Csák - Majoros - Pásztor - 2010

Autor: Juraj Lörinc | 15.1.2011 o 21:35 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  824x

Ako asi čitatelia môjho blogu vedia, napriek môjmu ľúbozvučnému priezvisku po maďarsky neviem. A napriek tomu som si i bez prekladu vychutnal niečo, čo pripravili s komentárom v svojej rodnej reči traja páni z titulku. Začína to asi takto. "Nemzetközi sakkfeladvány-..." a pokračuje to i ďalej. Neklamem a chyták je to len trošku.

Spočíva v tom, že príslušný dokument (PDF) je výsledkom súťaže v šachovej skladbe. János Csák a Béla Majoros ich pravidelne organizujú už viac než desať rokov, prednedávnom sa k nim ešte pridal József Pásztor. Čo obnáša taká organizácia súťaže?

Povedzme si o tzv. formálnych anonymných turnajoch. To si ktokoľvek (skutočne ktokoľvek, napríklad aj ja - i to robím, ak bude záujem, i o svojich turnajoch môžem...) povie, že turnaj vypíše. Vymyslí si tému súťaže, zoženie si rozhodcu, prípadne pripraví ceny a následne zverejní vypísanie obsahujúce všetko podstatné. Šachoví skladatelia si vypísanie niekde prečítajú, poskladajú tematicky vhodné úlohy a pred uplynutím zasielacej lehoty pošlú organizátorom, resp. nimi určenému riaditeľovi súťaže. Ten úlohy pozbiera, zanonymizuje a pošle rozhodcovi. Rozhodca určí poradie, resp. ocenenia pre niektoré skladby, väčšinou nie všetky. Riaditeľ dá potom dohromady výsledok aj s menami a najrozličnejšími súvisiacimi vecami, podľa dohody s organizátormi. Výsledok sa zverejní. Ľahké :-) Pozrite si napr. často aktualizovaný zoznam práve vypísaných turnajov Jána Golhu.

A viete, čo je na tom najlepšie? Že je jedno, či turnaj v šachovej skladbe vypíšu v USA, Španielsku, Švédsku, Maďarsku, Rusku alebo Japonsku. Šachové pravidlá sú všade rovnaké a rovnako je všade zrozumiteľný i výsledok súťaže (i keď komentáre rozhodcu občas nie :)). Každý priaznivec si môže najlepšie úlohy vychutnať. V tomto je kompozičný šach rovnaký ako hudba - a odlišný od literatúry alebo (zvukového) filmu. U nich je prekladateľ nutný.

Problém č. 205
Zoltán Labai
I. cena Csák - Majoros - Pásztor 2010

Samomat 8. ťahom (15+3)
Vráťme sa k turnaju Csák - Majoros - Pásztor. V jeho samomatovom oddelení zvíťazil slovenský skladateľ Zoltán Labai s problémom č. 205.

Ako môže biely donútiť čierneho matovať? Zrejme musí nejako aktivizovať strelca (zatiaľ zapotrošený v rohu) a vežu (zatiaľ priviazaná). Aby ich mohol ovládať, musí pritom správne manévrovať čierneho kráľa. Pešiaci na 7. rade tiež niečo naznačujú...

Po 1.f7! (ďalší pešiak sa ide premeniť?) má čierny jediný ťah S×b2. Potom už nasleduje naznačované 2.c8V+! (samozrejme nie premena na dámu, to by bol mat čiernemu) Kb7 3.a8D+ Kb6. Teraz sa mimochodom uvoľnila Vg2, takže môže nasledovať 4.Sf2+ V×f2 5.Vb8+ Kc7 (čierny kráľ sa začal premiestňovať tam, kde ho biely potrebuje na záver) 6.d8S+ (opäť nie premena na dámu, lebo biely naozaj nechce čierneho matovať) Kd6 7.Je4+ (a zrazu je priviazaná Dg7) K×e6 8.f8J+ V×f8#.

V mate sa využíva väzba bielej dámy, ale čo je tematicky najdôležitejšie, štyria bieli pešiaci sa premenili na štyri rôzne figúry. Je to veľmi výrazná a obľúbená téma úloh, nakoniec v mojom blogu sa už vyskytla vo viacerých úlohách (problémy č. 16, 29, 101 a 114, posledné dve dokonca rôznym spôsobom v samomatoch).

Problém č. 206
Viktor Abrosimov & Alexandr Pankratev
V. cena Csák - Majoros 2003

Pomocný mat 3. ťahom (6+11)
2 riešenia
Na riešenie som vybral pomocný mat č. 206., ktorý má dve riešenia a tak môžem jedno ukázať s tým, že nádejní riešitelia môžu pohľadať to druhé.

Ako čierny pomôže bielemu? Predovšetkým vyrazí kráľom na matové pole 1.Kc5. Čo možno prekvapí, to je ťah bieleho 1...Va6! Prečo tak? Ešte prekvapivejší môže byť nasledujúci ťah čierneho 2.V×a6, ktorým bielemu zoberie vežu, ktorá práve ťahal. Zvyšok je už našťastie zrozumiteľnejší: 2...Kd7 3.Kb6 S×d4#.

Vráťme sa k 1. ťahu bieleho a 2. ťahu čierneho. Prečo hrali práve tak? Ukazuje sa, že biela Ve6 v diagramovom postavení kryje b6 a biely sa jej nijakovsky nevie zbaviť, len tak, že sa obetuje na a6.

A čo druhé riešenie, kto si ho vychutná napriek tomu, že výsledok bolo zverejnený v maďarskom jazyku? :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?