Marianka 2011: miniprednáška Paza Einata (a bonus)

Autor: Juraj Lörinc | 5.9.2011 o 23:57 | Karma článku: 3,48 | Prečítané:  1033x

Na festivaloch kompozičného šachu Marianka (ktoré sú od roku 2009 s hojnou medzinárodnou účasťou) sú jedným z hlavných bodov odborné prednášky. Tento rok sa v ich rámci objavila novinka: nahrávanie na video s potenciálnym vložením vydareného na youtube.

Zatiaľ boli zverejnené dve videá. Odbornejšie a podľa mňa zaujímavejšie ukazuje miniprednášku Paza Einata z Izraela. Vysvetľuje v ňom obsah svojej spoločnej skladby s Aaronom Hirschnsonom. Komentár je primárne po anglicky, ale ako u temer všetkých prednášok v cudzích rečiach v Marianke je aj táto amatérsky tlmočená do slovenčiny (veľmi amatérsky, takpovediac drmolivo). Mimochodom, všetky prednášky v slovenčine boli zase tlmočené do angličtiny.

Úloha, ktorú predvádzal Paz Einat, je v zvláštnom šachu zvanom po slovensky circešach. Jeho podstatou je, že braný kameň sa neodstráni automaticky zo šachovnice, ale sa premiestni na svoje východzie pole, pokiaľ je toto voľné. Sú tam samozrejme rôzne doplnky (V, S, J podľa farby poľa brania, pešiaci na svoj druhý rad na stĺpci brania atd.), tieto detaily si môžete prečítať napr. na stránke Circe vo Wikipedii.

A takto to vysvetľuje Paz:Bol by záujem o trochu viac Circe?

Druhé video je bonusom pre kompozičnošachových fajnšmekrov. Čoskoro 92-ročný skladateľ zo Slovácka Josef Křivohlávek v ňom spieva francúzsku pijanskú pieseň. Sekunduje mu francúzsky veľmajster v šachovej skladbe Michel Caillaud, ale veľmajster nebol tým, kto poznal viac slov, he.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor. Okrem Juhosudáncov môže byť v ohrození až dvadsať miliónov ľudí.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?