reklama

Valja Stýblová: Zlaté rybky

Táto kniha je v autorkinom profile na iReferaty.cz zaradená do literatúry pre mládež. Aj keď niektoré pasáže toto označenie znesú, celkovo by som povedal, že knižku ocení až niekto, kto už v živote čo-to prežil a s ohromením môže povedať: "Áno, takto to presne je, pár slovami vystihla moje pocity." Pritom tieto pocity môžu byť veľmi komplikované a zložito motivované.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

O čom to celé je? Hlavná hrdinka Helga je rovnako ako autorka lekárkou, profesorkou, aj keď tá bola neurologičkou a Helga internistkou. Dôverná znalosť terminológie a postupov zdravotníctva 80. rokov sa odráža v celej knihe. A nejde len o zdravotníctvo, prakticky o všetky reálie vtedajšieho Československa. Akoby človek v tomto nasadol do stroja času a vrátil sa o dvadsať rokov.

Ak by som mal stručne charakterizovať hlavnú hrdinku a jej rodinu, povedal by som to dvomi slovami. Moc riešia. Hľadajú za všetkým skrytý zmysel, zvažujú aj úplné blbosti, komplikujú jednoduché veci. A to si vezmite, že aj ja sám často "moc riešim". Lenže Helga je aj z môjho pohľadu extrém. Žeby vplyv vtedy všelikdeprítomného doublethinku a doublespeaku?

Nezdržal som sa a po objavení asi tretieho zaujímavého úseku som si začal robiť poznámky na vizitku, ktorú som požíval ako záložku. Je celá popísaná desiatimi odkazmi... mám teraz problém, že čo z nich vybrať, aby som tento článok príliš nenaťahoval.

Veľká časť Helginých myšlienok sa točí okolo množstva práce, ktoré musí žena urobiť. Maká na dve smeny - v práci a doma. Robí to všetko akosi dobrovoľne, pod vplyvom konvencií alebo preto, že chce, ale uvedomuje si, že je toho veľa a chýba len krôčik k vzbure proti takémuto poriadku vecí:

"... kdežto já pojedu po práci pro maxinákup, který mi Aleš nejvýš odnese z výtahu. Každému z naší rodiny to bude připadat normální. Proč bych nemohla obstarat nákup, když si jezdím vozem? Ne, takhle by se to u nás nikdo neodvážil říct. To 'si' je právě ona malá, nepřípustná nuance. Mohla by to být poslední kapka, jíž by číše přetekla.

Jak jinak zní, řeknu-li: nemohla bys mi vzít plášť z čistírny, když jezdíš vozem? A nevhodná verze: když si jezdíš vozem? Propastný rozdíl mezi jezdit a jezdit si! Naštěstí je naše rodina příliš kultivovaná, než aby se dopustila takové hrubé chyby."

Na podobnú tému je aj pasáž o úvode prednášky k MDŽ:

"... když už jsem si musela projev připravit, řekla jsem si, že na začátku bude malý šok. Tohle byla má úvodní věta:

'Práce v domácnosti je k zbláznění neproduktivní, malicherná, unavující, otupující a ubíjející.'

Všichni strnuli. Dívali se na mne, jako bych spadla z Marsu. Chvíli jsem je nechala ohromeně čekat a pak jsem dodala:

'Tato slova neřekl nikdo menší než V. I. Lenin.'

Zasmáli jsme se, uklidnili a já mohla přejít k další části..."

Koľko úvah vyprodukuje takéto niečo. Rúhať sa, hovoriť pravdu? Nemožno - alebo vlastne možno, pokiaľ ide o citát ikony. A aký múdry človek to bol, ten Lenin... teda pokiaľ ide konkrétne o tento výrok. Súhlasím s ním s dvomi poznámkami. Po prvé, aj túto prácu bohužiaľ treba robiť, takže aby sme sa mohli nechať vynášať k výšinám, musíme sa občas nechať ubíjať, lebo ináč "shnijeme v bahně a špíně" , prípadne si musíme niekoho zaplatiť - pani do domácnosti. Po druhé, paradoxne, sú chvíle a dokonca dni, keď sa mi doslova žiada niečo v domácnosti robiť, dajme tomu žehliť alebo umývať.

Nakoniec niečo z iného súdka. Uhádnete, ktorý film mi to pripomenulo? Mimochodom natočený pred vydaním knižky, ale tým nechcem povedať, že ide o plagiát príhody, skôr o to, že ide o veľmi bežnú stuáciu. Na lekárskom obede:

"'Vypadá to na sepsi. Pacient je už od rána schvácený, má tachykardii. Vašemu konziliáři se to zdálo zatím slušné, ale ti mladí nemají zkušenosti. Byl to středoušní zánět, dělali jsme radikální výkon, ale stále trvá divná sekrece. Připustil bych nejvýš serózní výtok, ale je hustý, nažloutlý...'

Koukám tupě do polévky. Na hladině plavou kousky žloutku. Lžíce mi zůstala viset v půli cesty.

...

Takže polévku dáme stranou. Nejsem citlivka, ale ty asociace jsou poněkud naléhavé."

Knižka vo mne vyvolala ďalšiu kopu osobnejších myšlienok, ale nimi už vás nebudem zaťažovať. Radšej vám odporučím, ak máte radi lekárske romány a nevadí vám mierne feministický a socialistický pohľad na veci, aby ste si Zlaté rybky prečítali. Ktovie čo vyvolajú vo vás.

(písané 19. augusta 2006)




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu