Nie je to veľmi prekvapivé, pretože na prvý pohľad ide o reguláciu, ktorá by sa mala klientov bánk dotknúť dosť málo. Keďže však ide o vec, s ktorou už niekoľko rokov pracujem, zamyslel som sa tak dnes cestou z práce... čo keby som na blogu spomenul Nový Bazilej... či by sa medzi čitateľmi našiel niekto, kto by vedel, o čo ide... Nový Bazilej alebo Bazilej II, hovorí vám to niečo?
Prvý pohľad na Nový Bazilej väčšinu ľudí položí, to kvôli množstvu strán, na ktorých je regulácia popísaná (rádovo v stovkách). Povedzme si teda len základné princípy. Predovšetkým, banka pri svojom podnikaní podstupuje ako každý podnikateľský subjekt mnohé nebezpečenstvá strát, riziká. Riziko, že klient, ktorému poskytla úver, jej tieto peniaze nevráti. Riziko straty spôsobenej povodňou. Riziko strát spôsobených zlou správou o banke, ktorá sa rozšírila. Riziko straty spôsobenej podvodníkmi. Mnohé ďalšie.
Z rôznych dôvodov (napr. preto, že banka na rozdiel od výrobných podnikov podniká z veľkej časti s cudzími peniazmi) sú banky povinné tieto riziká riadiť, to znamená identifikovať ich, merať, kontrolovať ich výšku, zmenšovať ich... a navyše musia mať istú výšku vlastného kapitálu úmernú podstupovaným rizikám. Z tohto kapitálu sa potom kryjú prípadné straty - keď sa riziko premení na skutočnosť.
Tieto povinnosti sú platné už v súčasnosti, avšak v pomerne jednoduchej podobe v slangu zvanej Bazilej. Na popud všetkých zainteresovaných strán (bánk, dohľadov, ...) sa od konca 90. rokov pripravuje v istom zmysle dokonalejšia dohoda, ale aj oveľa komplikovanejšia - Nový Bazilej. Ten sa v podmienkach EU premietne do smernice, ktorá bude predpisovať
podrobné pravidlá pre výpočet povinnej výšky vlastného kapitálu (s mnohými voľbami),
podmienky pre riadenie rizík,
princípy dohľadu nad bankami,
povinný objem informácií zverejňovaných bankami.
Najmä prvé dve odrážky sa predsa len aspoň trochu môžu prejaviť i vo vzťahu bánk ku klientom. Napríklad keď banky budú chcieť od klientov nové údaje, ktoré budú potrebovať pre zmeranie rizika obchodovania s týmto klientom a ktoré doteraz nemali. Takže vedzte: takéto niečo môže byť spôsobené práve Novým Bazilejom.
Na záver pokračovanie mojej myšlienky z úvodu... áno, väčšina čitateľov môjho blogu určite o Novom Bazileji nič nevedela. Kto sa prehrýzol až sem, niečo máličko už vie. Hurá. Ale už to v budúcnosti radšej nebudem rozvíjať a nebudem Vás nudiť. :-)
(písané 15.3.2005)