reklama

Ursula K. Le Guinová: Hrobky Atuanu

Asi pred mesiacom som mal tú česť s prvým dielom ságy - s Čarodejom zememorí. Hrobky Atuanu sa odohrávajú v tom istom svete, chronologicky neskoršie. A o čo tu ide?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Aj keď obe knihy sú prepojené postavou mimoriadne nadaného čarodejníka Geda, v Hrobkách hrá ešte väčšiu úlohu iná postava. Je ňou kňažka slúžiaca v ďalekom chráme bezmenným božstvám. Vládne Hrobkám, Podhrobiu aj Labyrintu, územiu, na ktoré nesmie vstúpiť noha mužova. Teda pokiaľ ten muž nie je eunuch slúžiaci kňažke alebo nie je pripravený na strašnú smrť alebo nie je zlodejom pokladov ukrytých v Labyrinte. Takí môžu. Z tretích sa zvyčajne stávajú druhí s pomocou prvých.

Treba povedať, že dej je veľmi pochmúrny. Mladá kňažka Tenar - Arha - Strávená (vyberte si) je vychovávaná v nevedomosti o všetkom podstatnom, to jej staršie poručníčky podávajú len po kvapkách. Veľmi sa snažia zmeniť jej vnútro, jedna z nich je vyslovene krutá. Sama slúži svojmu božstvu, ktoré považuje za najdôležitejšie, napriek tomu sa prasíl obáva. Rada prenecháva Tenar jej najťažšie povinnosti.

Tenar sa snaží slúžiť prasilám v súlade s tradíciou. Preto nikdy v zakázanom území nezapáli svetlo. Nevie, ako vyzerá Podhrobie, napriek tomu, že ním potme prešla viac ako tisíckrát. Nemá problém zabiť dodaných väzňov - obete božstvám, lebo je naučená, že je to jej povinnosťou.

A potom príde Ged. Chce byť vo vyššie uvedenom zozname trojkou. Nechce sa stať dvojkou a už vôbec nie jednotkou. Ale v boji s Tenar má málo šancí. Ona pozná Labyrint ako vlastné topánky a ľahko Geda chytí do pasce. Potom už, čarodejník-nečarodejník, stačí počkať, kým mu dôjde voda, kým celý vyschne. Ale prečo by sa s ním nepohrala?

No prečo? Lebo hra s ohňom vedie občas k popáleninám. A Ged vie páliť.

Táto kniha bola iná ako Čarodej zememorí. Zatiaľ čo tam som priam prahol po ďalšej akcii akonáhle predchádzajúca skončila, tu to bolo ináč. I keď som vopred vedel, že Ged sa niekedy nejako zjaví, po pár desiatkach strán som na to úplne zabudol. Pohltila ma atmosféra miesta, ktoré autorka dokázala vykresliť veľmi plasticky, akoby som sa tými smutnými hrobkami sám prechádzal. Každá strana mala niečo nové. Páčilo sa mi to viac ako prvý diel. Pravda, mám silný pocit, že to nie je kniha pre každého fanúšika fantasy.







Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu