Zoznam pána Rosenbluma

Autor: Juraj Lörinc | 15.2.2012 o 21:42 | (upravené 15.2.2012 o 22:59) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  813x

Knihy, ktoré popisujú problémy ľudí po presídlení do úplne nového prostredia, majú hneď na začiatku istú výhodu. Zaujímavé konflikty hodné rozprávania vznikajú úplne prirodzene. Klasikom bojujúcim s problémami prisťahovalca je napríklad Rostenov Pán Kaplan* v kurze angličtiny, v mojom blogu možno napríklad násť aj Vreckový slovník pre zaľúbených o Číňanke v Anglicku alebo A Year in the Merde o Angličanovi v Paríži. A meno knihy Zoznam pána Rosenbluma dokonca pokračuje veľavravným podtitulom alebo Ako sa stať Angličanom. Takže to isté na iný spôsob? Nie celkom.

Pán Jack Rosenblum sa do Anglicka dostal tesne pred 2. svetovou vojnou, spolu so ženou Sadie. Jeho meno naznačuje a načasovanie potvrdzuje, že máme do činenia so židovskými emigrantmi. Jack a Sadie sa v prístupe k životu v novej krajine dosť odlišujú. Zatiaľ čo Sadie žije do veľkej miery v spomienkach na ľudí, ktorých zanechali v Nemecku, Jack má jednoznačný cieľ: stať sa Angličanom.

K tomu mu slúži útla knižočka, ktorú dostal tesne po vylodení, Pobyt v Anglicku. Užitočné informácie a rady pre utečencov. K radám v nej si pripísal kopu ďalších poznámok a vytvoril si celý dlhý zoznam podmienok, po splnení ktorých sa bude môcť považovať za Angličana.

V priebehu 2. svetovej vojny a krátko po nej sa mu podarí splniť temer všetky. Okrem jedinej. Nepodarilo sa mu stať členom golfového klubu.

Potiaľto ide dej knihy veľmi rýchlo. Dni, mesiace, ba aj roky ubiehajú pekelnou rýchlosťou. 25 strán a približne 15 rokov. A zrazu akoby autorka namiesto rýchleho prehrávania stlačila tlačidlo "veľmi pomaly", skoro celý ostatok knihy, 250 strán, je venovaných jedinému roku. Roku, počas ktorého sa Jack Rosenblum snaží o naplnenie posledného bodu zo svojho zoznamu.

Podarí sa mu to? Je treba povedať, že je kvôli tomu ochotný priniesť veľké obete. Nakoniec, nie je to preňho nič nové, pred vojnou zanechal v Nemecku skoro všetko. Aj Sadie sa musí obetovať, možno aj viac než jej muž. A keď chlap zavelí... je žena krkom, ktorý hýbe hlavou rodiny?

Chcelo by to povedať niečo o štýle, v ktorom je kniha napísaná. Nie je to úplný bežný štandard. Popri normálnom deji sú v ňom výrazné lyrizujúce prvky. Jednak opakované spomínanie bájneho dorsetského kanca navodzuje spojenie s akousi variantou predkresťanskej staroanglickej mytológie (na um mi prichodí Les mytág, kde je samozrejme oveľa silnejšia). A druhak sú to scény v ktorých Sadie spomína na zosnulých príbuzných, jej autoterapia pečením a podobne. V tomto aspekte je asi najsilnejšie poznať, že autorka Natasha Solomons je žena.

Vcelku mám skôr pozitívne pocity, ale neodpustím si predsa malú kritiku. Jack Rosenblum je životom ošľahaný muž, ktorý všeličo preskákal, vybudoval slušne prosperujúcu továreň, a tak ďalej. A predsa sa do dosiahnutia svojho posledného cieľa pustil neuveriteľne naivným spôsobom a urobil nemálo banálnych chýb. Napriek tomu, že sa o vec dlhodobo zaujímal a mal preštudované množstvo literatúry. Chápem, že bolo ťažké namotivovať zápletku. V takom prípade by hádam odpojenie od mnohých reálnych reálií bolo prospešnejšie. Takto to vyzerá ako ... slon v miestnosti. (Ako tento zvrat povedať najpresnejšie v slovenčine, nejako mi to neprichodí na um?)

Ale ako vravím, toto je asi jediná kritika, ktorú mám. Ináč môže byť.


* - Poznámka pod čiarou: keby ste si knihu náhodou cez tento odkaz kúpili na Martinuse, niečo málo by som provízne inkasoval.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?