Nesnáze s hraběnkou v nesnázích

Autor: Juraj Lörinc | 13.6.2012 o 8:08 | Karma článku: 2,64 | Prečítané:  315x

Zdá sa vám, že sa v názve tejto fantasy knižky niečo opakuje? To sa vám nezdá, ale je to presne tak. Nečudo, keď na mieste autora je napísané: L. Sprague de Camp & Catherine Crook de Camp. Duo Campov vyrobilo dvojité ťažkosti.

Na obale knihy je okrem toho bradatý pán s mečom u boku a namyslene sa tváriaca žena v červených šatoch sediaca zboku na koni. Tá žena, to je grófka Yvette, ktorej ide v jej krajoch o život (alebo aspoň niečo podobné). A ten pán je hlavný hrdina a rozprávač knihy, Thorolf. Je vojakom v susednej krajine, bývalým vysokoškolským učiteľom, synom miestneho konzula (čo je najvyššia volená funkcia), proste klasický Ferdo Mravec všeumelec.

Yvette chce, aby jej Thorolf pomohol. V podstate sa predovšetkým potrebuje na čas skryť pred prenasledovaním. Padlo rozhodnutie, že sa nechá začarovať do nejakej menej vyzývavej podoby. Magickú akciu vykoná jeden z miestny mágov, nie už najmladší a nie už najlepší, ale predsa ešte schopný. V zásade sa kúzlo podarí, až na to, že Yvette sa pred dokončením premeny tkne alkoholického nápoja a ... len vtedy v akejsi chobotničej podobe začínajú pravé ťažkosti.

A vec sa zamotáva stále viac, stále viac. Keď zamotávanie dostúpi vrcholu, príde rozmotávanie. A to je moment, keď sa kniha výrazne pokazí. Veru tak, kým sa objavujú nové postavy a nápady, ide všetko ako po masle podľa pravidiel humornej fantasy, aj podľa pravidiel pútavosti, aj so štipkou vulgarity a lascívnosti. No rozuzľovanie je slabé, to nech sa na mňa de Camp et de Camp nehnevajú. Nie že by to bolo príliš predvídateľné, skôr ide o jeho umelosť, nespojitosť a nepravdepodobnosť, po zvážení všetkých dovtedy poskytnutých reálií. Akoby nevedeli, kam z konopí.

Takže tu máme okrem autormi zamýšľaných ťažkostí aj také nezamýšľané. Ťažkosti so vcítením sa čitateľa do deja v druhej polovici. Takže je to nanajvýš dobré.

P.S. Pozerám z recenzií na Lege Artis a na Fantasy Planet, že nie som sám, kto nie je knihou bezvýhradne nadšený. Akože dá sa, ale mohlo to byť lepšie.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?