Pešiakové batérie

30.6.2012 o 23:23 | Karma článku: 3.18 | Prečítané  475-krát

Aj keď mojou skladateľskou doménou sú exoúlohy, teda úlohy v ktorých sa na šachovnici pohybujú nezvyklé figúry alebo sa hrá podľa pozmenených pravidiel (prípadne oboje), veľmi rád si pozerám obyčajné úlohy. Nakoniec, to je isto poznať z obsahu mojej šachovej rubriky, keď väčšina zverejnených úloh je ortodoxných a navyše zvyčajne s pochvalným komentárom. Aj dnešný článok bude o dvoch vynikajúcich krátkych úlohách, v ktorých je všetko s kostolným riadom a navyše majú dve veci spoločné: 1. maty ťahom pešiakov, ktorí otvárajú línie za nimi sa schovávajúcich bielych figúr, 2. obe úlohy sa dostali do príslušných Albumov FIDE.

Konfigurácia biela Va4 - biely Pb4 - čierny Kd4 sa nazýva pešiaková batéria. Ťah pešiakom na b5 otvorí líniu veže a spôsobí šach - to je výstrel batérie. Na prvý pohľad to vyzerá ako pomerne statický efekt, nakoniec pešiak nie je veľmi pohyblivý, ale v rukách zručného skladateľa sa z pešiakovej batérie môže stať esteticky mocná zbraň.

V diagramovom postavení problému č. 238 je jediná pešiaková batéria, navyše pomerne bezmocná. Vd6 sa skrýva za Pd2, takže na čierneho kráľa nemôže a pešiak ani nemôže odísť z d-stĺpca. Nezdá sa teda, že by mala táto batéria zohrať významnú úlohu v riešení. Ale zdanie klame.

Problém č. 238
Rafael Kofman
1. čestné uznanie Šachmaty v SSSR 1948

Mat 3. ťahom (9+7)
V prvom rade je potrebné si v tejto trojťažke všimnúť silné pokusy. Bielemu totiž stačí nejako pokryť e2, aby hrozil mat Se2#. Má štyri možnosti ako to spraviť, z ich tri sú tematickými pokusmi:
- 1.Jf4? Ve7!
- 1.d3? Ve7!
- 1.d4? Ve7!
Prístup čiernej veže na e-stĺpec je teda kľúčový pre čiernu obranu, okrem toho biely môže skúsiť aj dosť beznádejné 1.Jg1? Vxg1!

Preto biely vymyslí trochu sofistikovanejší útok 1.b3!, čím hrozí 2.Vb2! a 3.Vb1#. Celá hrozba sa odohráva ďaleko od čiernych figúr, takže do nej nie je ľahké zasiahnuť a biely môže využiť plné dva ťahy, na druhú stranu poskytuje aj možnosť protiútoku prostredníctvom šachu v druhom ťahu čierneho.

1...Vg3 pripraví napr. 2...Vxb3! Veža si síce zachovala možnosť príchodu na e-stĺpec, ale obrana proti hrozbe Se2# sa odohrá už na inom poli. Biely preto môže už hrať 2.Jf4! a po 2...Ve3 príde, tam-ta-da-dá: 3.dxe3# / prvý mat pešiakovou batériou. Zo strany čierneho to ale v tomto variante nie je všetko, keďže proti matu strelcom je tu aj druhá obrana, šachom bielemu kráľovi 2...Vc3+, počom však príde 3.dxc3#.

1...Vg3 pripraví proti pôvodnej hrozbe 2.Vb2 protiútok 2...Vc4+!, ale už asi tušíte, čo príde: 2.d3! (hrozí 3.Se2#), a dva varianty 2...Ve4 3.dxe4# a 2...Vc4+ 3.dxc4#.

Tretia obrana 1...Vg4 vedie k echovému zopakovaniu hry o rad vyššie: 2.d4! (hrozí 3.Se2#), a dva varianty 2...Ve5 3.dxe5# a 2...Vc5+ 3.dxc5#.

(Okrem toho má čierny aj netematickú obranu 1...Vg1, po ktorej nasleduje 2.Jxg1 a 3.Se2#.)

Tak predsa! Pešiaková batéria na d-stĺpci matuje dokonca šesťkrát a to navyše v príjemne motivovanej hre. Okrem iného je tu spracovaná aj trojnásobná rímska téma s čiernou vežou v hlavnej úlohe.

Problém č. 239
Anatolij Sťopočkin
I. cena V. Piľčenko 50 - 2003

Mat 2. ťahom (14+7)
V probléme č. 239 naopak pešiakové batérie sú veľmi dobre viditeľné už v základnom postavení. Za pešiakmi sa skrývajú Db2, Ve2, Sh8 a trochu viac ešte aj Vb5. Na línii tejto veže smerom k čiernemu kráľovi je navyše Sd5. Keby tento strelec odišiel niekam preč, napríklad na 1.Sa8?, hrozil by biely matom 2.c6#. Ale čierny má k dispozícii obranu 1...Sxf5!. Tá ukazuje, že biely strelec by mal zostať na diagonále a2-g8, aby zostalo dobre pokryté pole e6.

Vďaka tomu sa ponúkajú dva spresňujúce pokusy.

1.Sc4? (hrozí 2.c6#), vyvracia 1...Da4! s využitím toho, že strelec zablokoval Pc3 a biely nemá ťah 2.c4.

1.Sf7? (hrozí 2.c6#), vyvracia 1...Jf4! s využitím toho, že strelec zablokoval Pf6 a biely nemá ťah 2.f7.

Aké bude teda riešenie? A koľko matov z pešiakových batérií sa v riešení dosiahne? Už z ponúknutého pokusového obsahu je vidieť, že nejaké maty budú, ale koľko ich bude presne? Každopádne, pokusová hra bieleho strelca je tu s bielymi pešiakovými batériami krásne spojená, to mi verte.
Hlavné správy

ZAHRANIČIE

Chcel lietať a išiel za svojím snom. Teraz zabíjal

Mladý kopilot bol so svojou prácou spokojný, počas tréningu si však spravil trojmesačnú pauzu.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Prečo spáchal kopilot takú obludnosť?

Andreas Lubitz nebol ničím nápadný a prešiel najprísnejšími testami. To je to, nad čím meravie rozum.

ZAHRANIČIE

Pád Airbusu nebola nehoda. Ľudí v Alpách zabil mladý pilot

Havária lietadla nemeckých aeroliniek Germanwings nebola nehodou.


Už ste čítali?