Autori sa pokúsili všetky príbehy skonštruovať tak, aby zodpovedali informáciám, ktoré sa im o postavách príbehu podarilo zozbierať. Brali do úvahy denníky, úradné materiály i výpovede priamyych svedkov či potomkov hrdinov.
Výsledok je presvedčivý, nachádza sa niekde na pomedzí medzi historickým románom a literatúrou faktu. Kniha sa mi (v českom jazyku) čítala veľmi dobre, zhltol som ju v priebehu dvoch dní, počas jednej cesty vlakom a jedného dlhého večera, ktorý sa pretiahol ďaleko za polnoc - nemohol som ísť spať, kým som nezistil, ako to s jednotlivými hrdinami skončilo.
S väčšinou z nich to bolo ku koncu knihy bledšie ako na začiatku. Niet sa čo čudovať, rast akciových trhov ku koncu dvadsiatych rokov v USA bol viac špekuláciou a podvodom než odrazom reálneho rastu ekonomiky. Mnoho ľudí si zvyklo žiť na dlh vo viere, že budúce výnosy z akcií dlhy pokryjú. Výnosy, ktoré nikdy neprišli.
Z tohto dôvodu je okrem svojho napínavého deja kniha i varovaním pre súčasnosť. Nikto doteraz nevynašiel recept na vždy rastúcu ekonomiku bez výkyvov, recesie. Neboli ním ani naposledy dotcomové akcie a možno pochybovať o tom, že taký recept niekedy objavíme. Skôr to vyzerá na nové a nové praskajúce bubliny.
Podobne je to so zadlžovaním - je potrebné si vždy veľmi dobre rozmyslieť, či budem schopný svoje dlhy uniesť. To, že sme my jednotlivci menej zadĺžení ako vo vyspelejších krajinách, neznamená, že zadlžovať sa viac z akéhokoľvek dôvodu je vždy rozumné. Kto si prečíta „Deň, keď praskla bublina“, bude sa asi nad svojimi osobnými financiami zamýšľať aspoň štipku dôslednejšie než predtým.
(písané 5.3.2005)
Deň, keď praskla bublina
Pred čosi viac ako 15 rokmi sme opustili cestu socializmu a vrátili sme sa späť ku kapitalizmu. Hospodárska súťaž má viaceré výhody a neviditeľná ruka trhu odvtedy už niekoľkokrát ukázala svoju prospešnosť. Na druhú stranu však treba mať stále na pamäti cyklický charakter ekonomického vývoja, keď po období konjunktúry vždy prichádza recesia. Ako v roku 1929, väčšinou našťastie slabšia. Kniha G. Thomasa a M. Morgana-Wittsa s názvom „Deň, keď praskla bublina“ popisuje priebeh udalostí tohto pamätného roku na fiktívnych príbehoch reálnych ľudí.