reklama

Frank Fowlkes: Miliónová finta

Opäť som sa raz vyskytoval v knižnici. Počítam, že Mestskú knižnicu v Bratislave nezrušia tak, ako miestnu v Závodí, i keď ju toto leto tiež postihli nepríjemnosti a pomoc sa jej ešte stále zíde. No ale nie o tom som chcel. Teraz ide o to, že som si požičal knižku, ktorá ma naviedla k nasledujúcej otázke. Viete, čo mimoriadne dôležitého v svetovom meradle sa stalo 15. augusta 1971?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V tento letný deň prezident USA Richard Nixon vyhlásil ukončenie konvertibility amerického dolára na zlato (a kopu ďalších hospodárskych opatrení). Toto vyhlásenie bolo jedným z dôležitých krokov v postupnom páde Bretton-Woodskeho menového systému . Dovtedy teoreticky ktorýkoľvek štát mohol prísť a vymeniť doláre zo svojich menových rezerv za zlato z Fort Knoxu. Mohol, ale žiaden významný to neurobil. Všetkým bolo už dlhú dobu jasné, že je to možné len teoreticky, pretože množstvo dolárov mimo USA niekoľkonásobne prevyšovalo hodnotu zlata v amerických štátnych trezoroch.

Dostávam sa ku knižke samotnej. Na obale sa píše: "Miliónová finta je napínavý příběh odehrávajíci se ve světě vysokých financí. Jeho hlavní hrdina Peregrin St. Giles sa nechtě ocitá v centru mezinárodní padělatelské aféry, jejímž účelem je zvrátit pozici dolaru na světovém měnovém trhu." Hm, povedzme, že je to pravda len na takých 70 %.

Knižka je dobrou fikciou, konštruuje príbeh, ktorý mohol prezidenta Nixona viesť k jeho vyhláseniu. Bývalý tajný agent St. Giles je najatý neznámou vládou, aby vyrobil obrovské množstvo falošných dolárov, s ktorými by sa potom na medzinárodných trhoch položil ten skutočný dolár. Istá podobnosť s nacistickou operáciou Bernhard nie je náhodná.

Malo to ale jeden háčik. St. Giles nevedel o falšovaní temer nič. Bolo preňho nemysliteľné, aby celú akciu dotiahol do konca podľa predstáv svojich zákazníkov. A tak vymyslel fintu. Nielen miliónovú, doslova miliardovú. Už nechcem viac prezradiť, keby ste si to náhodou chceli dakedy prečítať.

Z hlavných hrdinov ani jeden nie je úplne sympatický. St. Gilesovi v zásade nejde o krk a predsa nechá zlikvidovať zopár ľudí. I keď som k nemu cítil isté sympatie, je predsa len vrah. Snáď šéf úradu pre falzifikáty, ktorý bojuje nevediac proti komu... miluje a trpí svoju ženu, ktorá mu kupuje PES košele, i keď ich neznáša a potí sa ako kôň... a čo poviete na smrad vo svojom byte, keď podľa vás mačka tak nesmrdí a dozviete sa od prítomného tvrďáka, že pri 175 stupňoch Celzia takto smrdí každý?

Ako vravím, vyššie uvedená charakteristika knižky nie je úplne pravdivá... ale to sa pochopí až po dočítaní epilógu. Na záver mojich dojmov a postrehov už len jeden citát. Podotýkam, že autor knihy pracoval v bankách i na ministerstve obchodu...

"Měl jsem na té poradě pocit, že vám možná tak trochu dělá problémy vyznat se v tom našem finančnickém žargonu. A není sa taky čemu divit. My ekonomové žijeme v dost zamlženém světě. Snažíme se vlastní zmatení před ostatními lidmi držet v tajnosti tím, že se schováváme za svou hantýrkou. Jenže z vyjadřování tohohle druhu se stává zvyk, takže tak někdy mluvíme, i když to není třeba. Vy jste dneska večer dostal větší dávku, než jakou si zaslouží kterýkoli spořádaný občan, a já jsem si říkal, že byste možná uvítal, kdybych vám obyčejnou angličtinou vysvětlil, o co vlastně jde."

No comment.

(písané 22. októbra 2005)

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu