Problém č. 194 |
Úloha č. 194 je matom 10. ťahom, pritom biely má čierneho kráľa už temer na lopate. Pekne v klepci, v podstate mu stačí dať nejaký slušný šach. Lenže biele figúry sú natlačené na dámskom krídle tak, že ku kráľovi nemajú prístup. Čierny má väčšinu podstatných polí pokrytú, konkrétne a2, b2, c2, dokonca Vc4 dobre kryje i c3.
Keby biely nemal na šachovnici Vb5 a Da3, cesta k matu by bola ľahká. 1.Jb5 s nasledným 2.Ja3#. Lenže zase biely nemá dosť času na to, aby s obomi figúrami odišiel a tak uvoľnil cestu pre jazdca. Takže?
Biely si ten čas predsa len nájde, len to chvíľu potrvá. Počas tohto hľadania musí čierneho nejako zamestnať. Urobí to manévrom, ktorý má čosi do seba:
1.Vxh5! uvoľní b5 a zároveň pohrozí matom 2.Vxh1#. Čierny nemá teda čas riešiť dámske krídlo, musí sa zaoberať bezprostrednou matovou hrozbou, čiže sa bráni 1...Jg3 . Teraz biely nemôže len tak odtiahnuť dámu alebo ťahať jazdcom na b5, lebo čiernemu sa ukázala možnosť vyháňať bieleho kráľa z d-stĺpca, čo by zároveň znamenalo uvoľnenie matovej siete čierneho.
Preto biely obetuje vežu, ktorá i tak len zavadzala: 2.Vh1+! Čierny samozrejme obeť prijme, predstavenie 2...Jf1 by bolo fatálne, teda 2...Jxh1 .
Čo sa zmenilo? Zo šachovnice zmizli Vb5 a ph5. Ako sa teraz zbaviť dámy? Nejde to hneď, ale biely môže pokračovať v aktívnej hre smerom k h1:
3.Vh8! opať s hrozbou 4.Vh1#, takže 3...Jg3 a teraz 4.Vh1+! Jxh1 . Koniec? Kdeže...
5.a8D! hrozí 6.Dh1#, 5...Jg3 6.Dh1+ Jxh1. Nakoniec sa biely zbaví i dámy už asi očakávaným 7.Da8! Jg3 8.Dh1+ Jxh1 .
Teraz má už jazdec cestu voľnú: 9.Jb5!! a hrozba 10.Ja3# je nebrániteľná.
Dohromady biely obetoval 4 svoje zavadzajúce kamene, v tom všetky ťažké figúry. Pekný manéver?
Problém č. 195 |
Môžeme si položiť otázku, prečo takáto zaujímavá úloha získala len pochvalnú zmienku, čo je treťotriedne ocenenie (ceny a čestné uznania sú hodnotnejšie). Čiastočne to môže byť spôsobené rozhodcovým vkusom, ale podstatnú rolu určite zohral fakt, že podobné kombinácie sú také príťažlivé, že táto úloha má len menšiu originalitu - autor sa uberal po vyšliapaných cestičkách.
Preto uvádzam na ďalšom diagrame na riešenie možno najslávnejšiu úlohu na tému postupnej obete zavadzajúcich kameňov. Pred niekoľkými rokmi, keď som s kompozičným šachom ešte začínal, ma doslova očarila, i preto, že napriek svojej umeleckej hodnote bola riešiteľná.
Teda, problém č. 195 je šesťťažka. Na rozdiel od problému č. 194 čierny kráľ nie je znehybnený na 100%, ma voľné pole e2, i celkovo je kameňov na šachovnici len polovica. Opäť by biely chcel matovať jazdcom, tentoraz mu zavadzia iba strelec (1.Jf5??, keby bolo možné, by hrozilo 2.Jg3#). Ako to teda spraví?