Ursula K. Le Guinová: Tehanu

Autor: Juraj Lörinc | 19.10.2012 o 15:00 | Karma článku: 3,67 | Prečítané:  267x

Číslo štyri zo série o Gedovi je veľmi iné. Feministky by plesali (a možno aj plesali, keď kniha vyšla). Diel prvý (Čarodej Zememorí) a tretí (Najvzdialenejšie pobrežie) sa sústreďujú na mužský element, samotného Geda, prípadne jeho kumpánov, a číslo dva (Hrobky Atuanu) sa venuje najmä rituálom súvisiacim s uctievaním bohov. Inakosť štvrtého dielu spočíva v tom, že sa pokúša o hľadanie ženskej úlohy v dominantne mužskom svete (a nemá nič vôbec nič spoločné s inakosťou, o ktorej sa dnes toľko rozpráva).

Zememorie je svet, v ktorom prvé husle hrajú mágovia, čarodejníci, zaklínači, akokoľvek ich nazveme. Všetko v mužskom rode, i keď aj ženy vládnu magickou silou. (Inou než tou, ktorou spútavajú nás mužov.) Ženy však nie sú nikde na špičke - ani vo vládnucich rodoch, ani medzi mágmi. Sú zneužívané oveľa častejšie ako muži. Prečo?

Prvá odpoveď by mohla byť, že jednoducho tak to v patriarchálnej spoločnosti je. A fantasy spoločnosti väčšinou sú patriarchálne. Ale aj z takejto otázky je možné urobiť podstatu knihy (aspoň tak to vidím ja).

Tehanu (mimochodom, pekný úderný názov knihy) alias Tenar nie je v gedovskom cykle nováčikom. Bola jej venovaná veľká časť druhého dielu, ale to bolo dávno. Už nie je tou vyplašenou a súčasnej všemocnou dievčinou, ktorá slúži ako kňažka bezmenným prasilám. Ged ju odviezol ako Bielu pani na svoj rodný ostrov Gont a tam ju aj nechal ako priateľku svojho starého majstra Ogiona. Sama Tenar sa rozhodla nevyučiť sa za čarodejku, ale vydala sa za statkára a prežila s ním vcelku šťastný zvyšok života. Deti má dospelé, manžela už mŕtveho, keď sa k nej dostala podivnou cestou zvesť o Ogionových vážnych zdravotných problémoch. Nuž vydá sa na cestu, aby ho obriadila. I keď on má vo svojom okolí zopár blízkych, chce, aby bola Tenar pri ňom keď bude oné.

Oné znamená umierať, nie ondiť. V ondení či neondení je jedna z poínt celej knihy. Všetci ondíme, teda skoro. Niektorí neondia, lebo nemôžu, iní preto, lebo sa tak dobrovoľne rozhodnú. A kto sa jedného vzdá, môže mať druhé.

Ale samozrejme nie je mojím cieľom zachádzať do podrobností a ani porozprávať vám dej celej knihy. Obmedzím sa len na to, že celý dej sa odohráva na spomínanom Gonte a aj v tomto je rozdiel oproti č. 1 a 3 zo série a veľká podobnosť s č. 2. Ľudia sú tu dobrí, horší a úplne zlí. Viete, aké to je, keď niekoho síce nepoznáte, ale stačí vám naň jediný pohľad a premkne vás strach až do špiku kosti? Takí zlí, uf.

Objavia sa aj niektoré ďalšie postavy z predchádzajúcich dielov. Nie všetky, ako na veľké finále v cirkuse, lebo takáto séria sa prosto neuzatvára. Vďaka mnohoročnému záberu celej série získala autorka na ďalšie použitie vybudovaný fantasy svet, ktorý sa menil v čase (bol kráľ, nebol kráľ, boli časy dobré a časy zlé) a zároveň bol pevne ukotvený, doslova, keďže ide o ostrovy roztrúsené v mori na veľkej ploche. Vďaka tomu mohla o ňom popísať ešte mnoho ďalšieho - a aj to urobila.

Na poličke mi leží jedna ďalšia neprečítaná kniha od le Guinovej (nie o Zememorí) a predpokladám, že v priebehu niekoľkých dní sa do nej pustím.

Tým zároveň naznačujem, že som opäť bol vcelku spokojný. Nemyslím síce, že sa k Tehanu ešte niekedy vrátim, ale čas strávený čítaním neľutujem. Obzvlášť keď to dopadlo tak, ako dopadlo. A to je - ale áno, viem, že to nechcete vedieť. Pomlčím, ako ostatne o mnohom inom.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?