Trochu som písal o prvom dieli, dnes dodám, že v knihe bude asi 1000 úloh podobného tematického zamerania, ale rôznych žánrov. Mnohé z nich používajú figúry a pravidlá iné ako v normálnom ortodoxnom šachu. A práve to je oblasť, ktorej rozumiem celkom dobre, postretlo ma v nej o.i. jedno druhé miesto.
Takže nové pravidlá, nové kamene. Mojou úlohou bolo napísať pre knihu definície tých, ktoré sa vyskytujú v cyklónových úlohách za posledných 10 rokov. Nejako sa mi to podarilo, už som svoj výtvor odoslal sprietelenému Angličanovi na obsahovú a jazykovú korektúru.
A tým som sa akosi dostal k názvu článku. Totiž nových pravidiel - ktoré sa odborne volajú exopodmienky - sú doslova stovky a už dlho chcem niektoré z nich predstaviť na blogu. Po istom zvažovaní som sa rozhodol začať na pochopenie veľmi jednoduchou exopodmienkou:
Bez brania (angl. No Captures, fr. Sans prise, nem. Ohneschlag): je možné robiť len ťahy bez brania (čiže ťahy s braním nie sú možné).
Pýtate sa, čo zaujímavého môže takéto pravidlo priniesť? Hru by asi zabilo, v partii by nebol problém zabarikádovať sa tak, že by sa súper nedostal ku kráľovi. Ale v úlohách je to niečo iné. Pozrime sa spolu na problém č. 190 od skvelého ukrajinského skladateľa.
Hlavnú úlohu za bieleho hrá biela dáma, ktorá drží čiernemu kráľovi dve polia. Preto sama matovať nemôže, kráľ by ušiel. Preto biely skúsi 1.d5? s hrozbou 2.Db5# s využitím toho, že čierny kráľ nemôže zobrať dámu. Ale čierny sa ubráni 1...Sb5! a sám využije, že biela dáma ho nemôže zobrať.
Problém č. 190 |
Veľmi podobne funguje druhý tematický pokus 1.b5? s hrozbou 2.Dd5# opäť s využitím toho, že čierny kráľ nemôže zobrať dámu. Ale čierny sa ubráni 1...Dd5! a biela dáma nemôže brať.
Ako teda?
Správnym prvým ťahom je 1.Sf5! a biely nič nehrozí. Čaká na poškodenie čierneho a ten sa mu nemôže vyhnúť, keďže musí potiahnuť. Hovorí sa tomu i tempo (alebo ste niekde mohli vidieť/počuť výraz zugzwang).
Čierna dáma môže ísť kamkoľvek 1...De6~, ale tým umožní 2.Se6#. Okrem takéhoto ľubovoľného ťahu má i lepší 1...Dd5!, po ktorom pochopiteľne mat strelcom nejde. Ide však 2.Db5# s využitím blokovania d5.
Samozrejme je tu aj druhý podobný variant súvisiaci s pokusmi: 1...Sb5 2.Dd5# .
No a potom je v úlohe i zopár technických variantov, keďže biely musí mať odpoveď na každý ťah čierneho. Je samozrejme fajn, že využívajú exopodmienku: 1...d2 2.Sd3#, 1...Sd6~ 2.Jd6#, 1...e4 2.Je5#.
Problém č. 191 |
Na riešenie som vybral fajnovú úlohu izraelského skladateľa... hm, skôr riešiteľa Alexandra Ettingera. Alex bol pravidelným riešiteľom mnohých odborných časopisov. Kedy-tedy niečo poskladal a zvyčajne to boli úlohy, v ktorých uplatnil svoje riešiteľské skúsenosti. Nejde o to, aby boli extra ťažké, ani problém č. 191 nie je ťažký. Skôr ide o to, aby sa po vyriešení dostavil estetický zážitok. Tu ho môžem sľúbiť.
(Pokiaľ by bol záujem o radu, poskytnem v diskusii nejakú tú indíciu. Ale verím, že úloha je riešiteľná i bez rád.)