reklama

Pešiakové batérie

Aj keď mojou skladateľskou doménou sú exoúlohy, teda úlohy v ktorých sa na šachovnici pohybujú nezvyklé figúry alebo sa hrá podľa pozmenených pravidiel (prípadne oboje), veľmi rád si pozerám obyčajné úlohy. Nakoniec, to je isto poznať z obsahu mojej šachovej rubriky, keď väčšina zverejnených úloh je ortodoxných a navyše zvyčajne s pochvalným komentárom. Aj dnešný článok bude o dvoch vynikajúcich krátkych úlohách, v ktorých je všetko s kostolným riadom a navyše majú dve veci spoločné: 1. maty ťahom pešiakov, ktorí otvárajú línie za nimi sa schovávajúcich bielych figúr, 2. obe úlohy sa dostali do príslušných Albumov FIDE.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Konfigurácia biela Va4 - biely Pb4 - čierny Kd4 sa nazýva pešiaková batéria. Ťah pešiakom na b5 otvorí líniu veže a spôsobí šach - to je výstrel batérie. Na prvý pohľad to vyzerá ako pomerne statický efekt, nakoniec pešiak nie je veľmi pohyblivý, ale v rukách zručného skladateľa sa z pešiakovej batérie môže stať esteticky mocná zbraň.

V diagramovom postavení problému č. 238 je jediná pešiaková batéria, navyše pomerne bezmocná. Vd6 sa skrýva za Pd2, takže na čierneho kráľa nemôže a pešiak ani nemôže odísť z d-stĺpca. Nezdá sa teda, že by mala táto batéria zohrať významnú úlohu v riešení. Ale zdanie klame.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 238
Rafael Kofman
1. čestné uznanie Šachmaty v SSSR 1948

Mat 3. ťahom (9+7)

V prvom rade je potrebné si v tejto trojťažke všimnúť silné pokusy. Bielemu totiž stačí nejako pokryť e2, aby hrozil mat Se2#. Má štyri možnosti ako to spraviť, z ich tri sú tematickými pokusmi:
- 1.Jf4? Ve7!
- 1.d3? Ve7!
- 1.d4? Ve7!
Prístup čiernej veže na e-stĺpec je teda kľúčový pre čiernu obranu, okrem toho biely môže skúsiť aj dosť beznádejné 1.Jg1? Vxg1!

Preto biely vymyslí trochu sofistikovanejší útok 1.b3!, čím hrozí 2.Vb2! a 3.Vb1# . Celá hrozba sa odohráva ďaleko od čiernych figúr, takže do nej nie je ľahké zasiahnuť a biely môže využiť plné dva ťahy, na druhú stranu poskytuje aj možnosť protiútoku prostredníctvom šachu v druhom ťahu čierneho.

1...Vg3 pripraví napr. 2...Vxb3! Veža si síce zachovala možnosť príchodu na e-stĺpec, ale obrana proti hrozbe Se2# sa odohrá už na inom poli. Biely preto môže už hrať 2.Jf4! a po 2...Ve3 príde, tam-ta-da-dá: 3.dxe3# / prvý mat pešiakovou batériou. Zo strany čierneho to ale v tomto variante nie je všetko, keďže proti matu strelcom je tu aj druhá obrana, šachom bielemu kráľovi 2...Vc3+, počom však príde 3.dxc3# .

1...Vg3 pripraví proti pôvodnej hrozbe 2.Vb2 protiútok 2...Vc4+!, ale už asi tušíte, čo príde: 2.d3! (hrozí 3.Se2#), a dva varianty 2...Ve4 3.dxe4# a 2...Vc4+ 3.dxc4# .

Tretia obrana 1...Vg4 vedie k echovému zopakovaniu hry o rad vyššie: 2.d4! (hrozí 3.Se2#), a dva varianty 2...Ve5 3.dxe5# a 2...Vc5+ 3.dxc5# .

(Okrem toho má čierny aj netematickú obranu 1...Vg1, po ktorej nasleduje 2.Jxg1 a 3.Se2#.)

Tak predsa! Pešiaková batéria na d-stĺpci matuje dokonca šesťkrát a to navyše v príjemne motivovanej hre. Okrem iného je tu spracovaná aj trojnásobná rímska téma s čiernou vežou v hlavnej úlohe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 239
Anatolij Sťopočkin
I. cena V. Piľčenko 50 - 2003

Mat 2. ťahom (14+7)

V probléme č. 239 naopak pešiakové batérie sú veľmi dobre viditeľné už v základnom postavení. Za pešiakmi sa skrývajú Db2, Ve2, Sh8 a trochu viac ešte aj Vb5. Na línii tejto veže smerom k čiernemu kráľovi je navyše Sd5. Keby tento strelec odišiel niekam preč, napríklad na 1.Sa8?, hrozil by biely matom 2.c6#. Ale čierny má k dispozícii obranu 1...Sxf5! . Tá ukazuje, že biely strelec by mal zostať na diagonále a2-g8, aby zostalo dobre pokryté pole e6.

Vďaka tomu sa ponúkajú dva spresňujúce pokusy.

1.Sc4? (hrozí 2.c6#), vyvracia 1...Da4! s využitím toho, že strelec zablokoval Pc3 a biely nemá ťah 2.c4.

1.Sf7? (hrozí 2.c6#), vyvracia 1...Jf4! s využitím toho, že strelec zablokoval Pf6 a biely nemá ťah 2.f7.

Aké bude teda riešenie? A koľko matov z pešiakových batérií sa v riešení dosiahne? Už z ponúknutého pokusového obsahu je vidieť, že nejaké maty budú, ale koľko ich bude presne? Každopádne, pokusová hra bieleho strelca je tu s bielymi pešiakovými batériami krásne spojená, to mi verte.




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu