reklama

Slovenské úspechy v The Problemiste

Posledné číslo anglického časopisu The Problemist v roku 2011 prinieslo niekoľko výsledkov skladateľských súťaží. A slovenskí skladatelia sa v špičkovej konkurencii rozhodne nestratili, aj keď The Problemist rozhodne nepatrí medzi naše najobsadzovanejšie periodiká.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V súťaži mnohoťažiek* za rok 2011 sa zúčastnilo 41 skladieb od 35 skladateľov z 18 krajín (Bielorusko, Kanada, Chorvátsko, Veľká Británia, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Izrael, Lotyšsko, Litva, Portugalsko, Rusko, Srbsko, Singapúr, Slovensko, Švédsko a USA). Zvíťazil Anatolij Sťopočkin (Rusko), ďalej nasledovali tiež s cenami Marcel Tribowski (Nemecko), Baldur Kozdon (Nemecko), Richard Becker (USA) a potom už problém č. 251 nášho Ota Mihalča. Rozhodca Michail Maranďuk z Ukrajiny o ňom napísal nasledovné**:

Ťahy bieleho kráľa pozdĺž prednej časti kráľovskej batérie, obete bielych jazdcov a návrat kráľa*** vyvolajú dve prerušenia diagonály čierneho Sb1. Nedá nespomenúť si na slávnu osemťažku Normana Macleoda, I. cena Mat 1983 s diagonálnymi ťahmi bieleho kráľa v dvoch smeroch^.

Pozrime sa spoločne, ako dobre vystihuje rozhodca obsah.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 251
Oto Mihalčo
1. čestné uznanie The Problemist 2011

Mat 10. ťahom (7+15)

Už pri letmom pohľade na diagram je zrejmá jeho veľká neštandartnosť. Čierny kráľ je chytený v SZ rohu a biely ho má ako na podnose, stačí dať preč z ôsmeho radu kráľa, čím Vh8 dá šach-mat. Čierni pešiaci na siedmom rade znežňujú čiernemu ľahkú účinnú obranu proti šachu líniovými figúrami v spodnej časti šachovnice, no zároveň je jasné, že len tak ľahko biely mat nedá. Pole h7 kryje Sb1, g7 kryje Vg2, f7 kryje Vf1 a keď sa biely pohne kráľom na f8, má čierny viacero možností obrany poľa e7, atd.

Napriek tomu riešenie začína naznačeným spôsobom 1.Kf8! s hrozbou 2.Kxe7#. Ukazuje sa, že čierne obrany proti tejto hrozbe nie sú až také účinné, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Jazdec nie je vôbec bohviečo, po 1...Jf5 je hneď mat na f7, po 1...Jd5 by išlo 2.Ke8 s hrozbou na d7 a buď 2...Sf5 3.Kxf7# alebo 2...Jf6+ 3.Kxe7+ J~ 4.VxJ#. Ostáva teda lepšia obrana strelcom 1...Sb4!^^, ktorou čierny zapojí do aktívnej protihry ďalšiu figúru. Ale biely pokračuje v nastúpenom snažení 2.Ke8! a hrozí 3.Kxd7#. Obrana 2...Sf5 je stále zlá pre f7, Vf1 musí kryť f7, ostáva teda druhá veža už odpútaná od krytia g7: 2...Vd2.

Nastal vhodný čas pre prvú obeť jazdca 3.Jd3!, čím sa obnoví práve pokrytá hrozba a zároveň sa vynúti prerušenie línie Sb1 vežou 3...Vxd3. Kráľ pokračuje 4.Kd8! hrozí 5.Kxc7#, čo nie je dobré brániť 4...Sd6 kvôli prerušeniu veže, ale čiernemu sa opäť uvoľnila veža, druhá, takže 4...Vc1.

