reklama

Tri nové knihy z kompozičného šachu (aj štyri úlohy)

V poslednom období mi v knižnici pribudli tri knihy venované šachovým problémom. Každá jedna je na dlhšie štúdium a pokiaľ sa pošťastí, tak o nich napíšem i viac, než dnes.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Takto vyzerá najnovší Album FIDE
Takto vyzerá najnovší Album FIDE (zdroj: P. Gvozdják)

Zhodou okolností som si ani jednu z nich nekupoval, aj keď v prípade najmenej dvoch z nich by som to aj urobil. Ale čo mám robiť, keď som si ich už odrobil?

Najviac práce mi dalo riaditeľovanie oddelenia exoúloh Albumu FIDE 2004-2006. Ako odmenu som dostal Album (bežne predávaný za 45 euro).

Zaujímavé je, že tento Album je prvý, ktorý vyšiel na Slovensku. Kedysi mal vydávanie Albumov pod palcom juhoslávsky veľmajster a organizátor Nenad Petrović, po ňom to prebrala francúzsko-nemecká dvojica Denis Blondel & bernd ellinghoven. Neskôr sa pre neprekonateľné rozpory ako vydavatelia rozišli a bernda mal nahradiť náš veľmajster Peter Gvozdják. Stalo sa nielen to. Po nečakanej smrti Denisa Blondela to na seba Peter zobral všetko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 268
Mark Basistyj
Anatolij Vasilenko
I. cena
JT Viktor Volčok 40 - 2006

Mat 2. ťahom (13+10)

Z Albumu vyberám na riešenie dvojťažku č. 268 ukrajinských autorov. Vyznačuje sa skutočným bojom, keď čierny bielemu vyvráti až sedem pokusov piatimi rôznymi kameňmi, riešenie je samozrejme len jediné.

Druhou novinkou v mojej knižnici je práve jeden z najstarších Albumov, konkrétne jeden z troch zväzkov retrospektívneho Albumu FIDE 1914-1944/III. Vyšiel v roku 1975 v redakcii už spomínaného Nenada Petrovića. Je tak už trochu antikvárnym kusom.

Získal som ho ako cenu v jubilejnej súťaži momentálneho šéfa kompozičného šachu na Slovensku Bedricha Formánka . Dostal som na výber, ktorý Album chcem, tento ma obzvlášť potešil, pretože obsahuje "moje" oddelenie - exošach. (Pravda, v tých časoch pod exošach patrili aj dnes už samostatné oddelenia pomocných matov a samomatov. Ale tie tiež môžem.)

Z Albumu som si na vysvetlenie vybral slávny problém č. 269 od amerického skladateľa, ktorý zvíťazil v turnaji pre úlohy s Babsonovým taskom.

Čo je to Babsonov task? Je to veľmi pôsobivá téma v oblasti premeny pešiakov. V svojej čistej podobe je definovaná ako štvorica premien bieleho pešiaka na rôzne figúry na tom istom poli nasledujúca po štvorici premien čierneho pešiaka tiež na rovnakom poli a to na tie isté figúry. Teda čierny si v obrane premení dámu, biely odpovie premenou na dámu. Čierny si postaví vežu, biely reguje premenou na vežu, po strelcovi ide strelec, po jazdcovi jazdec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 269
Henry Wald Bettmann
I. cena
Babson Task TT 1925-26

Samomat 3. ťahom (15+5)

Je to veľmi ťažká téma. Už samotné zdôvodnenie jednej premeny na vežu alebo na strelca, keď je možné premeniť si dámu, je ťažké. Väčšinou je to nejakým spôsobom zamontované do patových motívov, ale dá sa aj ináč.

Po úvodníku samomatu (biely chce čierneho donútiť, aby mu dal mat, čierny mat dať nechce) 1.a8S! je zrejmé, že čierny nemá veľa možností. 1...Vxa6 je mat hneď a keby čierny prišiel o Pf2, musí nasledovať práve mat vežou. Biely vlastne hrozí zobrať Pf2. Ale to nie je podstatné, lebo Pf2 aj tak musí ísť.

Musí sa premeniť. Má na výber práve všetky 4 možnosti. Stratégia bieleho je v každom prípade rovnaká: chce nechať premenenú figúru potiahnuť a následne ju vezme, po čom čierny už musí dávať mat na a6 vežou. Ale u každej konkrétnej čiernej premeny je nejaký ten detail, ktorý bieleho núti vybrať si pre seba tú správnu premenu na f8.

Začnime 1...fxg1D. V tomto si čierny otvorí najširšie možnosti aktívnej protihry. Dg1 hrozí dať šach na c5 alebo zobrať 2...Dxf1, pričom po 3.Dxf1 by biela Df1 kryla mat na a6. Všetko vyrieši premena na dámu 2.f8D! Podstatné podvarianty sú 2...Dxf1 3.b5+ Dxb5#, 2...Dxc5+ 3.b5+ Dxb5# a tiež 2...Dg8 3.Dxg8 Vxa6# . Z nich vyplýva, že biely si musel premeniť dámu, aby dosiahla na c5 aj g8.

Čo sa zmení po 1...fxg1V? Nie je možný ťah na z g1 na c5, no zároveň po čiernom braní na f1 nie je možné prilákať kameň z f1 na b5. Dh3 na f1 brať nemôže. Z týchto dôvodov ide len 2.f8V!, aby v hlavných podvariantoch mohol biely brať 2...Vxf1 3.Vxf1 (preto nie 2.f8D) a 2...Vg8 3.Vxg8 Vxa6# .

Aj po premene 1...fxg1S sa niečo zmení: pole f1 už nie je problém, zato sa treba postarať o pole c5. Preto 2.f8S! (samozrejme nie 2.f8D? Sxc5 3.Dxc5#) a biely berie strelca ďalším ťahom.

Ostáva premena na jazdca 1...fxg1J, ktorá má zase inú fintu. Totiž Jg1 hrozí zobrať Dh3, ktorá kryje pole d7 (alebo aj potiahnuť na f3). Preto biely musí svoju dámu uvoľniť od krytia poľa d7 premenou na jazdca 2.f8J! - a ďalej je to jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 270
Israel A. Schiffmann
British Chess Problem Society 1928

Mat 2. ťahom (8+10)

Nie je jednoduché všetky spomínané motívy skĺbiť do jednej úlohy, aby premeny vychádzali, ako majú. Bettmannova úloha je tak skvelou demonštráciou obrovských možností kompozičného šachu.

Posledným prírastkom do mojej šachovej knižnice z posledného obdobia je monografia M. Schlossera a M. Minského s názvom ASymmetrie. Nie, dve veľké písmená nie sú omylom, sú skôr písmenkovou hračkou vyjadrujúcou pointu monografie. Jej obsahom sú úlohy, ktoré majú síce na pohľad symetrické postavenie, no napriek tomu majú asymetrické riešenie.

Konkrétny príklad vydá za tisíc slov. Symetria je v problém č. 270 zjavná. Riešením je 1.Dh6!, hrozí 2.Jg5#, lebo dáma pokryla f6. Čierny má dve možné obrany jazdcom h4, 1...Jf3 kryje matové pole g4, 1...Jg6 prerušuje dámu k f6, takže Jh7 nemôže odísť. V oboch prípadoch príde 2.Dh3# vďaka otvoreniu stĺpca h.

Nič moc, ale pointa je v odpovedi na otázku, prečo nejde symetrické 1.Db6? s hrozbou 2.Jc5# , atd., všetko symetricky. Viete?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 271
Herbert Hultberg
Pochvalná zmienka
Springaren 1992

Mat 2. ťahom (4+3)
a) diagram
b) premiestniť Ve5 na h8

Jednoducho kvôli vyvráteniu 1...Da8! , ktoré priviaže jazdca a matu niet. To je ten rozdiel! Čiernej dáme napravo cýba jeden stĺpec!

Aj problém č. 271 je symetrický a tiež pomerne jednoduchý na riešenie. Os symetrie je v ňom diagonálna a má až dve postavenia na riešenie. Nech sa páči. Mimochodom, táto úloha bola po prvý raz uverejnená vo švédskom časopise Springaren, v ktorom býval istý malý priestor vyhradený ASymetrickým úlohám vyhradený celé roky.

(Dnes som teda na samostatné riešenie ponúkol dve úlohy - č. 268 vyššie a jednoduchšie č. 271 .)




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu