V zákulisí světů

Autor: Juraj Lörinc | 15.11.2011 o 23:00 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  798x

Už pár dní mi táto kniha leži na stole. Je to v podstate klasická sci-fi o vzdialenej budúcnosti ľudstva od autorov Larryho Nivena (to je klasik) a Edwarda M. Lernera (to nie je až taký klasik). Obsahuje lety nadsvetelnou rýchlosťou (možno už nie zakázanou, sorry, Miro), mimozemšťanov a mnohé ďalšie dobré veci.

Na úvod sa musím priznať, že Larryho Nivena napriek jeho relatívnej autorskej plodnosti nemám čitateľsky podchyteného. Čo-to sa v minulosti o mňa obtrelo, ale na nič konkrétne si nespomínam. Meno však vo mne rezonovalo tak, že akonáhle som knihu zbadal, musel som ju chytiť do ruky. Prvá vec, čo som pozeral, bola nie kvalita textu, ale to, či je alebo nie je súčasťou rozsiahlejšieho cyklu.

Zistil som, že V zákulisí světů veru je súčasťou cyklu, ktorý je jedným z cyklov, ktoré Niven umiestnil do svojho budúceho vesmíru, tzv. Známeho vesmíru. Nie prvou, ale druhou. Takže odložím a nebudem začínať cyklus od stredu?

Predstavte si, že nie. Na prebale knihy som si prečítal (rovnaký text je tiež na stránke knihy v kníhkupectve martinus.sk*) takéto:

Loutkáři již dlouho usměrňují běh světa. Nyní však přichází tajný agent Sigmund Ausfaller, aby chránil pozemské zájmy proti konspiracím namířeným proti Zemi. Je paranoik, což je nejlepší kvalifikací. A nachází i sobě rovného – Nessuse organizujícího zrádce a protivníky Země v zájmu loutkářů, nejstarší civilizace, která vyvinula brilantní technologie. Sigmund odjakživa věděl, že jednou špatně skončí, a teď nabývá jeho osud tvaru. Nikdy by si nedovedl představit, kam až jej vyšetřování zavede, nebo že jeho osud splyne s osudem celého světa.

Akosi som z toho získal dojem, že táto kniha by sa mala dať čítať samostatne. Bez znalosti predošlých dejov. Takže som to riskol.

A nemýlil som sa. Autori podobných sci-fi sérií si akosi zvykli na to, že náhodní čitatelia prichádzajú niekedy aj do stredu. Píšu tak, aby ich vedel pochopiť aj doterajší outsider... a pokiaľ môžem súdiť z iných podobných seriálov, už zasvätených podobné opakovanie zase až tak nenudí.

Takže o čo ide? Medzihviezdny hyperpohon nadsvetelnou rýchlosťou síce funguje, ale nie je nejako pekelne rýchly, takže len tak skákať hore-dole po Galaxii, to sa nenosí. Zatiaľ sa našlo len niekoľko málo inteligentných civilizácií, človek by ich na jednej ruke porátal: ľudia, bábkari (ktorí sú technologicky ďaleko pred ľuďmi), kzinovia (ktorí sa považovali za veľkých bojovníkov, ale napodiv ich ľudia v niekoľkých vojnách už porazili) a Nezúčastnení (ktorí sú technologicky ďaleko pred bábkarmi, ale hľadia si najskôr svojho).

Najväčšie konflikty sa v knihe odohrávajú medzi ľuďmi a bábkarmi. Ľudskú spoločnosť na Zemi vedie OSN. (Ľudia žijú aj mimo sféry pôsobnosti OSN.) Hlavný hrdina Ausfaller je super-vyšetrovateľ, kvalifikovaný na odhaľovanie tých najšialenejších spiknutí. Na to človek fakt musí byť paranoik.

Niektoré aspekty budúceho života sú v knihe mimoriadne zdôrazňované ako dôležitá súčasť reálií. Kontrola pozemskej populácie. Ako protiváha k tomu pomerne veľká liberálnosť vo vzťahoch. Kozmofóbia mnohých ľudí. Stádovitý charakter spoločnosti bábkarov. Politika bábkarov je podobná ako dnes ľudská.

Zároveň je mnoho motívov čisto scifistických. Či už je to všetko hyper (pohon, vysielanie, atd.) Samotné medzihviezdne cestovanie. Mimozemšťania. Slapové sily, antihmota, autoošetrovne, mimozemské zvieratá... tak to má byť.

Prosto kniha má všetko dobré, čo som od nej očakával a ešte niečo naviac. Rozhodne si od Nivena ešte niečo prečítam.

* - Poznámka pod čiarou: keby ste si V zákulisí světů náhodou cez tento odkaz kúpili, niečo málo by som provízne inkasoval.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?