reklama

20. mistrovství České republiky v řešení - Praha 2012

Počas uplynulého víkendu (teda 26. a 27. mája) sa v Prahe konali už jubilejné majstrovstvá ČR v riešení šachových úloh. Ako je v prostredí strednej Európy zvykom, zišla sa konkurencia najlepších domácich riešiteľov a z okolitých krajín zavítali menšie návštevy väčšinou výborných reprezentantov. Michal Dragoun vo februári vyhral slovenský šampionát, doma však nebol prorokom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Kompletné výsledky sú zverejnené na stránkach českého Sdružení šachových problémistů, vrátane predložených úloh bez riešení (pdf) (ideálne na vyskúšanie) a ich riešení (pdf) . Po 6 hodinách čistého času to dopadlo takto:

1. FM Vanka Miloslav (CZE, rating 2408) - 66,75 bodu za 347 minút
2. GM Dragoun Michal (CZE, 2521) - 62,00 / 360
3. FM Kolčák Marek Svk (SVK, 2387) - 60,15 / 324
4. FM Voráček Miroslav (CZE, 2404) - 54,65 / 360
5. FM Klasinc Marko (SLO, 2296) - 53,80 / 357
6. GM Wissmann Dolf (NED, 2455) - 49,35 / 357
7. Signěvič Michalaj (BLR, 2198) - 43,15 / 360
8. Libiš Zdeněk (CZE, 2120) - 42,55 / 360
9. Peitl Tomáš (SVK, 2239) - 39,65 / 352
10. FM Širáň Ľubomír (SVK, 2252) - 39,10 / 356
(spolu 20 súťažiacich)

Celkový víťaz Miloslav Vanka zhodou okolností nezvíťazil ani v jednom zo šiestich kôl, ale počas celej súťaže sa mu relatívne darilo. Obzvlášť treba spomenúť plný bodový zásah v oddelení štúdií, s ktorým majú mnohí riešitelia veľké problémy. Len dvom sa podarilo získať v tomto kole 15 bodov, zatiaľ čo tretí najlepší riešiteľ mal len 8 bodov.

Michal Dragoun v štúdiách získal dokonca len 4 body a takú veľkú stratu sa mu nepodarilo dohnať ani napriek víťazstvu v poslednom kole pomocných matov. Na ne je Michal špecialista, ale tentoraz boli veľmi ťažké. (Pomocný mat 3. ťahom s piatimi riešeniami som tiež raz ako rozhodca zadal a riešitelia ma príliš nechválili.)

Marek Kolčák na 3. mieste dokonca (spolu)zvíťazil až v troch kolách, ale bolo mu to platné ako hadovi bicykel. Bohužiaľ už v prvom kole, v dvoťažkách, sa "zabil" tým, že získal len 5 bodov z 15 možných a od tej chvíle mal čo doháňať.

Z ďalších účastníkov stojí za spomenutie až 6. miesto holandského veľmajstra Dolfa Wissmanna, ktorému sa v porovnaní s konkurenciou nevydarili trojťažky (všeobecne vražedné, percentuálny zisk bodov len 24%) a mnohoťažky (oveľa riešiteľnejšie). Nad očakávanie zariešili bieloruský hosť M. Signevič a Zdeňek Libiš, naopak Slováci na 9. a 10. si opäť pravdepodobne pohoršia v ratingu (ešte chvíľu vydržím sa nehýbať a snáď ich "predbehnem" na svetovej ratingovej listine ).

Celkovo možno povedať, že predložené úlohy boli ťažké. Priemerný bodový zisk všetkých účastníkov bol len 40%, iba medailisti sa dostali nad 2/3 možných bodov (nad 60 z 90) a len prví šiesti nad polovicu (45 z 90). Pre slabších riešiteľov sú kolá s mizivým bodovým ziskom trochu frustrujúce, ale keďže ide o majstrovstvá s očakávanou účasťou miestnej špičky, väčšia obtiažnosť je namieste. Ešte za federálnych čias bolo bežné, že najlepší riešili všetko rýchlo a tak vďaka ľahkým úlohám sa z riešenia stávala súťaž o to, kto rýchlejšie píše a kto rýchlejšie dobehne odovzdať riešenie. (V takom prípade malo aj losovanie stolov oveľa väčšiu dôležitosť.)

