Ako šachoví skladatelia lovia dušičky napríklad v Bristole

Základom lovu dušičiek sú takzvané populárne šachové úlohy. Tie sa podhodia ľuďom, ktorí poznajú šachové pravidlá. Tak sa im umožní potešene krútiť hlavou nad tým, čo všetko je možné v úlohách a čo sa zvyčajne nedeje v šachových partiách. Občas takýto lov chytí obeť, ktorá už do smrti zostane zamotaná v sieti náklonnosti ku tichému hobby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Problém č. 58
Heinz Curth
I. cena Themes-64 1979

Mat 4. ťahom (6+6)

Skúste si tipnúť, aký bude matujúci ťah v probléme č. 58 . Máte to?

Pri riešení sa zdá byť dobrým nápadom snaha zaútočiť na čierneho kráľa dámou. Lenže dáme trochu zavadzia strelec. Nie je s ním kam odstúpiť do strany z dlhej diagonály... tak kam s ním? Do rohu! Riešenie začína 1.Sh1! (a biely samozrejme hrozí 2.Dg2+ Ka3 3.Jxb6 a 4.Db2#). Čierny sa môže pokúsiť kráľom ujsť 1...Ka3. Biely napriek tomu zbehne dámou dole 2.Dg2 (a stále hrozí 3.Jxb6 a 4.Db2# ).

Čierny pokračuje v úteku 2...Kxa4 - a tým sa otvorí bielemu útoku z druhej strany. Začína návrat 3.Da8+! a po nevyhnutnom 3...Kxb5 a nasleduje mat druhým návratom 4.Sc6#!

Kto si tipol správne? A komu sa táto úloha nepáči?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 59
A. Jakubzik
venované W. Usath
Die Schwalbe 1928

Mat 2. ťahom (10+8)

V staršom probléme č. 59 je biely pripravený matovať, nech čierny urobí čokoľvek. Keď sa pohne pešiak z h2 dole a premení sa na čokoľvek 1...h1~, biely ho jednoducho vezme dámou 2.Dxh1#. Iné sa udeje, keď sa pohne druhý pešiak 1...d4. Vtedy sa umožní odstúpiť bielemu kráľovi a matovať batériou 2.Ke4# .

Lenže, lenže... biely musí niečo potiahnuť. Otázka je: čo? Všetky kamene potrebuje tam, kde stoja, aby vyšli maty a čierny nemohol potiahnuť niečo nové.

Keď úlohu vyriešite, skúste sa zamyslieť nad tým, čo majú spoločné. Hm? Hehe, asi vám nepomôže, keď prezradím, že sa to volá bristolský manéver podľa anglického mesta Bristol. Tam v 19. storočí organizovali turnaj, v ktorom zvíťazila úloha obsahujúca tento manéver.

(písané 6. septembra 2006)





Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu