Nekrokrator

Autor: Juraj Lörinc | 20.12.2011 o 1:05 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  992x

Alias Klon '97 od Ondřeja Neffa. Tohto človeka môžete poznať ako spisovateľa vedeckej fantastiky alebo ako editora Neviditelného psa. Tento internetový denník vychádza od apríla 1996, teda začal ešte predtým, než sa niektorí čitatelia tohto článku objavili na svete. Čiže už dlho. Aj meno Klon '97 naznačuje, že ide o niečo staršie.

Kniha je zborníkom veľmi rôznorodých textov. Cyklus futurologických esejí či paródií Zakázané technológie, ktorý Neff publikoval v časopise Ikaria. Prednášky a úvahy na tému Internet (pred 14 rokmi bol úplne iný ako dnes, ak si to ešte vôbec niekto pamätá). A aj nejaké tie pravé sci-fi texty, ktoré tvoria asi 1/4 obsahu objemovo.

Vydať takéto niečo je poriadne dobrodružstvo. Kto si to už len kúpi? Fanúšikovia sci-fi? Ľudia, ktorí poznajú meno autora a risknú to? Záujemcovia o serióznejšie úvahy o budúcnosti ľudstva? Pre každého je tam len trochu a oplatí sa brať kvôli "tomu svojmu" aj zvyšok knihy?

Napriek tomu ma neprekvapilo, že som si celkom dobre počítal. Bolo fascinujúce takto s odstupom času zhodnotiť niektoré Neffove úvahy, najmä tie o realistickej blízkej budúcnosti. O tej, ktorú práve žijeme.

Aby ste získali podrobnejšiu predstavu o témach, tu je nevyčerpávajúci prehľad:

- web crawlers na vyššej úrovni (možno to znie neuveriteľne, ale Google vtedy ešte v podstate neexistoval),
- rozdiely medzi pohlaviami v budúcnosti,
- globalizácia sveta,
- zviditeľňovanie sa v dnešnom preinformovanom svete (špeciálny dôraz kladený na namňagáňov a egocundry, samozrejme nie takto írečito pomenovaných),
- technológie, ktoré musia byť zakázané z dôvodu všeobecného blaha - napríklad matematika ako taká, cestovanie časom, čítanie mysle, predaj práv na čokoľvek (vtelené do románu Reparátor), život na prístrojoch dovedený ad absurdum, optimálna úroveň kriminality, štepenie ľudí ako stromov, umelá inteligencia zahŕňajúca vedomú chybovosť, virtuálna telepatia, posudzovanie etiky objavov pred ich uvedením do praxe,
- úvahy okolo internetu a mobilného telefonovania (tu si treba obzvlášť uvedomiť, že ide o pohľady viac ako 14 rokov staré) - začiatky vydávania Neviditelného psa, internetové katalógy, sloboda "nebyť online" a "nebyť v dosahu telefónu" a iné zásahy týchto technológií do bežného života,
- začiatky digitálnej fotografie a vtedajšie alternatívy, po ktorých už dnes pes neštekne,
- úvahy okolo písania science fiction, napríklad úloha alkoholu vo verneovkách,
- rozhovory.

Pravé beletexty na konci sú čerešničkou na torte. Svet Nekrokratora, v ktorom sú mŕtvi v akomkoľvek stupni rozkladu privádzaní späť do sveta ako zombíci pomocou technológie, by sa dnes určite uchytil. Upíri a zombíci momentálne fičia.

Aby som to uzavrel - spokojnosť. Hyperbolizovanie mám rád a Neff dovádza veci až do absurdna veľmi spoľahlivo.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?