Oto Malý: Peklo v raji

Autor: Juraj Lörinc | 3.8.2011 o 21:12 | Karma článku: 3,13 | Prečítané:  1025x

Pokračovanie Mocipánovho služobníka. Toho som opustil v momente, keď sa sám rozhodol opustiť Venezuelu, kde mu šťastie nekvitlo, a odchádza do najmerickejšej Ameriky, teda presne povedané odlieta do Spojených štátov amerických. Nakrátko, ale oficiálne.

Papiere sa mu párkrát hodili, keď ho zastavili policajti a legitimovali. Kde? Predsa v raji, na poslednom americkom ostrove z tých, ktoré sú ako perly na šnúre mostov spájajúcich ich s Floridou. Raj sa volá Last Point a je to samozrejme obľúbené výletné miesto, koniec sveta, samé hotely a história v podobe Ernesta Hemingwaya.

Hlavný hrdina, onen Mocipánov služobník, má v Pekle v raji dve iné štandardné označenia. Buď je Olivo, to keď ho volajú menom. Alebo je umývač, čím sa zdôrazňuje jeho hlavná funkcia, za ktorú je platený vo viacerých zamestnaniach, ktoré vystrieda. To jest umývač riadu, ale okrem toho je nosičom, občas záhradníkom (to má najbližšie k jeho skutočnému agronomického vzdelaniu, ktoré má za sebou), podávačom, chyžným, upratovačom... prosto robil, čo prišlo, niektorý deň aj tri zamestnania, s celkovou sumou spánku 0 za 24 hodín normálneho dňa.

Odvšelikade ho vykopli, lebo to neovládal, nestíhal, nezvládal. Občas ho vyhodili neprávom alebo len z rozmaru šéfa, či majiteľa. Ale drel drel drel. Býval pritom najdlhšie u Ludvíka ("lacnejšie bývanie na celom ostrove nezoženieš"), a celkovo sa dosť pohyboval v česko-slovenskej komunite, ktorá sa na Poslednom bode vytvorila. Na druhú stranu sa rád nechal od pamätníka poučovať o Papovi, t.j. o Hemingwayovi, ktorý onehdy na ostrove strávil veľa času.

Tak.

Kniha je napísaná veľmi civilne, keby jej autorom bol nejaký mladík, povedal by som, že ide o juvenilné prerozprávanie vlastných zážitkov. Nebude to ďaleko od pravdy, podľa informácií o autorovi z obálky, až na to, že Oto Malý bude mať za dva roky už päťdesiat. Preto...

... som to bral ako pohľad z druhej strany dovoleniek. Mnohí dovolenkári ju nikdy nezažijú. Chodíme si do nablýskaných hotelov na pláži, stretávame sa s čašníkmi, servírkami, barmanmi, s chyžnými, ale už menej s kuchármi a vôbec nie s rôznymi pomocníkmi v kuchyni. Umývač riadu je podobne dôležitý ako mnohé iné kolieska v zložitom stroji zvanom cestovný ruch, ibaže je platený horšie ako málokto iný a je pomerne nahraditeľný. Dnes jeden, zajtra druhý, pozajtra tretí.

Tak dalo sa...


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?