Okrem slovenských riešiteľov, keďže majstrovstvá sú otvorené a medzinárodné, sa vyskytlo i niekoľko zahraničných účastníkov (CZE, HUN, POL, SLO). Jeden z nich aj získal titul a prvá desiatka vyzerala takto:
Michal Dragoun (CZE, IM) - 75 bodov za 324 minút
Marek Kolčák (SVK, FM) - 65/359
Peter Gvozdják (SVK, FM) - 60,5/330
Ľubomír Širáň (SVK, FM) - 58,5/319
Marko Klasinc (SLO, FM) - 57/337
Tomáš Peitl (SVK, junior) - 53/357
Królikowski Ryszard (POL) - 52,5/332
Oto Mihalčo (SVK) - 51/358
Juraj Lörinc (SVK) - 50/337
Miroslav Henrych (CZE) - 50/339
Michal Dragoun bol favoritom a očakávania potvrdil. Má našliapnuté už k titulu veľmajstra v riešení. Ostatne, riešitelia s oficiálnymi medzinárodnými titulmi obsadili prvých päť miest, takže žiadne prekvapenie.
Osobitne potešujúce je šieste miesto mladíka z juniorskej kategórie. Tomáš potvrdil, že jeho skvelý výsledok z nedávnej medzinárodnej riešiteľskej súťaže rozhodne nebol náhodný. Teším sa, že sa našla schopná mladá krv.
Pokiaľ ide o moje vystúpenie, bolo také hojdačkové. Zo šiestich kôl som jedno úplne pohnojil (štúdie, majú najbližšie k hranému šachu a keďže šach nehrám...), raz som mal viac šťastia ako rozumu (dvojťažky, v podstate som poriadne nevyriešil ani jednu z troch, ale dobre som si tipol až dva úvodníky), v troch kolách to bol štandard viac-menej podľa očakávania a jedno som zase vyhral (pomocné maty, boli dosť ťažké a i špecialista Michal Dragoun spravil o pol úlohy menej).
Z úloh, ktoré sme riešili, vyberám jednu mnohoťažku (aj s riešením) a jednu dvojťažku.
Problém č 186 je šesťťažkou, napriek tomu ho mnohí účastníci vyriešili. V 5. kole bolo na riešenie troch mnohoťažiek, matov štvrtým, piatym a šiestym ťahom, spolu 80 minút. A aspoň dve z nich malo až 17 riešiteľov.
Čo je v pozícii? Čierneho kráľa držia v klepci Sb8, Ja6, Pb3, Jf2 plus čierni pešiaci. Biely ho pustiť nechce, Pd4 je zablokovaný, pohyb Pe6 by znamenal mat strelcom na f7 a pokiaľ by sa čierny chcel uvoľniť ťahom 1...cxb5, tak si zablokuje práve b5 a dostane mat 2.Jb4+ Kc5 3.Jfxd3#.
Problém č. 186 |
V mnohých mnohoťažkách sa hra potom rozohráva kameňmi, ktoré sa priamo na klepci nezúčastňujú. Tu je to Sh5. Ním možno pohroziť matmi. Chybou (tematickým pokusom) je 1.Sg6? s hrozbou 2.Se4#. To čierny ubráni 1...Vg4! , lebo na ďalšie biele hrozby by reagoval protiútokom, šachmi bielemu kráľovi.
Preto biely začne ináč: 1.Se8! s hrozbou 2.Sxc6#. Čierny sa bráni 1...Vc1, čím však prichádza o obranu z pokusu a zostáva mu len horšia. Biely to využije: 2.Sg6! (hrozí 3.Se4# ). Toto je logická myšlienka v čistej podobe - tematický pokus nevychádza, ale biely prípravným plánom, ktorý vykoná ako prvý, pripraví situáciu, v ktorej sa pôvodný pokus stáva správnym pokračovaním.
Čierny má jedinú obranu, 2...Ve1. Nie je ešte vyhraté. Biely pokračuje strelcom 3.Sxd3, čím hrozí nový mat 4.Sc4#. Veža to už neubráni, je pripichnutá ku e4. Čiernemu zostáva jedna obrana 3...cxb5 - a teraz sa ukazuje, že útok naznačený v úvodnej analýze pozície nevyjde. Sd3 blokuje d3 pre prípadne matujúceho jazdca. Čo s tým?
Jednoducho sa strelec obetuje. Čo spraviť mal, to už vykonal a tak nasleduje 4.Se4+! (Rusi majú pre takýto ťah pekný výraz osvoboždajuščaja žertva) a zvyšok je už zrejmý 4...Vxe4 5.Jb4+ Kc5 6.Jfd3# .
Z takto zapísaného riešenia je vidno, že zmyslom manévrovania strelca je práve vyvolať blokovanie b5. Modelový mat je príjemným faktom, často sa vyskytujúcim v logických úlohách. A navyše, aj keď to môže byť prekvapujúce, táto úloha sa i dobre riešila.
Problém č. 187 |
V dvojťažke č. 187 sa vyskytujú klasické pokusy . Stručne povedané, ľubovoľný odskok Jd5 umožní hrozbu vežou na uvoľnené pole. Kam presne by jazdec mal odskočiť? Ak netrafí správne pole, čierny sa ubráni. Takže...?