Kto niekedy hral šach, vie, že občas človeku zavadzajú vlastné kamene. Hneď na začiatku partie pešiaci obmedzujú v pohyblivosti dámu, veže a strelcov a chviľu trvá, kým sa dostanú von. Potom hráči zväčša nejak vyvinú svoje figúry, často odpracú kráľov rošádou niekam na okraj a pokúsia sa realizovať svoje plány. Niekedy dôjde na kráľa, ten je síce za hradbou svojich v bezpečí, no dakedy práve naopak. Dostáva mat preto, že mu vlastné kamene zavadzali v ústupe - blokovali mu voľné polia.
V šachových úlohách sa tento motív vyskytuje relatívne často. Napríklad v najbežnejších priamych úlohách čierny v rámci svojej hry potiahne na pole, o ktorom sa vzápätí alebo neskôr zistí, že keby čierny kráľ naňho mohol ustúpiť, mat by nebol.
Problém č. 46 |
Veľmi konkrétnym príkladom je problém č. 46 slovenského autora. V tomto mate tretím ťahom je prvý ťah bieleho dosť nenápadný: 1.Kb2! Nič nehrozí, ale čierny musí ťahať. Kráľom nemá kam (pôjde tu vôbec o blokovanie? veď nemá kam, nemá kam), má na výber z ťahov dvojicou pešiakov alebo strelcom.
Po 1...f4 nasleduje 2.Vd6+ Ke5 - a teraz sa ukazuje, že ťahajúci pešiak zapchal možný ústup kráľa na f4, takže ide 3.Sc3# .
Veľmi podobná hra nasleduje po obranách druhým pešiakom 1...b6 2.Sc3+ Kxc5 3.Jb3# a strelcom 1...Se2 2.Jb3+ Kd3 3.Vd6# . Vo všetkých prípadoch čierny svojím ťahom zablokuje pole, ktoré čiernemu kráľovi po šachu v treťom ťahu chýba pre útek, ide o tzv. vzdialené blokovanie. Máme tu 3 varianty s rovnakou stratégiou bielej a čiernej hry.
Možno ste postrehli ešte iné prepojenie medzi tromi variantmi. Nespočíva v obsahu ťahov, v tom, čo nimi biely chcú dosiahnuť alebo dosiahnu. Spočíva v opakovaní ťahov.
V dvojťahových úlohách samozrejme vzdialené blokovanie neprichádza do úvahy. Biely hrá Vd6 v prvom variante ako 2. ťah a v poslednom vežou matuje. Podobne aj Jb3 a Sc3 sú raz útokom v druhom ťahu a raz matom. Ukazuje sa vlastne, že biele ťahy sa cyklicky opakujú v troch variantoch. Schematicky 2.A 3.B - 2.B 3.C - 2.C 3.A. Ide o jednu z tzv. formálnych kompozičných tém, rotáciu 2. a 3. ťahov bieleho.
Problém č. 47 |
V dvojťahových úlohách sa vzdialené blokovanie poľa čiernemu kráľovi dosiahnuť nedá. Nieto času na presun kráľa. Preto v úlohe č. 47 na riešenie pôjde o blokovanie poľa (alebo polí?) tesne pri čiernom kráľovi. V postavení diagramu žiadne voľné pole nie je, preto možno očakávať, že úvodník, prvý ťah bieleho, čiernemu kráľovi nejaké voľné pole dá. Viac neprezradím...
... iba spomeniem, že blokovanie poľa aspoň 3 rôznymi figúrami bolo špecialitkou talianskeho skladateľa Ottavia Stocchiho. Preto sa aj nazýva jedna špeciálna forma témou Stocchi. Túto formu predstavuje diagram a pri riešení sa o nej rozpíšem.
(písané 4. júna 2006)