Kusaj prehovoril

Autor: Juraj Lörinc | 4.12.2011 o 8:08 | Karma článku: 6,87 | Prečítané:  2217x

Keď som knižku s týmto názvom prednedávnom dostal do ruky, bolo mi už z obálky úplne jasné, že Kusaj z názvu nie je synom Saddáma Husajna. To je ten, o smrti ktorého sú len kusé údaje, lebo po americkej intervencii v Iraku sa našli len údy Kusaja a kusy Udaja (druhý syn). Ale aby som neodbiehal - vieme o akom Kusajovi je reč? A o čom prehovoril?

Dizajn knihy hovorí jasne. Čierny labrador prehovoril o reality show Mojsejovci. A to tak dôsledne, že autorka knihy Silvia Faková akoby sa hanbila za svoj autorský vklad, takže jej meno ani na obálke nenájdete. V podstate ani nemusela písať, len prepisovala, čo všetko jej dôkladne Kusaj porozprával. (Žarty bokom, skôr manželia Mojsejovci, samozrejme.)

Človeku sa ani nechce veriť, že už je to šesť a pol roka odvtedy, čo sa reality show konala. Pre nepamätníkov poviem, že išlo o takú slovenskú svojstojne domršenú verziu Big Brothera. Najskôr v rámci castingov a pionierskych súťaží bolo vybraných rádovo 10-15 ľudí, ktorých zavreli do garáže u Mojsejovcov a od tej chvíle bol ich život podriadený pravidelnému režimu, vrtochom televízneho štábu a Mojsejovcov a samozrejme temer všadeprítomným kamerám. Každý týždeň jeden z kola von alebo tak nejak. Víťaz berie všetko, v tomto prípade išlo o dva milióny korún slovenských.

Kusajove rozprávanie som si dočítal až do konca napriek istej zvrátenosti súťaže a plytkosti obsahu knihy. A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Môj divácky vzťah k podobným súťažiam by som ohodnotil ako poznám, zvyčajne nevyhľadávam, ale občas ma niektorá zaujme. Keď sa obzriem späť, zo slovenských kontajnerových som čiastočne pozeral len Mojsejovcov, zatiaľ čo Big Brothera ani Vyvolených nikdy. Oveľa zaujímavejšie mi prišli tie, v ktorých išlo aj o to niečo ukázať - či to bol kedysi Miliónový tanec, Superstar alebo Talent, aj keď v tom už sú prvky reality show veľmi potlačené, ide skôr o čistú súťaž. Okrem toho existujú aj skvosty ľudskej hlúposti Mama, ožeň ma, Farmár hľadá ženu alebo kedysi Výmena manželiek, ale u nich si vždy kladiem otázku, že prečo. Vrcholom bol slepačinec pod názvom Miliónové dievča, kde sa rozvajatané postpubertálne slečny predháňali v tom, ktorá povie väčšiu sprostosť. Vždy to vyšlo tak, že postupovali najmä tie, ktoré udržali jazyk za zubami.

Najviac ma v živote zaujala asi 4. séria francúzskej Star Academy, ktorú som temer fanaticky sledoval počas svojich študijných pobytov v Luxembursku. Cez deň intenzívne školenie od Paula Joriona, večer prežívanie osudov Star Academy, akejsi kombinácie kontajnera a la Big Brother, študijného pobytu (čo všetko by mali vedieť speváci, to vás môžeme naučiť, akože fakt) a Superstar vrátane show.

Toto všetko som nevymenoval samoúčelne. Pri sledovaní Star Academy som krútil hlavou nad tým, ako televízny štáb dokáže vytĺcť show, príbeh, emócie, aj z toho najmenšieho detailu. Dodnes mám v hlave niektoré brutálne ťahy, ktoré boli schopní spraviť pri všetkom dobrom, čo účastníkom priniesli. V rámci bežných rozhovorov sa jeden z účastníkov zmienil o problémoch s rodičmi... no nedotiahli ich do priameho prenosu práve vtedy, keď dotyčný mal odspievané a užíval si ovácie? Vytiahli ich spod pódia na plošine a na chudákovi chlapcovi bolo doslova vidieť ako ním lomcujú protichodné emócie. A káááámerááá DETAIL. Uff.

Tým sa okľukou dostávam späť k Mosejovcom. V ich prípade sa štáb (alebo niekto iný, mocnejší v televízii) neštítil ani porušovania vopred stanovených pravidiel, vďaka čomu vznikali medzi účastníkmi nové a nové konflikty. Keď si k tomu prirátate prirodzenú ponorkovú nemoc a rastúce napätie z možnej výhry... div, že krv netečie v podobných prípadoch prúdom. Vrcholom, ktorý sa prevalil aj na obrazovky (tuším dokonca v živom vysielaní), bola manipulácia výsledkov hlasovania. Lebo show musí ísť tak, aby bola čo najväčšia sledovanosť, nie tak, ako by si želali nejakí hlasujúci.

(Prípadne zmanipulujeme davy divákov, aby hlasovali tak, ako si prajeme. Naposledy srdce trhajúcim príbehom profíka Ataia Omurzakova.)

Toto všetko zo show Mojsejovci je v Kusajovom rozprávaní podrobne opakovane opisované (až moc a všetkého moc škodí). V skratke sa dá povedať, že štáb bol úplne fuj, súťažiaci boli, akí boli, a jedine Kusajovi páni kombinovali Šalamúnovu múdrosť, Lótovu spravodlivosť, Sybilinu predvídavosť a Samaritánovu dobročinnosť. Nakoniec, Kusaj je pes, takže sa jeho pohľadu na svojich pánov nemožno čudovať.

Čudujem sa len ich neklesajúcej popularite. Podľa mňa sú esenciou toho, čo v našej spoločnosti zväčša nechceme.

Takže rozhodnutie vstúpiť do politiky je vlastne logické...

Článok mal byť pôvodne o knihe, ale tentoraz sa plne potvrdilo, že nepíšem recenzie kníh, ale o dojmoch, úvahách a spomienkach, ktoré vo mne vyvolali. Dnes je samotná kniha v úzadí, v popredí je fenomém reality show. Je už prežitý? Je v ňom vôbec niečo dobré? Prichodí mi na um poviedka Házím ti laso, kamaráde od Josefa Pecinovského (pozrite úryvok zo začiatku), v ktorej išlo nedobrovoľnému účastníkovi reality show o krk. Zájde to niekedy až takto ďaleko?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?