Dobré sériové pomocníky

Autor: Juraj Lörinc | 2.9.2007 o 22:02 | Karma článku: 2,89 | Prečítané:  2165x

Minule som písal o jednom druhu úloh, ktoré majú riešitelia celkom radi. Sériovoťahové pomocné maty. Dnes som pripravil dva z doby nedávnej, ktoré sa dostali až do zlatej knihy kompozičného šachu, do Albumu FIDE.

Problém č. 112
Franz Pachl
I. cena 9. TT Schach-Echo 1991

Sériovoťahový pomocný mat 7. ťahom (4+8)
a) diagram
b) vymeniť Kg6 a Je2
Ukazujú trend, ktorý sa v poslednom období stal štandardom. Aspoň dve súvisiace riešenia, buď strategicky alebo geometricky, formálne alebo myšlienkou cesty k matu. Konkrétnym príkladom môže byť problém č. 112. Má dve postavenia, diagramové a s vymeneným postavením čierneho kráľa a čierneho jazdca. Ako k matu?

V pozícii a) je riešenie takéto: 1.Vb5 (druhý raz preruší líniu f1-a6, takže môže odísť jazdec) 2.Jxf4 (braním odblokuje pole f4 pre mat a otvorí cestu Sf1) 3.Sc4 4.Se6 (opustí líniu f1-a6, zablokuje e6 a tak tiež preruší líniu h6-a6) 5.Vg5 (blokuje g5 a prekročí pole f5, na ktoré tak už môže vstúpiť čierny kráľ) 6.Kf5 (vstúpi do matovej siete) 7.Vhg6 (blokuje g6) 7...Vxf4#.

Strategický obsah riešenia pozície a) sa do bodky zopakuje v pozícii b), len si niektoré kamene a línie vymenia úlohy: 1.Sb6 (druhý raz preruší líniu h6-a6, takže môže odísť jazdec) 2.Jxf4 (braním odblokuje pole f4 pre mat a otvorí cestu Vh6) 3.Vd6 4.Vd3 (opustí líniu h6-a6, zablokuje d3 a tak tiež preruší líniu f1-a6) 5.Sf2 (blokuje f2 a prekročí pole e3, na ktoré tak už môže vstúpiť čierny kráľ) 6.Ke3 (vstúpi do matovej siete) 7.Se2 (blokuje e2) 7...Sxf4#.

Problém č. 113
György Bakcsi
László Zoltán
3. miesto
V. Británia - Maďarsko 1995

Sériovoťahový pomocný mat 4. ťahom (9+12)
a) diagram
b) biela Dc2
Vzťah obidvoch riešení je očividný. Zmena hry na ortogonálnych líniách na diagonálne a naopak sa nazýva diagonálno-ortogonálna transfomácia (alebo echo) a je populárnou témou nielen sériovoťahových pomocných matov, ale aj obyčajných pomocných matov a tiež iných žánrov. (Pozrite si napríklad D-O echové úlohy na mojej anglickej stránke.) Problém č. 112 je pritom špičkovou skladbou nemeckého medzinárodného majstra, ktorý je už klasikom strategických pomocných úloh.

Naopak maďarská dvojica nadpísaná nad problémom č. 113 sa v poslednej dobe zamerala na istým spôsobom vtipné úlohy. Nie smiešne, len s nejakým vtipom, zaujímavým obratom ukázanom v riešení... pritom prvá polovica dvojice, György Bakcsi je už viac ako štvrť storočia veľmajstrom v šachovej skladbe. A teraz skladá takéto zábavky.

O čo pôjde v riešení? No predsa o umožnenie matovať, o čo iné... Napríklad v b) pozícii by išiel ľahko mat ťahom Dd3#, v podstate by čiernemu stačilo zablokovať b3. Lenže na to nie je dosť času. Želám pevné nervy pri riešení.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?