Väčšina činností, ktorým sa ľudia venujú, by mohli celkom dobre existovať aj bez časopisov. U kompozičného šachu to je skôr naopak, dlhé roky bola publikácia v tlačenej forme nevyhnutnosťou. Prečo? Lebo keď skladateľ vytvorí úlohu, zapíše si ju, ale tá akoby ešte neexistovala. Jej oficiálna existencia začne vo chvíli, keď je zverejnená. Od tej chvíle sa k nej viaže miesto kde a čas kedy bola vytlačená alebo predvedená verejne komukoľvek. Presne o tom pojednáva Kódex kompozičného šachu v kapitole V .
Dlhé roky boli kľúčovými miestami zverejňovania úloh jednak špecializované rubriky v novinách ( slovenské rubriky boli z veľkej časti prevedené aj do elektronickej podoby, skvelý projekt Ivana Jarolína) a druhak špecializované časopisy. Temer každá vyspelá krajina má svoj časopis: Rusko Uraľskij Problemist a ďalšie,Veľká Británia The Problemist,Nemecko Die Schwalbe a ďalšie, Holandsko Probleemblad,Česko Šachovou skladbu,Fínsko Suomen Tehtäväniekat,USA StrateGems,Dánsko Thema Danicum,Švajčiarsko idee & form ,Francúzsko Phénix a ďalšie,Rumunsko Buletin Problemistic,Švédsko Springaren,Poľsko Problemista,Izrael Variantim...
Slovenskou výkladnou skriňou je Pat a Mat. Ako každé iné kompozičnošachové periodikum publikuje nové úlohy, výbery zo svetovej tlače, úspechy domácich skladateľov vo svete, odborné články a organizuje súťaže. V marcovom čísle je zverejnený výsledok 4. tematického turnaja Patu a Matu pre dvojťažky, z ktorého prinášam prvú cenu ako úlohu č. 38.
Podstatnou súčasťou hodnotného deja na šachovnici je zvodnosť. Neriešiaci možný prvý ťah, ktorý čierny vyvráti jediným spôsobom, ale ktorý prináša zaujímavý vzťah so skutočným riešením. Čo sa stane, keď biely zahrá 1.Sd7? Hrozí mat z vodorovnej batérie 2.c6# , proti čomu sa čierny môže brániť buď jazdcami alebo vežami.
Problém č. 38 |
Jazdci napádajú c5, ale 1...Je6 preruší vežu a biely môže matovať 2.Jb6#, zatiaľ čo 1...Jxd3 otvorí Sg1 ku d4, takže biely matuje druhým jazdcom 2.Je7#. Dve obrany vežami sú menej zaujímavé, lebo biely po nich nájde mat 1...Vc4+ 2.bxc4#, 1...Vb6 2.cxb6#. No po zastavení hrozbového pešiaka 1...Vc6! matu niet a tak je tento ťah vyvrátením zvodnosti.
V riešení sa biely poponáhľa a potiahne najskôr pešiakom 1.c6! Teraz samozrejme nemožno potiahnuť strelcom na d7, pešiak zavadzia, ale objavila sa nová hrozba 2.Dc5# .
Obrany jazdcom znovu prichádzajú do úvahy, veď ide o napadnutie poľa c5. Aké maty budú po nich? Tie isté ako vo zvodnosti, ibaže... si vymenia poradie! Po 1...Je6 sa ukazuje, že jazdec kráľovi zablokoval e6 (vo zvodnosti napadnuté Sd7), takže ide 2.Je7#, no a 1...Jxd3 otvorí Sg1 ku c5 (vo zvodnosti napadnuté Va5) a tak je možné prerušiť dámu 2.Jb6#. Po jednej obrane vežou 1...Vc4+ nasleduje ten istý mat ako vo zvodnosti bxc4#, po druhom šachu 1...Vxc6+ biely využije blokovanie c6 na mat dvojšachom 2.Sc4# .
Originalita a kvalita tejto úlohy spočíva v syntéze dvoch tém späjajúcich zvodnosť a riešenie, ktoré sa často vyskytujú v dvojťahových úlohách, ale ešte nikdy neboli spolu - v recipročnej zámene matov a v paradoxe založenom na nemožnosti vymeniť úvodník a hrozbu. Schematicky možno podstatný obsah úlohy vyjadriť nasledovnou tabuľkou, ktorá sa často používa.
1...Je6 a | 1...Jxd3 b | ||
1.Sd7? X | 2.c6# B | 2.Jb6# C | 2.Je7# D |
1.c6! B | 2.Dc5# Y | 2.Je7# D | 2.Jb6# C |
Mimochodom, Daniel Papack je veľmi originálny a úspešný nemecký skladateľ, ktorému sa v posledných rokoch podarilo vytvoriť niekoľko originálnych syntéz. Aj vďaka nemu, aj vďaka ďalším skladateľom z celkovo 9 krajín bol 4. tematický turnaj nášho časopisu úspešný.
Ako som povedal, jednou z podstatných súčastí každého kvalitného časopisu sú výbery redaktorov odinakiaľ. Do dvojťažkového výberu Petra Gvozdjáka sa dostala úloha č. 39 od mladého ukrajinského otorinolaryngológa, ktorý je súčasne aj jedným z najlepších svetových dvojťažkárov (3. miesto na majstrovstvách sveta 2001-2003).
Problém č. 39 Vasyľ Ďačuk Problem Forum 2005 Mat 2. ťahom (11+9) |
Dobre teda, povie si biely, jazdca nechám na 2. rade a skúsim niečo iné. Aj 1.Ve4? má niekoľko hrozieb, aj keď Vxd6 už medzi nimi pochopiteľne nie je, hrozí "len" 2.Kf4#, Kg4#, Kh4#. 1...Jc4 je opäť obranou, tentoraz má biely na tento ťah pripravenú odpoveď 2.Vd4#. Lenže keď veža odišla z e6, objavila sa čiernemu nová možnosť obrany 1...Sc8! a to je vyvrátenie.
Pokračovanie, zvodnosť už len s dvomi hrozbami a riešenie s hrozbou jedinou, nechávam na čitateľov. Ak to vyriešite, všimnite si, že biely vždy ináč matuje po obrane 1...Jc4 a ďalej efekt postupnej redukcie počtu hrozieb 4-3-2-1. Takto a všelijako ináč je možné prepojiť obsah riešenia s obsahom zvodností a to sa v dnešných dvojťažkách cení.
(písané 1. mája 2006)