Ako prekuknúť lož (o odhaľovaní pravdy nehovorme)

Už je to veľmi dávno, čo som písal o nejakej nebeletristickej knihe. Čítam ich, ale zvyčajne ich neprepieram v blogu. Viete, siahnem do príručnej knižnice a zahĺbim sa do niektorej kapitoly. Po čase ju odložím. Temer nikdy ich nečítam od začiatku do konca. Brožúra Jak prokouknout lež a odhalit pravdu od Jacka Nashera je v tomto smere výnimkou. Veľkú časť z nej som prečítal zaradom v čakárni u lekára, už nebol problém ju doraziť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Treba hneď na začiatok povedať, že titul knihy je mierne zavádzajúci. O luhaní a jeho odhaľovaní sa v knihe hovorí veľa.

(Ale odhaliť pravdu, celú pravdu a nič, než pravdu, to je oveľa zložitejšie. Pokiaľ neplatí A, znamená to, že platí jeho negácia, ale tá môže byť tak všeobjímajúca, že to na poznanie pravdy nestačí. Ak zistím, že moja dcéra včera nebola v knižnici, ako tvrdila, neznamená to, že bola zase s tým... tým... čo ho ani cítiť nemôžem.*)

Čo sa čitateľ dozvie o lži a jej zisťovaní? Nezavádza titulok aj v tomto?

Rozhodne nie. Autor Jack Nasher zjavne vie, kde je v problematike sever. Nielenže vie písať aj pútavo, aj metodicky, dokonca niekedy polopatisticky, ale zároveň preberané tvrdenia zdrojuje, len zoznam použitej literatúry má viac ako 11 strán (zo 194). Od začiatku sa sústredí na rozličné aspekty lži a to, ako je ich možné využiť na jej rozoznanie. Pozrime sa na 5 základných princípov súvisiacich s klamstvom, ktoré v knihe uvádza:

1. Pokiaľ chceme odhaliť lož, je užitočné vedieť, ako sa preverovaný jedinec správa normálne, teda keď neklame. Odchýlky od normálneho správania sú indikátormi lži.

2. U mnohých klamárov je možné v priebehu klamstva a po jeho skončení pozorovať niektoré z troch emócií: strach (z odhalenia), pocit viny (z klamstva) a radosť (z podvodu).

3. Klamstvo spôsobuje rozladenie prejavov človeka, napríklad umelý úsmev, nesymetrickú mimiku, nedokončené gestá, neprirodzenú synchronizáciu slov a mimoverbálnych prejavov.

4. Klamstvo spôsobuje stres, ktorý sám alebo jeho odbúravanie sa prejavuje varovnými signálmi, telesnými prejavmi: zmenou hlasu, (ne)žmurkaním, rituálmi.

5. Príliš kontrolované chovanie, reprodukcia historiek s absenciou mnohých špecifických detailov.

Samozrejme, ani jeden z princípov nemá absolútnu platnosť. U každého z nich je možné pozorované príznaky lži vysvetľovať aj mnohými inými spôsobmi. Z tohto dôvodu je veľmi odporučeniahodné pozbierať čo najviac nezávislých indícií, že preverovaný pravdepodobne klame. Na tento účel je v knihe popísaných mnoho metód, od pasívnych, pozorovacích, až po aktívne provokujúce podozrivého k prezradeniu. Veľa sa hovorí o detektore lži, o správnej formulácii otázok, o umení pozorovať, na čo sa sústrediť. Je zaujímavé, že mnoho všeobecne známych znakov klamárov je v skutočnosti mylných. Napríklad nedostatočný očný kontakt nemá s klamstvom nič spoločné.

Je treba priznať, že autor netvrdí, že popisované postupy sú stopercentné. To vôbec. V úvode síce šermuje percentuálnymi úspešnosťami odhaľovania lži a čísla stúpajú s aplikáciou techník popisovaných v knihe, ale zďaleka sa nedostanú k sto percentám. Taká pravdepodobnosť odhalenia klamstva 90% síce vyzerá pôsobivo, ale v skutočnosti je povedzme aj päťpercentná šanca krivého obvinenia zo lži často príliš riskantnou záležitosťou. Zoberme si takého Othella, ktorý dal meno javu Othellova chyba. Podozrieval Desdemonu z nevery s Cassiom, táto to popiera a žiada vypočuť Cassia. Othello jej oznámi, že ho dal zabiť a Desdemona sa rozplače. Prečo? Ona vie, že je nevinná, a smrť Cassia znamená, že nemá ako svoju nevinu dokázať. Othello si ale jej plač vykladá ako smútok za milencom. Chyba. Othellova chyba.

Ešte by som dodal, že popis Othellovej chyby je jednou z mnohých ilustrácií princípov a postupov, ktoré sa v knihe vyskytujú. Značne uľahčujú čítanie a pochopenie toho, čo by bez nich bolo prehľadovou štúdiou problematiky. Historky o úspešných podvodníkoch, opisy psychologických experimentov vedúcich k teoretickým záverom, vysvetlenia náročnejších pojmov, drvivá väčšina bola podľa mňa veľmi dobre vybratá.

Som po prečítaní knihy múdrejší? Budem schopný načítané aplikovať v praxi? Budem chcieť načítané používať? Trochu áno, skôr nie a závisí od okolností. Sú situácie, keď by sa mi schopnosť odhaliť lož hodila ako soľ. Ale veď predsa zvyčajne nechcem ani v prípade relatívne vážnych záležitostí podrobovať svojich blízkych výsluchom ako na gestape, s chytákovými otázkami a umelým zvyšovaním ich stresu. Chcem im veriť. A tak mi pre tie prípady, keď by som chcel použiť techniky z knihy, asi tréning stačiť nebude. Ani trénovať nejako moc nechcem.

Nakoniec, mnohé manželstvá, priateľstvá, kamarátstva a iné vzťahy vydržali len preto, že ľudia lož identifikovať nevedia.


Poznámka pod čiarou.

* - Nemám dcéru. Prišli ste na to? Ak áno, vďaka čomu?



Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 729x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 594x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 355x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 981x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 206x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 087x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kaľavský zachraňoval na súde advokáta takáčovcov Ribára. Hovoril najmä o Čurillovi
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Prečo sa na Slavíne nebratríčkovať s ruským veľvyslancom Bratčikovom (komentár šéfredaktorky)
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu