Zametanie vody

Autor: Juraj Lörinc | 26.9.2011 o 23:59 | Karma článku: 4,09 | Prečítané:  1188x

Ivane (Lackovej) vyšla kniha, zvestovala mi na jar moja milá. Tú si musím prečítať, podčiarkla. Nuž dobre, vravím, aspoň viem, čo si vezmeš na čítanie na dovolenku. Tak aj bolo. A teraz v septembri už po dovolenke som sa k nej dostal i ja.

Iste, bol som si vedomý toho, že leziem do niečoho nie práve určeného pre mňa. Hovorí sa tomu ženský román (i keď Zametaniu vody kade-tade nadávajú aj do noviel). Ale nie som v tomto žánri ani automaticky stratený - zopár ženských románov sa nachádza aj v dve roky starom sumári knižnej rubriky. (Mimochodom, už je načase obnoviť i tento sumár, ech.)

Tak som sa do knihy s chuťou pustil. A viete čo? Neopustila ma až do konca, tá chuť. Aj keď niektoré prvky boli relatívne banálne. X ženských kníh sa začína rozvodom a končí nájdením toho správneho chlapa. (Presne naopak, ako to v skutočnosti funguje v živote.) Peripetie medzi týmito dvomi momentmi sú tiež relatívne bežné (na literatúru samozrejme): zákerná choroba, do toho pracovné trable, pocit osamelosti, rozvíjanie známostí striedavo s niekoľkými chlapmi, ženská spolupatričnosť...

Preto je zásadnou otázka: čím sa čitateľný ženský román odlišuje od nečitateľného? Konkrétne: čím sa odlišuje Zametanie vody od iných diel z tej istej poličky v kníhkupectve?

Možno sú to záblesky či dokonca občas celé pasáže realizmu v bačorine ženskorománového štandardu. Povedzme taká kritika ryžoviska alias prostredia väčšej firmy (na slovenské pomery), kde je človek človeku vlkom a vyššia berie. Niektoré ďalšie postrehy autorky, ktoré by rovnako dobre mohli byť použité v psychologickom románe alebo v niečom inom náročnejšom. V niektorých chvíľach som ľutoval, že Ivana ako autorka neskúsila iné vody. Lebo každý žáner má svoje konvencie.

A Zametanie vody nakoniec tie ženskorománové zásadne neporušilo.

Dalo sa to čítať. Ale je to škoda. Snáď nabudúce.Full disclosure: Autorku knihy náhodou osobne poznám a moja manželka ju pozná veľmi dobre.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?