Kxf1!

Na obrázku je načrtnutá cesta, ktorú biely kráľ prešiel. Kto by povedal, že sa bude tak motať a zavíta až na a1?
Problém č. 172 |
Na riešenie som pre vás pripravil lahôdku. Je neobyčajná z viacerých dôvodov. Predovšetkým bol problém č. 172 po prvý raz zverejnený nie v tlači, ale na internete. To pomaly prestáva byť nezvyčajným, existovalo, či existuje niekoľko internetových magazínov venovaných kompozičnému šachu. Podľa môjho názoru najlepším bol už zaniknuvší Problemesis, čo bol dvojmesačník vychádzajúci vo francúzštine. Potom sú tu stránky v širšom zmysle, jednou takou je i tento blog alebo moja vlastná internetová stránka v niečom ako angličtine Chess Composition Microweb , ktorá funguje už 11 rokov (A áno, potrebovala by redesign a poriadny hosting ako soľ :-) - ale to je iná pesnička).
Preto späť k problému číslo 172. Bol prvý raz uverejený na Blogu zlínského problemisty Vladimíra Janála, ktorý sa špecializuje na dlhé úlohy, buď sériovoťahové alebo pomocné. Konkrétne táto úloha je potom výsledkom postupnej práce štvorice skladateľov, ktorí postupne zlepšovali základnú schému až tak, že dospeli k (teraz platnému) rekordu v dĺžke sériovoťahového brania n-tým ťahom, a to konkrétne s 15 kameňami na diagrame.
Takže rekord, hmm? Možno sa pýtate, či to nebude ťažké na riešenie. Mno, ani nie. Biely má opäť obmedzené sily, dvaja blokovaní pešiaci sú bez šancí, strelec d1 by možno mohol niečo zobrať, napr. Sd5, ale... nie, nemohol, nemá sa totiž ako dostať z pasce, do ktorej je uväznenýdvomi pešiakmi a čiernym kráľom, ktorého nesmie šachovať. Takže zase len ten biely kráľ. A ten by mohol zobrať... čo? Keď sa rozlúskne tento bod, polovica riešenia je za vami. Množstva ťahov sa netreba báť, keďže biely má obmedzený pohyblivý materiál, takže to veľmi rýchlo ide "samo".