Ako sa vám páči agendózne vybrali.sme.sk?

Autor: Juraj Lörinc | 5.3.2011 o 14:44 | Karma článku: 10,44 | Prečítané:  3522x

Už je to dlho, čo som uvažoval okolo mojej obľúbenej služby SME s názvom vybrali.sme.sk. Sú to udalosti a javy posledných mesiacov, ktoré ma popchli k jednej akcii a k tejto úvahe. Čo-to z nižšie odkazovaných starších úvah už neplatí. Už, pretože som stále presvedčený, že pred časom to všetko platilo. Lenže služba samotná sa vyvíja, aj môj vzťah k nej sa vyvíja a vlastne aj spoločenstvo jej užívateľov sa vyvíja. Vidím do toho trochu viac ako v minulosti, keďže už nejakú dobu som administrátorom služby "z ľudu".

Dnes už často nemajú najhlasnejšie slovo jednotliví užívatelia, ale (bohužiaľ) skupiny podobne orientovaných užívateľov, ktoré sa na titulnú stránku SME snažia pretlačiť svoju agendu. Som presvedčený, že v drvivej väčšine prípadov nejde o nič organizované, ale jednoducho o názorovú zhodu veľkej skupiny ľudí v principiálnej otázke.

Vezmime si ako príklad odsúdenie fašizmu. Pokiaľ by sa o ňom momentálne hojne diskutovalo v spoločnosti, tak by to vyzeralo tak, že užívateľ A pridá protifašistický článok X do noviniek vybrali.sme.sk. Následne užívatelia B, C, D, E a ďalší, všetko presvedčení antifašisti, okamžite kliknú na hlas článku X, hneď ako ho zbadajú a prípadne si ho prečítajú. Nejde o to, či je článok X skutočne dobrý, môže to byť úplná hovadina. Podstatné je, že je protifašistický!

Takto to ide dokola s článkami Y (pridal B), Z (pridal E), T (pridal opäť B), všetko antifašistické kusy, niektoré lepšie, niektoré horšie. Pokiaľ by sa hlasy brali nevážene, tak sú na titulke (t.j. medzi článkami "uznanými komunitou uživateľov za kvalitné") všetky za jeden deň a nič iné by temer nemalo šancu.

Koniec príkladu. V skutočnosti sa o fašizme nediskutuje, na stole noviniek sú iné témy a názory. Keďže momentálne široko-ďaleko žiadne voľby, politicko-politická agitácia momentálne spí (ale spomeňte si na jar 2010 alebo jeseň pred komunálnymi voľbami). Ostáva len pár agend, ktoré príslušné skupinky tlačia na vybrali.sme.sk, ale práve o to je to celé horšie. Koncentrácia stále tých istých tém je príliš veľká.

Ako admin by som mal všetky veci posudzovať nestranne. Nie som niekde mimo, som človek ako mnohý iný a mám na veci svoje názory. Tlak jednej zo skupín bol už taký veľký, že som svoj názor prejavil. A následne som z toho pre seba vyvodil dôsledky. Namietol som svoju zaujatosť (mám predsa nejakú integritu osobnosti), zodpovedný admin SME to akceptoval a odvtedy jednu konkrétnu tému nemoderujem. Nezasahujem do nej ako admin, okrem flagrantných porušení kódexu, kde nehrozí rozpor v mojm svedomí.

Dostávam sa k pointe, vlastne k otázke, ktorá mi neprestajne máta v hlave: A čo na to náhodný okoločítajúci, ten, ktorý chodí na vybrali.sme.sk bez agendy, ten, ktorý si sem chodí prečítať zaujímavé články? Je spokojný so zložením titulky? Alebo sa mu zdá, že je niektorých tém a názorov priveľa?

Za odpovede v diskusii budem viac ako vďačný.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?