Za švédskymi pomocnými matistami

Autor: Juraj Lörinc | 21.1.2011 o 22:46 | Karma článku: 3,18 | Prečítané:  1028x

Uznávam, že titulok môže znieť trochu nezrozumiteľne. Ľahko vysvetlím. Jedným z momentálne najpopulárnejších žánrov šachových úloh sú tzv. pomocné maty. Slangovo sa skladateľom, ktorí ich produkujú, hovorí slangovo aj pomocní matisti (nemá to nič spoločné s pomocnou školou, podotýkam). Dvaja z takýchto špecialistov zo Švédska minulý rok zomreli.

Môže vyzerať čudne, že píšem práve o zosnulých švédskych skladateľoch, ale má to svoje dôvody. Najdôležitejším je ten, že k švédskemu kompozičnému šachu mám špeciálny vzťah zo začiatku mojej kariéry. Onehdy na začiatku 90. rokov, keď som začal chodiť na bratislavský krúžok kompozičného šachu do Ružinova, jednou z výhod, ktoré ma postretli, bola možnosť požičať si kompozičné časopisy.

Už dlhšiu dobu som bol pravidelným riešiteľom Šachového umenia (rubriky v časopise Československý šach). No a z priehrštia zahraničných časopisov ma ako riešiteľa najviac oslovil švédsky Springaren. Originálov na riešenie dosť veľa, dosť času, prosto niekoľko rokov som pomerne pravidelne posielal svoje riešenia aj s komentármi. Iste, švédčina mala a má toľko úskalí, že význam textov som skôr hádal než tušil. Ale diagramy vraveli jasnou rečou.

Tak som sa zoznámil s mnohými tamojšími menami. Po čase, keď som nazbieral dosť bodov, mi dokonca poslali malú pozornosť, brožúrku Trifles and Prize Winners autorov Manne Perssona a Andersa Uddgrena. Bol to vlastne výber skladieb Manne Perssona s veľkou prevahou pomocných matov 2. ťahom. Bol medzi nimi aj problém č. 207, na 70. roky kvalitka (nakoniec, úloha sa dostala aj do Albumu FIDE).

Problém č. 207
Manne Persson
I.-II. cena e.a. Schach-Echo 1973/I

Pomocný mat 2. ťahom (8+13)
2 riešenia
Pozrime si najskôr riešenia a potom si povieme, čo sa v nich vlastne deje:

1.Vd5 Va6 2.e5 Vf5#
1.De2 D×g1 2.Jf3 g4#


Vidno, že v úvodnej pozícii sú dve väzby čiernych ťažkých figúr Dg4, Vg5 (plus jedna technická väzba bielej veže na a-stĺpci). V prvom riešení sa zruší väzba čiernej veže. Tá potiahne po línii väzby a následne túto líniu preruší ťahom pešiak, ktorý zároveň zruší krytie poľa f5, na ktorom biely matuje. Pôvodne viažuca figúra, Va6, potiahne tak, aby pokryla nejaké pole v matovej sieti. V mate sa využíva väzba, ktorá zostala.

V druhom riešení je obsah veľmi podobný: zruší sa väzba dámy tak, že potiahne po diagonále a následne ju preruší jazdec na f3, pričom zároveň ruší krytie g4. Biela dáma pripraví krytie g4.

Drobný rozdiel v motivácii spočíva v porovnaní ťahov 2.e5 a 2.Jf3 - pešiak zároveň otvára líniu bielej veže, jazdec nič neotvára.

Bohužiaľ, Manne Persson už žiaden pomocný mat nezloží. Narodil sa 29.3.1918 a zomrel 17.9.2010.

Problém č. 208
Viktor Bene
III. cena Springaren 2001

Pomocný mat 2. ťahom (7+6)
2 riešenia
Druhým zosnulým skladateľom je Viktor Bene. Krstné meno povedzme ruské, priezvisko talianske. Narodený v Maďarsku 22.4.1947, presídlil sa do Švédska v roku 1973. Podobný multieurópan ako ja. Osobne ma zaujali najmä jeho sériovoťahové pomocné maty, ktoré obsahovali veľmi elegantné analógie, teda na úroveň žánru v 90. rokoch. Ale opäť sú to normálne pomocné maty, ktorým sa venoval najviac.

Z nich som vybral úlohu č. 208. Efektná "temer prázdna" pozícia, v ktorej je väčšina kameňov na okraji šachovnice skrýva nečakane analogickú hru. Jedno riešenie prezradím, druhé potom už asi nájdete ľahko.

Biely chce matovať strelcom ťahom Sxd5#. K matu chýbajú tri veci:
- Jh2 kryje diagonálu d5-h1,
- g1 je prístupné čiernemu kráľovi,
- Sd1 kryje diagonálu d5-h1.

Strelcom ľahko odísť, napr. na a4, aj g1 ľahko pokryť, napr. vežou z g8. Ale čo s jazdcom, ktorý z h2 kryje f3 a keby odišiel, ostalo by zase h2 voľné?

No iste, Vh8 ho môže viazať. Lenže biely stíha odísť len jedným kameňom z h-stĺpca, keďže potrebuje jeden ťah na mat. Keby druhý kameň zobral čierny a následne odišiel, tak by sa to dalo... No keďže už vieme, že čierny musí odísť aj strelcom, musí to byť práve on, kto zoberie Jh5 a potom odíde presne na e8. Tak máme v kope celé riešenie:

1.S×h5 Se3 2.S×e8 S×d5#

Ako to vravel Sherlock Holmes? Elementárne? Rovnako ako u Holmesa, aj tuto je všetko elementárne, keď už je známe riešenie. Ale predtým to také jednoduché nebýva. Čo druhé riešenie?

Viktor Bene odišiel 3.9.2010.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

KOMENTÁRE

Čechov teraz čaká obdobie ich mečiarizmu

České voľby popierajú tézu, že za nástup populistov môžu štandardné strany.

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana.


Už ste čítali?