Nasledujúca obeť jazdca je na prvý pohľad menej zrozumiteľná, jej pravý význam sa ukáže až o pár ťahov: 5.Jc6! s vynúteným pokračovaním 5...Vxc6. A kráľ môže ísť späť 6.Ke8 (teraz hrozí na druhej strane mat na pole už nebránené vežou 7.Kxf7#), čo prerušeným strelcom z c1 brániť nemožno, takže môže len veža 6...Vf6, nasleduje 7.Kf8 s hrozbou na g7 - aha ju, Vf6 prerušila potenciálnu líniu čiernej dámy po možnej obrane 7...Dxb2 - ale pri veži na f6 už asi nie je takou škodnou obrana jazdcom 7...Jf5 .

Nasleduje 8.Kg8!! - a ukazuje sa, že biely to celé mal veľmi dobre premyslené až do konca. Vd3 a Jf5 spolu dostatočne vypájajú Sb1 z hry, čiernemu nestačí ujsť jednou z dvoch prekrývajúcih figúr. Už nieto účinnej obrany, príkladom možného dorazenia čierneho je variant 8...e5 9.Kh7+ Sf8 10.Vxf8# .

Neviem ako vám, ale mne sa toto veľmi páčilo. Treba povedať, že v slabšie obsadenom turnaji alebo pri inom rozhodcovi by táto vynikajúco postavená mnohoťažka dosť pravdepodobne dostala aj cenu. Bravo Oto!

Ešte lepšie zo slovenského pohľadu dopadla súťaž trojťažiek za rok 2010. Slováci spolu získala 2/3 prvej ceny za úlohu č. 252 .

Rozhodca Angličan Don Smedley dostal na posúdenie 44 problémov, ktorých všeobecnú úroveň označil za dobrú a pritom aspoň jednu z nich možno vraj označiť za majstrovské dielo. Ktoré iné ako prvú cenu?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 252
Ladislav Salai jr.
Emil Klemanič
Michal Dragoun
I. cena The Problemist 2010

Mat 3. ťahom (11+15)

Opäť sa pokúsim rozhodcov komentár preložiť (s vynechaním jednej vety) a použijem ho ako nápovedu pre tých z vás, ktorí by si chceli úlohu vyriešiť. Tú jednu vetu vynechám, lebo v podstate prezrádza prvý ťah riešenia, i keď aj nasledovné pomáhajú viac než málo:

Riešiteľovo oko je okamžite pritiahnuté k obmedzenej pozícii bielych figúr (dámy a strelca) na d8 a c8, ďaleko od scény hlavných udalostí a zdanlivo odsúdených na to, aby hrali len malú úlohu v deji. [... vynechaná veta o 1. ťahu ...] V hrozbe a jednom variante pozícia exploduje do plného života, s ťahmi kráľa na voľné polia vedúcimi k batériovým matom. V dvoch ďalších tichých variantoch sa batérie otvoria v druhých ťahoch bieleho, čím sa zavŕši recipročná zámena druhých a tretích ťahov bieleho a pseudo le Grand. Dohromady zvláštny a pomerne krásny problém.

O akých batériách to rozhodca spletá? No predsa o tých, ktoré v diagramov pozícii neexistujú - a to je fajnová záležitosť. Kto chce, nech sa pokúsi si ich vytvoriť.


Poznámky pod čiarou

* - Mnohoťažky sú úlohy s výzvou "mat n-tým ťahom" pre n väčšie ako 3. Tvoria štandardnú kategóriu podobne ako dvojťažky a trojťažky, zvyčajne sa nerozlišujú podľa dĺžky (i keď sa môžu).

** - Text rozhodnutia je samozrejme zverejnený v angličtine, ale pokúsil som sa o preklad. Ospravedlňte prosím zníženú kvalitu slovenčiny.

*** - Nejedná sa o známy Return of the king (Návrat kráľa), ale o switchback of the king (návrat kráľa).

^ - Rozhodca hovorí o tejto známej úlohe .

^^ - Druhá možná obrana 1...Sh4 sa mi zdá byť z pohľadu hry ekvivalentnou (ale môžem sa mýliť), teda že to celé zbehne viac-menej rovnako. Podstatné je, že strelec kryje e7 a otvoril 1. rad pre Vf1, ale z pohľadu bieleho útoku sa zdá byť jedno, či je strelec na b4 alebo h4.




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu