Triedený obsah rubriky Kompozičný šach

Autor: Juraj Lörinc | 6.3.2013 o 0:00 | (upravené 7.3.2013 o 0:28) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  10251x

(verzia 6.3.2013) Blog je médium, ktorého prirodzenou vlastnosťou je postupné odrolovanie starších článkov do prepadliska dejín. No v tejto rubrike sa okrem pravidelného informovania o novinkách a reakciách na aktuálne udalosti venujem aj dlhodobému budovaniu základne pre porozumenie šachovým úlohám. Preto som spísal obsah triedený podľa tematických oblastí.

Úvod do kompozičného šachu


Motivačné články, možno zaujímavé pre niekoho, kto chce vedieť, čo na tých figúrkach mám... :-)

Výzvy šachových úloh


Prakticky každý šachista vie postaviť figúrky na šachovnicu podľa diagramu. Zložitejšie je to už s presným porozumením výziev, ktoré pod diagramom s úlohou sú. Aj preto som spísal články, v ktorých jednotlivé výzvy vysvetľujem alebo ukazujem na konkrétnych príkladoch.

Témy úloh


Kto raz pochopí, čo je cieľom v konkrétnej úlohe, môže sa sústrediť na jednotlivé ťahy, ako prispievajú k riešeniu a aké vzťahy medzi nimi existujú. Čiže na tému konkrétnej úlohy. Témy som rozdelil do jemnejších skupín.

Exošach


Odvetvie kompozičného šachu najvzdialenejšie od normálneho hraného šachu, ale zároveň moje najobľubenejšie. Definícia exošachu by mohla znieť asi takto: v exošachu sa po neobyčajných šachovniciach pohybujú podľa neobyčajných pravidiel neobyčajné kamene tak, aby dosahovali neobyčajné ciele. To je ale extrém, väčšina exoúloh obsahuje len jeden-dva neobyčajné prvky, buď nový kameň alebo pravidlo zmenené oproti normálnym. Zatiaľ som sa na blogu exošachu veľmi nevenoval, ale určite ešte niečo pribudne.

Slovenskí skladatelia


Každá úloha má svojho autora, prípadne autorov. Snažim sa predstavovať tých, ktorí sú z nejakého dôvodu zaujímaví... buď preto, že sú jednoducho dobrí, alebo preto, že súvisia s nejakou udalosťou, ktorá sa momentálne prihodila. Tu sú články, v ktorých píšem o slovenských ...

Svetoví skladatelia


... a tu o zahraničných.

Časopisy


Drvivá väčšina šachových úloh je publikovaná v časopisoch a novinách, buď v "normálnych" v malej šachovej rubrike alebo v špecializovaných. Sám som redaktorom slovenského Patu a Matu a samozrejme mi občas príde niečo zo zahraničia. Keď je tam niečo fakt zaujímavé, tak to blognem.

Riešenie úloh


V kompozičnom šachu sa súťaži v skladaní a v riešení. Riešením v novinách a časopisoch to väčšinou začína, pokračuje to účasťou na rôznych vrcholných akciách...

Skladateľské súťaže


... alebo skladaním. Skladateľských súťaží je veľa, oficiálnych, neoficiálnych, súkromných, celoročných, rýchlych, anonymných, primárnych, sekundárnych... ale pravidelné úspechy dosahujú len tí najlepší.

Software


Dnes sa už skladateľ nezaobíde bez adekvátnej podpory počítača.
  • WinChloe - môj favorit, len nie je free...

Stretnutia skladateľov


Aj keď je kompozičný šach zväčša "osamelá" zábavka, keď sa doma študuje a skladá, stretnutia sú výborná vec.

Iné


A iné, ktoré som zatiaľ nezaradil inam... možno to zmením a možno nie. :-)

Plán do budúcnosti: pripraviť register skladateľov, ktorých úlohy sú na blogu zverejnené. Dakedy.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?