2x sci-fi, z toho jedno nasiaknuté fantasy

Autor: Juraj Lörinc | 2.1.2011 o 21:50 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  1105x

... dve knihy, ktoré som si pred mesiacom požičal v knižnici. (Presne takáto prvá veta článku tu už raz bola.) Kevin J. Anderson: Ocelový roj Clifford D. Simak: Rezervácia trpaslíkov

Kevin J. Anderson: Ocelový roj*

Ide už o šiesty diel Ságy sedmi sluncí. Pred ním som čítal prvý, druhý, tretí a štvrtý. Piaty nie, keďže na ten som v knižnici nenaďabil. Povedal som si, že skúsim čítať rovno šiesty, či to pôjde...

Šlo to. Bolo to, ako keď pravidelne sledujete dennú soap operu, mesiac vynecháte a potom sa opäť chytíte. Niektoré vzťahy medzi postavami sa trochu zmenia, udalosti sa posunú. Keď však máte základy v krvi, rýchlo sa do toho dostanete. Zopakovanie kľúčových scén na začiatku dielu pomôže a z ostatného je veľa spomenutého v deji. Prosto space opera ako vyšitá.

Stručne ešte k obsahu. Minule som napísal: "Ľudia, niekoľko rás mimozemšťanov a robotov sa spolu lomia stále drsnejšie a dá sa očakávať, že v 5. diele to nebude ináč." Stalo sa. Pokračovanie teraz v 6. dieli, do hry pribudli noví hráči, ktorí zabíjajú, čo vidia. (Trochu mi pripomínajú borgov zo Star Treku. Nezabíjajú to, čo môžu a chcú asimilovať.)

Aj celkové hodnotenie zopakujem: stále suché, ale zavlaží.


Clifford D. Simak: Rezervácia trpaslíkov

Cestuje sa medzihviezdne, cestuje sa v čase.

Na Zemi žijú bytosti dnes nazývané nadprirodzenými - trpaslíci, trollovia, duchovia a tak ďalej.

Je zaujímavé, že mnohý detail, čosi, čo sa v jednej chvíli dejom len tak mihne, sa oveľa neskôr opäť objaví alebo dokonca sa ukáže ako dôležité. Asi to bude známka Simakovho spisovateľského majstrovstva: nemrhá slovami na to, čo je skutočne nepodstatné.

Takže hodím pár motívov z úvodu knihy.

Chlapík sa vráti z medzihviezdneho letu len preto, aby zistil, že na Zemi ho už pochovali.

Jeden mimozemský druh sa pohybuje pomocou kolies, tzv, Kolesáci.

Na Zemi existuje Univerzita Času, ktorá z minulosti priváža dôležité informácie o skutočnosti. Raz priviezla Shakespeara, ktorý v skutočnosti nebol autorom Shakespearových diel tak, ako ich poznáme v súčasnosti.

Inokedy priviezla Neandertálca, ktorého vzdelala.

Trpaslíci si samozrejme potrpia na októbrové pivo.

Trollovia robia zle, komu môžu, najmä trpaslíkom.

Viacerí by chceli kúpiť, čo jedna planéta chce predať, problémom je, že nie je zrejmé, čo by za to chcela planéta.

Všetky tieto motívy a mnohé ďalšie sú zmiešané dokopy do relatívne logického deja. Na môj vkus to bolo trochu príliš prekombinované, eklektické. Tento môj dojem však nezdieľali fanúšíkovia sci-fi, ktorí román v roku 1969 nominovali na Huga.
* - disclaimer pod čiarou: Pokiaľ si cez tento link kúpite nejakú knižku v martinus.sk, hodí mi to províziu 5%, na cenu knihy pre vás to vplyv nemá. Rovnako to nemá vplyv na môj popis kníh, ako môžete vidieť z celej mojej rubriky Knihy. :-)Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?