Tentoraz bez dlhých úvodných rečí, in medias res. V postavení diagramu č. 66 je na čierneho kráľa nasmerovaná jazdcová batéria na stĺpci e. Ale Je6 zatiaľ nemôže odskočiť, pretože je viazaný čiernou dámou h3. Zároveň má čierny kráľ voľné pole f5, takže keby jazdec aj mohol odskočiť, nemohol by skočiť kamkoľvek, ale na pole, z ktorého by pokryl f5. T.j. na d4 alebo na g7. Tieto ťahy sú skutočne silné - pokiaľ ich čierny bielemu umožní. Ako konkrétne?
Problém č. 66 |
Riešitelia sa zvyknú pozerať na pozíciu s nasledovnou otázkou: Ako môže biely matovať, keď čierny zahrá to a to? Konkrétne v prípade tejto úlohy sa možno napríklad opýtať: Môže biely zmatovať čierneho, keď ten ujde kráľom na voľné pole? Je pripravený nejaký mat po ťahu 1...Kf5? Veru áno. Tento útek totiž odviaže jazdca a ten môže matovať ťahom 2.Jg7#, nie však 2.Jd4? Sxd4! Druhým zaujímavým odviazaním jazdca je ťah 1...Dxg2, po ktorom zase príde 2.Jd4# , nie však 2.Jg7? Kd4!
Ani takéto presvedčivé varianty sa v riešení nemusia zachovať. Prvým ťahom riešenia je 1.Jb6!, čím sa Vd8 otvorí ku d3 a tak hrozí 2.Sd3#. Spomenuté obrany bránia hrozbu prípravou úteku kráľa na voľné pole: po 1...Kf5 by sa čierny ubránil po 2.Sd3+ Kg4! Je6 je však opäť odviazaný a matuje... tentoraz na d4 2.Jd4#, lebo po nesprávnom 2.Jg7+ by šlo 2...Kf6! Aj 1...Dxg2 je obranou kvôli 2.Sd3+ Kf3!, nasleduje však teraz už vcelku očakávané 2.Jg7#, nie 2.Jd4+ Se6!
V čom spočíva pointa? Pozornému čitateľovi asi neuniklo, že po obranách 1...Kf5, 1...Dxg2 nasledovali pred prvým ťahom maty v poradí Jg7#, Jd4#, zatiaľ čo v riešení sa ich poradie zmenilo na Jd4#, Jg7#. Tomu presne sa hovorí recipročná zámena matov. Po dvoch obranách nasledujú maty v opačnom poradí.
Ako je to možné? Jediný rozdiel medzi predúvodníkovou a poúvodníkovou pozíciou spočíva v tom, že bol urobený prvý ťah 1.Jb6! Ten vykonal naraz niekoľko dôležitých vecí: zatvoril Sa7 ku d4, odviazal Sc4, otvoril Vd8 ku d4 a tiež zrušil jedno krytie f6 bielym. Je teda jasné, že finta zámeny spočíva v tom, čo sa podarí schovať do prvého ťahu. A toto zviera je dosť pekné. :-)
Problém č. 67 |
Pokiaľ m8te chuť, aby ste si sami odhalili podobné finty v úlohe, ponúkam vám č. 67. V nej je zaujímavé pozrieť sa, či má biely pripravené nejaké maty po braní najsilnejšej bielej figúry na branie, konkrétne veže postavenej na c4. Môže biely matovať po obranách 1...Vxc4 a 1...Jxc4? Môže. Veci sa veľmi zmenia, keď biely odskočí jazdcom z d4. Tým pohrozí nejakými matmi a po odskoku 1.Jc2? dokonca vznikne recipročná zámena. Nie je ťažké ju nájsť, vrátane motivácie pre konkrétne maty, prečo raz idú a raz nie.
Ale to nie je riešenie. Čierny má v zásobe silnú obranu, ktorá zvodnosť 1.Jc2? vyvráti a biely musí hľadať inú cestu. To je bonus - po správnom prvom ťahu sa opäť objavia iné maty po tých istých obranách. Aké?
(O nejakú ďalšiu hru je obohatená aj dvojťažka Jána Valušku a Sergeja Šedeja, ktorú môžete nájsť na serveri www.rubriky.net spravovanom Ivanom Jarolínom.)
(písané 17. januára 2006)