Kevin H. Anderson: Skrytá říše

Autor: Juraj Lörinc | 9.3.2009 o 8:08 | Karma článku: 1,03 | Prečítané:  1159x

Pri poslednej návšteve knižnice som si v sci-fi polici povšimol sériu kníh od autora, ktorý ma oslovil. Anderson spolu so synom Franka Herberta napísal sériu predohier k Dune. I keď nedosahujú hĺbku Duny a jej "pravých" pokračovaní, je fascinujúce, ako dobre všetko zapadlo do dielov napísaných oveľa skôr.

Keď som teda uvidel niekoľko dielov Ságy siedmych sĺnc, vravím si, to musím vyskúšať. Našiel som diel číslo jedna a už to išlo...

Sága je z budúcnosti, keď ľudia už vedia cestovať nadsvetelnou rýchlosťou. V Galaxii sú najmenej dve známe žijúce inteligentné humanoidné rasy. Ildirania, ktorí ľuďom prezradili tajomstvo hviezdoletov. Ľudia, samozrejme, ktorých zastupuje najmä Hanza s centrom na Zemi, ale aj nezávislí drsní Tuláci, ktorých živí najmä ťažba paliva do hviezdoletov. Ďalej sú tu inteligentné stromy žijúce v symbióze s niektorými ľuďmi. No a netreba zabúdať na roboty, ktoré sú pozostatkom prastarej, už vyhynuvšej civilizácie Klikissov.

V tomto svete je rozohraný príbeh s niektorými klišeovitými prvkami, ale zároveň s (aspoň pre mňa) originálnymi sci-fi myšlienkami. Nepatrí medzi ne možnosť posielať okamžité správy do prijímačov po celom vesmíre, to bolo napr. bežnou rekvizitou v Mluvčím za mrtvé, no taká Klikisská pochodeň alebo thisma majú čosi do seba.

Najväčšia výhrada, ktorú proti Skrytej ríši* mám, vyplýva z jej neukončenosti. Áno, má to pointu, ale úprimne povedané, už som ju tušil a najmä veľa dejových línií zostalo otvorených. Od čitateľa sa priam očakáva, že si otvorí aj druhý diel ságy, aby sa dozvedel, ako to pokračuje. Nie je to teda na samostatné čítanie. Ale ako prvý diel z mnohých to beriem.
* - affiliate linka, pri kúpe knihy cez ňu ide mne drobná provízia (bez zmeny ceny pre kupujúceho)Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Priatelia sú preč alebo mŕtvi

Moskvu som po rokoch našla vysvietenú a nedostupnú pre chudobných.


Už ste čítali?