reklama

Vláda v Zimbabwe a Parkinsonov zákon

Čoho je moc, toho je príliš. Možno poznáte knižku Parkinsonov zákon čiže honba za kariérou, ktorá je napriek názvu a svojmu štýlu dosť serióznou štúdiou z oblasti riadenia - úradu, štátu, firmy, o personálnych otázkach, vnútornom korporátnom boji...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jednou z tém je bujnenie komisií, ktoré je demonštrované na vládach, resp. na počte ich členov. V zásade čím efektívnejšie riadený štát, tým bližie je počet členov kabinetu k intervalu päť až desať. Menej značí, že jednotliví členovia toho majú príliš, až nad hlavu. Viac značí, že sa nájdu flákači, rozhodovanie je príliš komplikované atd. Taká vláda je zaručený recept na neefektívnosť.

Pokiaľ si dobre spomínam, v knižke sú ako príklady krajín s neefektívnymi vládami uvádzané štáty socialistické, vrátane Československa, tuším malo viac ako 20 ministrov.

Ale najnovšia vláda v Zimbabwe príklady z knižky hravo tromfne: nový kabinet má 61 členov .

Tŕnistá je cesta z ekonomického dna. Neviem, či ho týmto krajina, ktorá za posledné tri roky zo svojej meny už škrtla 25 núl , náhodou úspešne neprerazí.



Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu