Keď sa povie Forsberg ...

Autor: Juraj Lörinc | 27.9.2005 o 7:07 | Karma článku: 3,68 | Prečítané:  2510x

... fanatici biatlonu si určite spomenú na Magdalenu Forsbergovú, niekoľkonásobnú víťazku Svetového pohára. Hokejovým fanúšikom toto meno určite pripomenie skvelého útočníka Petra Forsberga, ktorého nezabudnuteľné trestné strieľanie vo finále ZOH 1994 prinieslo Švédsku olympijské zlato. No a v kompozičnom šachu Forsberg zase znamená NIEČO úplne iné ...

Začnem trochu od boku. Wolfgang Pauly bol významným rumunským šachovým skladateľom, a krátko po jeho smrti bol v časopise Revista Româna de Sah zorganizovaný skladateľský turnaj na jeho počesť. Zvíťazila skladba málo známeho švédskeho skladateľa Henryho Forsberga, ktorá sa okamžite zaradila do zlatej pokladnice kompozičného šachu. Napriek tomu (alebo práve preto?), že na šachovnici je len 5 kameňov. Pritom Henry už nikdy ničím dieru do kompozičného sveta neurobil - táto jednoduchá úloha mu k sláve úplne postačila.

Jej pointa spočíva v tom, že pozícia diagramu má práve jedno riešenie. Keď sa čierna dáma nahradí čiernou vežou, riešenie sa zmení. Keď sa na to isté pole postaví čierny strelec, riešenie je zase iné. To isté platí pre jazdca a pešiaka.

Problém č. 17
Henry Forsberg
I. cena Memoriál W. Paulyho 1934-35

Pomocný mat 2. ťahom (3+2)
a) diagram
b) čierna veža a6
c) čierny strelec a6
d) čierny jazdec a6
e) čierny pešiak a6
Ešte predtým, než si tie riešenia prezrieme, treba vysvetliť, o čo v úlohe ide. Nie je to totiž úloha s bežnou výzvou "mat n-tým ťahom", ale "pomocný mat 2. ťahom". Čo znamená v tomto kontexte slovo "pomocný"? Niečo, čo by ste v bežnej šachovej partii len ťažko našli: biely a čierny navzájom spolupracujú a ich spoločným cieľom v úlohe je, aby čierny dostal mat. Preto pomocný mat.

V pomocnom mate 2. ťahom obe strany urobia po dva ťahy, pričom začína čierny a biely druhým ťahom matuje. Ľahko si to môžeme priblížiť na riešení diagramovej pozície a) 1.Df6 Jc5 2.Db2 Va4#. Dáma zablokuje čiernemu kráľovi b2 a biely matuje vežou podporovanou jazdcom.

Je zrejmé, že iný čierny kameň sa z a6 na b2 nedostane pri zachovanej bielej hre. Preto sa riešenia zmenia a to takto:
  • b) 1.Vb6 Vb1 2.Vb3 Va1#
  • c) 1.Sc4 Je1 2.Sa2 Jc2#
  • d) 1.Jc5 Jc1 2.Ja4 Vb3#
  • e) 1.a5 Vb3+ 2.Ka4 Jc5#
Jednoduché ako facka - v každej pozícii sa využívajú špecifické vlastnosti a sila práve prítomného kameňa, ktorý vždy blokuje pole čiernemu kráľovi.

(Pokiaľ by ste mali záujem o ďalšie pomocné maty, skúste napr. tieto linky: Práca 1958, Pravda 1983, Pravda 2005. Mnohí pomocným matom nemôžu prísť na chuť, sú podľa nich proti logike šachu - ale prečo by obe strany nemohli podľa pravidiel spolupracovať na dobrej veci? Faktom je, že pomocné maty sú dnes asi najplodnejšou oblasťou šachovej skladby, ale to len tak na okraj...)

Konečne sa dostávam k jadru, k tomu, čo je pre kompozičných šachistov Forsberg: je to práve Henrym Forsbergom použitý spôsob tvorby iných pozícií, tzv. blížencov, z diagramovej pozície. Jedna figúrka sa nahradí inou, najlepšie viackrát, ideálne 4x.

Problém č. 18
Milan Vukcevich
4. pochvala Problemnoter 1961

Mat 2. ťahom (10+1)
a) diagram
b) biela veža d5
c) biely strelec d5
d) biely jazdec d5
e) biely pešiak d5
Pre ďalšiu ilustráciu tejto Forsbergovej témy som vybral dvojťažku už zosnulého srbsko-amerického veľmajstra v šachovej skladbe Milana Vukcevicha. V diagramovej pozícii pustí najskôr biely osamoteného čierneho kráľa na e4 po 1.Dd1!, takže po nevyhnutnom 1...Kxe4 nasleduje mat 2.Df3#. Ako však bude biely hrať v prípade, že na d5 bude mať iné figúrky?

(písané 26. septembra 2005)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?