Keďže som sa súťaže nezúčastnil, úlohy som nepoznal. Popozeral som si ich a rozhodol som sa predstaviť dve mnohoťažky. Vzhľadom na ich riešiteľskú náročnosť prezradím celé riešenia a samozrejme ich okomentujem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 235
Rainer Ehlers
The Problemist Supplement 1997

Mat 6. ťahom (14+5)

14 bielych kameňov proti čiernemu kráľovi a štyrom zablokovaným pešiakom v probléme č. 235 – to je aký boj? Pravda, biele figúry sú v hornej časti šachovnice akési stiesnené, ale prečítať si za týchto okolností výzvu "mat 6. ťahom" okamžite zapne alarm. Nejaký háčik tu bude. A je tu. Čierny kráľ má v úvodnej pozícii až 4 voľné polia: c3, b4, d4 a b5. Z nich c3 samozrejme vyzerá najdrsnejšie – keď kráľ utečie smerom dole, darmo má biely veľkú materiálnu prevahu, keď nemá čas na jej uplatenenie.

Preto prvý ťah 1.Jd5! nie je veľmi prekvapivý. Berie kráľovi dve voľné polia – b4 a najmä kritické c3. Dáva mu jedno pole – d5. Ozaj, jazdec sa kvôli poľu c3 obetuje. No nech, to ešte biely zvládne.

Čo teraz môže spraviť čierny? Môže ťahať na ktorékoľvek z voľných polí b5, d4, d5. Po 1...Kxd4 biely zvládne matovanie po 2.c7 s ďalším 3.c8D a mat prichádza najneskôr piatym ťahom. Po 1...Kxb5 je na tom čierny ešte horšie, lebo biely zahrá 2.Jaxb6 a tým vytvorí s pomocou jazdcov pre čierneho kráľa úzky klepec, z ktorého nie je cesty von. Nasleduje dokonca mat najneskôr štvrtým ťahom.

Varianty po týchto dvoch ťahoch čierneho kráľa sú všelijako povetvené, s duálmi. Z hľadiska riešiteľskej súťaže sú (ne)zaujímavé . Áno, riešiteľ sa musí presvedčiť, že biely čierneho zvládne zmatovať. Ale keďže ide o varianty kratšie než predpísaný počet ťahov, nie sú za ne žiadne body. Nevďačné.

Tým sa dostávame k hodnotnému obsahu úlohy. Ostala nám totiž ešte jedna obrana čierneho – tá najlepšia z pohľadu kladenia odporu, 1...Kxd5 . Kráľ prijal obeť jazdca a opäť má fúru voľných polí: c4, d4, d6. Kľúčová otázka je, ako ho biely zvládne teraz? Ponúka sa opakovanie hry s premenou na dámu, ale pokračovanie 2.c7? Kc4! 3.c8D+ Kb4! ukazuje, že biely tentoraz mat v určenom počte ťahov nestihne dať.

Preto biely musí voliť inú cestu. Tá správna pokračuje ťahom 2.Se6+!, čím kráľovi vezme všetky spomínané voľné polia a nechá ho len zobrať práve obetovaného strelca 2...Kxe6 .

Čierny kráľ má opäť jednu nepríjmnú cestu preč od útočiacich bielych figúr, nepokryté pole f6. Samozrejme nestačí jeho obyčajné pokrytie 3.Kg7?? kvôli patu. Takže musí zasiahnuť veža obetujúca sa ťahom 3.Vd6+! a čierny kráľ má opäť jedinú voľbu 3...Kxd6. Voľné polia d5 a e6 lákajú, ale biely ich zneprístupní kráľovi za cenu ďalšieho jazdca 4.Jc7! s jedinou možnou odpoveďou 4...Kxc7 .

Bielemu ostávajú dva ťahy. Čiže treba už len vyriešiť dvojťažku. Ľahké. 5.Vd8! (obeť poslednej figúry bieleho) 5...Kxd8 a do hry nakoniec vstupuje úplne nový matujúci hrdina 6.b8D# .

Keď si to zhrnieme, priebeh hlavného variantu vyzerá takto: 1.Jd5! Kxd5 2.Se6+ Kxe6 3.Vd6+ Kxd6 4.Jc7! Kxc7 5.Vd8! Kxd8 6.b8D# . Päť bielych figúr sa obetuje - z toho 3x tichým ťahom (bez šachu), päťkrát čierny kráľ prijme obeť. A mat dáva premenou pešiak nenápadne stojaci ďaleko od čierneho kráľa. Je podľa vás v tejto úlohe riešiteľ odmenený za námahu nezvyčajným zážitkom?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 236
Michail Maranďuk
I. cena. Uralskij problemist 2008

Mat 5. ťahom (8+9)

Z úplne iného súdka je problém č. 236. S ohľadom na nutnosť mať čK pod kontrolou sa zdá, že biely má dostatok aktívnych figúr, ktorými môže nejako zasiahnuť. Predovšetkým je to Vg3, ktorá neplní v okolí čK žiadnu funkciu, využiť sa dá aj kráľ, ktorý by pokrytím d5 mohol odbremeniť Je3.

Po skúsení rôznych možností sa ukáže možnosť úvodníka 1.Sb4! s nezvyčajnou hrozbou. Biely teraz hrozí 2.Ke6! s ďalším 3.Jf5#. Ale čierny v rámci hrozby nie je bezmocný a môže kráľa hnať: 2...Jc7+ 3.Kd6! Je8+ 4.Kf6! a teraz je už neodvratný mat 5.Jf5# . Dôležité je, že čierny nedokáže priamo napadnúť pole f5. (Keby čierny hral 1...Sa2+, dostane mat už 4. ťahom.)

Aké sú možnosti obrany proti takejto hrozbe plnej tichých ťahov zo strany bieleho? Ukazuje sa, že jedinou možnosťou je vôbec bieleho kráľa na e6 nepustiť, teda napadnúť toto pole už v 1. ťahu čierneho. To sa dá dvomi spôsobmi.

1...Jc7+ má teda zrejmý obranný motív (t.j. prečo tam čierny ťahá, ako znemožňuje hrozbu). Na druhú stranu má tento ťah dosť neočakávaný škodlivý motív (t.j. ako tento ťah umožňuje pokračovanie bieleho odlišné od hrozby, ako sa oslabí čierna pozícia). Jazdec totiž zablokuje pole c7 pre svojho kráľa!

Biely to využije nasledovne: 2.Sc3+ Kc5 3.d4+! (keby teraz čierny šiel kráľom na d6, dostane mat s využitím blokovania c7, 3...Kd6 4.Sb4#) 3...exd3 e.p. (a tu je už druhé blokovanie poľa čiernemu kráľovi mimo jeho priamy dosah, tzv. vzdialené blokovanie) 4.Sb4+ Kd4 5.Jc6# .

Aj 1...Sa2+ má rovnaký obranný motív - znemožnenie ťahu bK na e6, ale odlišný škodlivý motív - strelec prestane kryť c2. Takže nasleduje: 2.Jc2+ Kd5 3.Vd3+ exd3 (opäť je vynútené vzdialené blokovanie poľa d3, takže biela figúra šachujúca v 2. ťahu sa môže vrátiť a nasleduje rovnaký mat) 4.Je3+ Kd4 5.Jc6#

Táto úloha je teda o tichej hrozbe s aktívnou protihrou čierneho a o blokovaní vzdialených polí.

Tak to má byť - v riešiteľskej súťaži by mali byť predložené rozmanité úlohy. To sa v mnohoťažkovom kole českých majstrovstiev určite podarilo.




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu