Jeho obsah je podobný ako u drvivej väčšiny podobných časopisov. Podobný štruktúrou a predsa iný. Tú inakosť vždy spôsobujú konkrétne úlohy. Originálne problémy, ktoré nikdy neboli zverejené a sú zverejnené po prvý raz (z tejto kôpky je úloha č. 41) aj skladby ocenené v ročných turnajoch časopisu (výsledky trojťažiek a pomocných matov z roku 2002). Ale celé číslo je otvorené správami a jedna z nich je smutná.
Zomrel Wladyslaw Rosolak. Bol dlhoročným zástupcom Poľska v Stálej komisii FIDE pre šachovú skladbu a ako skladateľ dosiahol najväčšie úspechy v žánri samomatov , ktorý sa v Poľsku dosť pestuje. Niet divu, že v Probleemblade pri noticke o jeho smrti uviedli práve samomat č. 40.
Problém č. 40 |
Z pozície je vidieť, že biely sa bude snažiť prilákať čiernu vežu na prvý rad. Keby nebol na c7 biely pešiak, čierny by musel matovať po 1.Dc1+ Vxc1#. Čo však keď veža odíde na a8? A b8? A d8 či e8? Je potrebné si pripraviť pôdu.
To urobí úvodník 1.Vf7! Tempo. Čierny musí ťahať, i keď nechce, musí vyliezť vežou z úkrytu. Keby teraz veža zobrala pc7, vyšiel by bielemu vyššie uvedený plán. Preto čierny bude hrať obozretnejšie, napr. čo najďalej od bieleho kráľa 1...Va8 V tomto prípade však biely donúti druhým ťahom čierneho kráľa vstúpiť na diagonálu vedúcu z a1 2.Vg7+ Kf6, po čom ide už jasné 3.Da1+ Vxa1# .
Podobne vyzerajú aj ďalšie tri tematické varianty: 1...Vb8 2.Je6+ Kg6 3.Db1+ Vxb1#, 1...Vd8 2.Vh5+ Kxg4 3.Dd1+ Vxd1# a nakoniec 1...Vxe8 2.Sf4+ Kxh4 3.f3+ Vxe1# .
V čom spočíva hodnota tejto skladby? Po prvé v štyroch úplne analogických variantoch - čierny postaví vežu na stĺpec, biely vie, na ktorú diagonálu musí presunúť čierneho kráľa, urobí to šachom so súčasným uvoľnením poľa pre čierneho kráľa a nasleduje šach dámou z 1. radu, po ktorom veža musí brať a tým matuje, i keď čierny nechcel. Idea samomatu v najčistejšej podobe.
Problém č. 41 |
Druhým diagramom, ktorý som vybral z tohto čísla (pretože je pomerne prázdny a celkom zaujímavý obsahom) je skladba úplne čerstvá. Originálna trojťažka. Pozícia je z pohľadu bežného šachistu určite veľmi nezvyčajná, ale v kompozičnom šachu nie je obklopenie kráľa kameňmi opačnej strany ničím výnimočným. Takže biely začne a dá mat najneskôr tretím ťahom.
Biele veže sú už nasmerované ku čiernemu kráľovi, biela dáma je ešte trochu mimo hry. Preto úvodník 1.Df3! nie je nijakým prekvapením. Tým biely vytvoril pešiakovú batériu nasmerovanú na čierneho kráľa, vlastne by to bol mat, keby bielemu nezavadzal pešiak e2. Preto hrozí zbaviť sa tohto prekážajúceho pešiaka, ujsť ním preč z línie dámy aj veže ťahmi 2.e4+ Kxe1 3.exf5#.
Proti tejto hrozbe má čierny 3 obrany: 1...f4 (ujde pešiakom z brania na e5), 1...Kxe1 (ujde s kráľom z prvého šachu) a 1...Jd3 (pokryje hrozbovú matovú líniu e8-e1). Aké budú pokračovania bieleho až do matu?
(písané 6. mája 2006)