Píseční červi Duny

Autor: Juraj Lörinc | 22.1.2011 o 15:35 | Karma článku: 4,63 | Prečítané:  1323x

Brian Herbert a Kevin J. Anderson to dokázali. Pokiaľ neviete, čo dokázali, veľmi rád vám to prezradím. Začnem hneď tým, že Brian Herbert je synom Franka Herberta, skvelého autora skvelého románu Duna (zaradený medzi mojich "vtedy naj 10 románov"), ktorý sa stal neskôr jedným zo šietich románov z cyklu Duna. Keď Frank zomrel, jeho syn spojil sily s Kevinom Andersonom a spolu napísali mnoho ďalších dielov seriálu, zväčša sa odohrávajúcich v časoch pred Dunou.

Prečítal som väčšinu pôvodnej i novej ságy, do blogu som napísal zatiaľ štyrikrát:
Ako vidno z mojich zápiskov, dojmy boli všelijaké. Aj z originálneho seriálu starého Herberta ma úplne nenadchlo všetko, aj keď bol vcelku dobrý, aj sa mi napriek kritike celkom pozdávali diely napísané mladým Herbertom a Andersonom. V tomto, o ktorom píšem dnes, s českým názvom Píseční červi Duny je takéto úvodné venovanie:

Nikdy nemůžeme dostatečne vyjádřit vděk, který dlužíme geniálnímu tvůrci této úžasné série. Tato kniha je opět věnována Frank Herbertovi, muži skvělých a významných nápadů, který byl naším mentorem, zatímco jsme psali další příběhy z fantastického vesmíru jeho Duny. Píseční červi Duny je chronologické velké finále, které si představoval, a my je s radostí konečně předkládáme milionům jeho věrných fanoušků.

Tak. V tejto knihe sa konečne dozviete, ako sa to skončí. Ak si ju prečítate. Pokúsim sa však tomu zabrániť nižšie vykonštruovaným procesom.

Obvinenie: Viním Briana Herberta a Kevina J. Andersona z toho, že celému cyklu Duna spísali úplne hlúpy koniec, jeden z najhorších, aké si možno predstaviť.

Najlepším dôkazom môjho obvinenia je kniha. Keď si ju prečíta ktokoľvek, kto má všeobecnú znalosť cyklu a povedzme aspoň mierne pozitívny vzťah k jeho sofistikovanosti, bude so mnou súhlasiť. Aby som bol konkrétnejší, musím prezradiť, čo sa vlastne udeje, t.j. mnoho podstatného z deja. Keďže vás tým pripravím o zážitok z knihy, ktorá si podľa môjho názoru vašu pozornosť nezasluhuje, vôbec to neľutujem.

Celé ľudstvo je opäť vo vojne. Proti vonkajšiemu nepriateľovi, konkrétne proti mysliacim strojom, ktoré zdanlivo boli vyhubené v Služobníckom džiháde. Neboli, naopak, za tisíce rokov zosilneli a teraz zaberajú jednu planétu ľudí za druhou. Všetci ľudia budú (skoro)bratmi a snažia da bojovať v podstate po vedením spojeného Sesterstva. Objaví sa nový Kwisatz Haderach (ten, čo môže byť na mnohých miestach súčasne), ale nie je to ani jeden z gholov Paula Atreida (ani dobrý vychovaný Sheeanou v legendárnej nelodi, ani zlý vychovaný gholom Vladimira Harkonnena), ba dokonca ani ghola Leta II., Tyrana, tiež vychovaného v nelodi.

Tento Kwisatz Haderach sa spojí s nezávislým robotom Erasmom a vzájomne si vymenia informácie. Ukáže sa, že Erasmus je v podstate dobrý (?!), ibaže až neskutočne strojovo zvedavý na ľudské reakcie (a teda že hodenie Sereninho dieťaťa z balkóna v podstate nebolo až také hrozné!!!). Omnius zomiera, Erasmus prežíva. Následne Erasmus zabíja všetkých zdokonalených Tvarových tanečníkov v celom vesmíre, lebo sa ukazuje, že je to on, kto ich vylepšil a nechal si vo všetkých poistku. Následne Erasmus zomiera s úsmevom, lebo je zvedavý na smrť. Kwisatz Haderach ovláda svojou mysľou všetky stroje v celom vesmíre.

Všade prebiehala vojna. Ľudia už boli na pokraji porážky a nechápu, čo sa stalo, prečo ich stroje nezničili, naopak sa tvária, že nič. Čakajú nejakú pascu od Omnia, ale stále sa nič nedeje. Všetci sa schádzajú na bývalej Omniovej planéte. Všetci? Zabudol som na kormidelníkov Gildy, ktorí tajne odmietli inštaláciu automatických iksanských navigácií do svojich maxitrajlerov a ktorí slúžia cieľom tajomného Orákula. Ním je geniálna Norma Cenva z čias Služobníckeho džihádu, spolupracovníčka legendárneho Tia Holzmanna, ktorá kedysi uzavrela svoju myseľ do kontajneru a tiež prežila tisíce rokov nikým nepozorovaná.

No hej, toto ma vytočilo asi najviac. Mnohé legendárne postavy z minulosti sa v tomto diele zišli (buď v podobe gholov - omg, aj Serena - alebo celé tisícročia prežili bez toho, že by o nich niekto vedel) a všetky naraz konajú. Strašná kravina.

V porovnaní s Dunou je hrozné i to, že viacerí ľudia sa v podstate kamošia s červami. Nielen Sheeana, ktorá bola výnimkou v niektorom z predošlých dielov. Červy sú všelikde okrem Duny, dokonca i na planétach, ktoré im nepripravili piesočné pstruhy (napr. Synchronizácia na konci - to nikde nebola žiadna voda, ktorá by ich zabila?). Už ani nehovorím o tom, že tleilaxanský Pán Waff genetickým inžinierstvom vyvinul červov, ktorí môžu žiť v mori (WTF?!) a vyrábajú ultrakorenie, proti ktorému je melanž placebom (moja parafráza, ale i tak WTF?!)

Záver postráda všetku rafinovanosť pôvodnej Duny, už ani tie vymyslené citáty pred kapitolami nie sú, čo bývali. Všetci sa navzájom pobratajú ako v treťotriednom odpade, kto sa nechce pobratať, zomiera.

Verdikt: Vinní v plnom rozsahu obžaloby.

Otrasné. Neveríte? Kúpte si ju (napríklad na Martinuse, čím ma podporíte drobnou províziou - ale teraz pozerám, že to momentálen majú vypredané, hm) a skúste na vlastnej koži. Varoval som vás...

P.S. Konečným Kwisatzom Haderachom je n-tý ghola Duncana Idaha, vraj zdokonalený všetkými predchádzajúcimi gholovskými životmi. Nebolo to ale tak, že Tleilaxania vyrábali Tyranovi vždy nových gholov zo svojich buniek, takže títo opakovaní gholovia nemohli vedieť o tom, čo prežili predchádzajúci Duncanovia Idahovia? Už si nepamätám, ako presne božský imperátor svojich gholov vychovával, ale marí sa mi, že vždy boli čerstvi...

2.P.S. Dokázali to úplne domrviť.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?