reklama

Václav Kotěšovec: 234 mých nejlepších šachových úloh

Vyšla nová kniha. Nestáva sa každý deň, aby vyšla publikácia o kompozičnom šachu v jazyku zrozumiteľnom Čechom a Slovákom. A už úplne výnimočnou udalosťou to je, pokiaľ sa kniha venuje mojej naj- oblasti: exošachu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ide o tematicky usporiadaný výber z tvorby českého medzinárodného majstra Václava Kotěšovca. Jeho meno je nadpísané nad mnohými diagramami, ktoré som obdivoval ako úplný začiatočník, aj nad novými, ktoré obdivujem dnes. Pozrieť si ich znova aj s komentármi autora, riešiteľov, rozhodcov, či komentátorov pri reprodukciách, to je pôžitok.

Nie je odoprený nikomu. Václav spočiatku chcel svoju knihu vydať len v elektronickej podobe, ale nechal sa presvedčiť aj na malý papierový náklad. PDF verzia je k dispozíci zadarmo. Je však namieste drobné upozornenie, vybrané z knihy:

"Důležitá poznámka. Pokud si někdo, kdo sice umí trochu hrát šachy, ale šachovým úlohám se nevěnuje, náhodně stáhne z internetu PDF této knihy, nebude pravděpodobně ničemu rozumět. Tato kniha není určena pro začátečníky ani pro praktické hráče. Většina zde publikovaných úloh je z oblasti exošachu, v zahraničí nazývaného spíše "pohádkový šach". Kdo se s touto oblastí setkává poprvé, těžko některé úlohy pochopí. Je třeba nejprve prostudovat základy a seznámit se s nejpoužívanějšími exokameny a exopodmínkami!

V kapitole Stručný úvod do exošachu jsem se pokusil na jednodušších příkladech vysvětlit aspoň několik základních pojmů. Napsat ale učebnici o exoproblémech by vydalo na celou samostatnou knihu, uvádím proto ještě několik odkazů na vhodnou literaturu. České a anglické definice všech ostatních pojmů zde použitých lze nalézt v samostatné části na konci knihy."

Stručný úvod do exošachu odporúčam všetkým čitateľom šachovej rubriky môjho blogu. Pokiaľ si ho prečítate, zaujímal by ma váš názor naň. Sám som sa dvakrát do článkov pokúsil zaradiť úlohy s exofigúrou tátoš ( prvý, druhý ) a odozva nebola najhoršia - žeby som teraz skúsil Václavovho cvrčka?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém č. 154
Václav Kotěšovec
6. čest. uzn. 1. TT
Scacchi e Scienze Applicate 1984

Mat 2. ťahom (11+10)

Teraz nie. Nabudúce. Z Václavovej tvorby som vybral dve ortodoxné úlohy - úlohy so štandardnými pravidlami. Prvá č. 154 je dokonca úplne normálna dvojťažka . Bola prvá svojho druhu, ale najskôr z módnych dôvodov trochu zapadla.

V postavení diagramu sú pripravené tri dôležité maty na možné ťahy čierneho. Keby čierny hral 1...Sd6, zaclonil by si strelcom líniu na 6. rade, takže biely by mohol matovať 2.Jf6#. Keby hral 1...Jc4, zablokoval by jazdcom pole pre čierneho kráľa, takže by mohlo nasledovať 2.Vb5#. Nakoniec keby čierny ťahal 1...Jg6, otvoril by bielu líniu na 4. rade, takže by dostal 2.fxe4# .

Biely trošku zamieša karty prvým ťahom: 1.Jfd6! hrozí 2.Dxe5# . Tri spomínané ťahy čierneho sú obranami proti tejto hrozbe - a teraz sa len ukáže, čo biely spôsobil svojím prvým ťahom.

1...Sxd6 opäť umožňuje 2.Jf6#, lenže vďaka blokovaniu poľa pre čierneho kráľa. 1...Jc4 dovoľuje 2.Vb5#, no vďaka otvoreniu línie. na dlhej diagonále. Po 1...Jg6 ide zasa 2.fxe4# , tentoraz vďaka zacloneniu čiernej línie na diagonále.

Dôvody, vďaka ktorým idú rovnaké maty po tých istých čiernych ťahoch, nespomínam náhodou. Práve v nich sa skrýva pointa úlohy. Tieto dôvody - ako sa im odborne hovorí, škodlivé motívy obrán - si cyklicky vymenia miesto pri ťahoch čierneho. Usporiadaná trojica (zaclonenie čiernej línie, blokovanie, otvorenie bielej línie) sa zmení na usporiadanú trojicu (blokovanie, otvorenie bielej línie, zaclonenie čiernej línie). Keď ešte pritom vychádzajú rovnaké maty - to je doslova paráda. Celá zmena motivácie sa pritom skrýva v úvodníku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém č. 155
František Sabol
Václav Kotěšovec
I. cena Martin-Žilina 1996-1997

Pomocný mat 2. ťahom (8+10)
a) diagram
b) premiestniť čpc3 na c4

Na rozlúsknutie som z Václavovej knihy vybral pomocný mat č. 155 . Komu sa nechce riešiť, nájde riešenia v knihe na s. 229. Sú dve, v každej pozícii jedno, a sú svojím strategickým obsahom úplne rovnaké. Pod stratégiu pritom myslím finty typu väzba, odviazanie, blokovanie, otvorenie bielej línie - teda veci bežne nachádzané aj v partiách. Len v šachových úlohách zvyčajne v oveľa koncentrovanejšej podobe.

Okrem úloh obsahuje kniha i úvahy "o umění nejen šachovém". Vyberám z úvahy na tému Náhoda a štěstí při šachovém komponování:

Skladební šach v sobě skrývá zajímavý fenomén, že nelze ve fázi nalezení schématu zcela přesně odhadnout, jaký z toho bude finální výsledek (a dokonce ani zda se úlohu vůbec podaří "zkorektnit").

Kdybych se to pokusil kvantifikovat, tak "dobré" schéma předurčuje 50% úspěchu, 30% je v konstruktérských schopnostech skladatele a zbylých 20% je štěstí.

Vykouzlení dobrého schématu je na celé tvorbě to nejzajímavější. Vychází hlavně z nápadů skladatele a je spíše v rukou umělecké múzy (která v skladateli prostě buď je nebo není), naopak konstruktérské rutině se dá časem naučit."

Potvrdzujem. Konkrétne tú časť o konštruktérskej rutine.



Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu