Slovensko má trojnásobného vicemajstra sveta!

Autor: Juraj Lörinc | 6.3.2011 o 22:55 | Karma článku: 6,70 | Prečítané:  2579x

V čom? Šachový diagram naznačuje, že asi v šachu. Áno, je to tak, i keď nie v šachu praktickom, hranom. Práve dnes sa na oficiálnom webe svetovej organizácie objavili predbežné výsledky majstrovstiev sveta jednotlivcov v šachovej skladbe za roky 2007-2009.

A z nich je zrejmé, že Peter Gvozdják obsadil druhé miesto až v troch oddeleniach z ôsmich: v dvojťažkách, v trojťažkách a v exoúlohách. Je to skvelý výsledok a úplne zaslúžený. Peter je dlhodobo slovenským skladateľom, skladajúcim na najvyššej úrovni, (napr. získal zo všetkých skladateľov najviac bodov v 8. svetovej súťaži družstiev) a zo slovenských skladateľov má najväčšiu šancu na zisk titulu veľmjstra, okrem toho je úspešný aj na poli teoretickom (nedávno vydal druhý diel špičkovej monografie Cyclone venovanej istej skupine cyklických tém) a je aj slovenským delegátom v svetovej organizácii kompozičného šachu WFCC.

Problém č. 209
Peter Gvozdják
I. cena Memoriál Byrona Zappasa
The Problemist 2008

Mat 2. ťahom (14+9)
Úprimne mu gratulujem a rád mu odovzdávam žezlo najmedailovejšieho Slováka z individuálnych majstrovstiev sveta (zatiaľ som mal za exoúlohy bronz 2001-2003 a striebro 2004-2006).

Ináč majstrovstvá sveta majú globálne iného veľkého hrdinu. Michail Maranďuk z Ukrajiny ku svojim doterajším piatim titulom pridal ďalšie dva - je teda už za 4 trojročné obdobia sedemnásobným majstrom sveta. Skvelá stabilita vysokej výkonnosti, len čo je pravda...

Kompletné výsledky majstrovstiev sveta by sa mali objaviť už čoskoro a rád budem informovať o výsledkoch ďalších slovenských skladateľov. Čakanie na ne (t.j. na niečo, na čo by vám ani nenapadlo čakať, keby som to nespomenul, hihi) si môžete skrátiť vyriešením jednej z Petrových úloh, ktorá zvíťazila v hodnotenom období v silnom memoriáli usporiadanom popredným anglickým časopisom. Dokázal v nej, že to vie aj necyklicky, i keď paradoxne.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?