reklama

Ďalšie súťaže v Kóbe

Naposledy (v stredu) som písal o výsledkoch dvoch hlavných riešiteľských súťaží na svetovom kongrese kompozičného šachu v japonskom Kóbe. Zároveň som sľúbil nejaké ďalšie informácie, keď sa ku mne dostanú. Tu sú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Perspektívne najzaujímavejšou je informácia o vybranom mieste konania budúcoročného kongresu. Je ním veľké gruzínske prímorské mesto Batumi . Uvidím, či sa tam vyberiem, vcelku ma to láka.

Z riešiteľských súťaží som doteraz nevedel o výsledku populárnej solving show. V nej sa z tenisu známym vyraďovacím spôsobom podľa pavúka stretávajú dvojice riešiteľov, ktorí riešia dvojťažky premietané viditeľne pre súťažiacich aj divákov. Kto sa skôr prihlási, že už vie riešenie, môže zahlásiť úvodník. Ak ho povie správne, má bod. Ak sa pomýli, bod získava súper, ktorý mlčal. Hrá sa do predpísaného počtu bodov, tentoraz to bolo vždy do 2, iba v súboji o 3. miesto do 3 a vo finále do 4. Pointa show spočíva práve v tom, že diváci všetko vidia a keď sa nerozmýšľa nad riešením (lebo vtedy sa vyžaduje ticho), tak diváci tlieskajú, vzdychajú, vykrikujú.

Práve v solving show sa veľmi darilo nášmu Marekovi Kolčákovi, podobne ako pred dvomi rokmi na Kréte . Do solving show sa kvalifikovalo 16 najlepších riešiteľov po prvom dni MS, Marek bol 17. Ale keďže sa nezúčastnil jediný z kvalifikovaných, Izraelčan Ofer Comay, jeho miesto v pavúku dostal ako prvý náhradník práve Marek. Postupne vyradil GM Borisa Tummesa z Nemecka 2:1, IM Alexandra Mukosejeva z Ruska 2:1 a GM Michaela Pfannkucheho z Nemecka 2:0 a dostal sa až do finále. Tam bol nad jeho sily majster sveta GM Piotr Murdzia z Poľska, finále skončilo výsledkom 1:4.

Minule som aj spomínal, že som sa zúčastnil nejakých skladateľských súťaží. Vcelku úspešne, v rumunskej Tzuice som získal 2. čestné uznanie (de facto 4. miesto v exokategórii) a v Bulharskom víne zvláštnu cenu (najlepšie ocenenie mimo bežného poradia, darmo, obsah bol neobyčajný). Keďže obidve moje skladby sú pomerne ťažké na vysvetlenie (exopodmienky, výzvy), nebudem vás nimi zaťažovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 247
Araz Almammadov
Čestné uznanie Vodka, Kóbe 2012

Pomocný mat 3. ťahom (3+5)
2 riešenia

Z turnajov preto vyberám niečo oveľa ľahšie, oveľa ľahšie. Úloha č. 247 získala čestné uznanie v turnaji Vodka organizovanom Rusom Andrejom Selivanovom. Témou bola súbežná hra viacerých pešiakov z jednej strany a autori ju mohli spracovať v priamych úlohách, samomatoch aj pomocných matoch, do piatich ťahov.

Zvíťazil samomat, všetky ostatné ocenené skladby boli pomocné maty. Rozhodca nebol veľmi náročný, lebo obsah Almammadovovej úlohy by v poniektorých časopisoch ani nestál za uverejnenie, nieto ešte za ocenenie. Na druhú stranu na čom sa majú menej skúsení riešitelia oboznámiť s niektorými bežnými princípmi úloh?

Keďže riešenie tohto pomocného matu je naozaj jednoduché, pre náhodných okoločítajúcich by mohlo byť prezradenie jedného riešenia vyslovene návodom na druhé, obzvlášť, keď viete tému turnaja. Preto dám jedno riešenie do diskusie, kto chce, môže si ho tam pozrieť. A druhé potom nájde raz-dva. Pokročilejší riešitelia nájdu raz-dva obidve.


Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu