Naša osemdesiatročná legenda Ľudo Lačný zo Žiaru nad Hronom nepublikuje často. Skladá stále špičkovo, napríklad teraz je v plnom nasadení pri príprave slovenskej zásielky pre 8. svetovú súťaž družstiev . Keď však niečo pošle do svetových časopisov, väčšinou v turnajoch zaboduje.
Neinak tomu bolo aj s dvojťažkou č. 62, ktorú mi pred rokmi zveril, aby som ju poslal do nejakého slušného turnaja v jeho mene. Vybral som americký časopis StrateGems, ktorého vtedajší redaktor dvojťažiek Miodrag Mladenović bol veľmi rád, keďže Ľuda Lačného tiež považuje za jeden zo svojich vzorov. Aj rozhodcovi Bobovi Burgerovi (je to americký šachový skladateľ, nemýliť si s blogerom Borisom Burgerom ) sa páčila a neváhal jej udeliť III. cenu.
Obsah úlohy sa neskrýva len v riešení, ale aj vo zvodnostiach, teda v hre, ktorá je skoro riešením a organicky s ním súvisí.
Problém č. 62 |
1.f3? pokryje e4 a tak hrozí 2.Ved6#. Obrana 1...fxe4 priviaže vežu, ale umožní mat pešiakom 2.fxe4#. Lepšou obranou je 1...Vxc4! , čím sa pre čierneho kráľa potenciálne uvoľní pole e5 a biely nemá ako matovať.
Analogicky funguje druhá zvodnosť. 1.b3? pokryje c4 a tak hrozí 2.Vcd6#. Obrana 1...Vxc4 priviaže vežu, ale umožní mat pešiakom 2.bxc4#. Lepšou obranou je tentoraz 1...fxe4! , čím sa pre čierneho kráľa potenciálne uvoľní tentoraz pole c5 a biely čierneho už nezmatuje.
Ďalšou možnosťou pre bieleho je zapojenie kráľa. Je to logické, keďže sa čierny dvakrát bránil priviazaním a navyše pokrytie Vc6 bielemu umožní matovať novým spôsobom, matom Ve5#.
1.Kd7? tak hrozí 2.Ve5#. Obranou je 1...Vxc4, čím sa opäť uvoľní e5, ale čierny zablokuje svojmu kráľovi c4 a keďže biely kráľ už nie je na c-stĺpci, môže nasledovať 2.Vcd6#. Vyvracia predsa len priviazanie Ve6 a otvorenie Vg5 ku e5 ťahom 1...fxe4!. (Šachová obrana 1...Jf6+ nestačí kvôli matu 2.Jxf6# .)
Posledná tematická zvodnosť 1.Kc7? znovu hrozí 2.Ve5#. Obranou je 1...fxe4 s otvorením Vg5 ku e5, ale čierny zablokuje svojmu kráľovi e4 a keďže biely kráľ už nie je na diagonále h3-c8, môže nasledovať 2.Ved6#. Vyvracia predbežné zrušenie krytia e5 ťahom 1...Vxc4! .
Čo zostáva ako riešenie? Predsa ťah kráľom preč z nebezpečných línií 1.Kb7! s hrozbou 2.Ve5#. Varianty sú už jasné: 1...fxe4 2.Ved6# a 1...Vxc4 2.Vcd6# .
Nejdem vás miasť popisom teórie všetkých tém, ktoré táto úloha predvádza. Upozorním snáď len na vzťah bielych matov 2.Vcd6#, 2.Ved6# a čiernych obrán 1...Vxc4, 1...fxe4, keď niekedy tieto obrany matom bránia, zatiaľ čo inokedy tieto maty práveže umožňujú. Cudzími slovami sa týmto vzťahom nadáva do hrozbových paradoxov a antiparadoxov.
Problém č. 63 |
Úlohe na riešenie tentoraz venujem oveľa stručnejší komentár. Jej autorom je spišskonovoveský skladateľ Ján Kovalič, tiež slovenský reprezentant vo svetovej súťaži. Aj keď sa dnes zvyčajne venuje pomocným matom, v memoriáli nášho nedávno zosnulého nestora Alexandra Pituka získal III. cenu veľmi umeleckou dvojťažkou č. 63. Aj v nej možno nájsť jednu tematickú zvodnosť 1.Je2?, v ktorej čierny kráľ dostane 2 voľné polia e6 a e5, napriek tomu biely hrozí 2.Jxf4# s opätovným pokrytím týchto polí. Pri riešení je zaujímavé odpovedať si na niekoľko otázok:
Ako biely čierneho zmatuje, keď sa bude čierny brániť útekom kráľa na uvoľnené polia?
Ako sa čierny ubráni vo zvodnosti?
Aké bude skutočné riešenie?
Aký je súvis riešenia a zvodnosti, t.j. aké spoločné prvky v nich možno z taktického hľadiska nájsť?
Úplné vyriešenie úlohy a zodpovedanie týchto otázok môže byť pre každého šachistu vcelku pôžitkom. Či nie?
(písané 6. januára 2007)